V pátek 27. května uplynulo 80 let od atentátu na Reinharda Heydricha

od redakce

Poslední boj odvážných vlastenců

Světce si představujeme jinak. Na obraze v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze ale mají nad svými hlavami svatozáře mučedníků vedle dvou duchovních muži v oblecích s kravatami a ženy v sukních a halenkách nebo v šatech. Jejich osudy vlastně změnil jediný dotaz. Než se parašutisté vydali k zatáčce, kde musel přibrzdit vůz s Reinhardem Heydrichem, hledali pro ně jejich spolupracovníci bezpečný úkryt.

Byl tím pověřen i Petr Fafek, který pracoval jako úředník Ligy proti tuberkulóze. Obrátil se na svého kolegu Jana Sonnevenda, předsedu sboru starších v uvedeném kostele. Žádné podrobnosti mu nesdělil. Jen ho požádal, zda by nevěděl o místě, kam by se mohly uchýlit nehlášené osoby. Fafek šel za otcem Vladimírem Petřekem a přednesl mu tuto žádost. Shodli se, že na přechodnou dobu by se mohli tito lidé schovat v kryptě pravoslavného chrámu. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora bylo všem jasné, o koho se mají postarat. Ale pokračovali.

Řada statečných vlastenců výsadkářům pomáhala a při krutých represích po Heydrichově smrti za to zaplatila životem. Vchodem pod schody do kostela se vchází do Národního památníku hrdinů heydrichiády, kde v jedné vitríně je nenápadná připomínka na jednu z obětí nacistické štvanice. Jde o nedokončenou výšivku nazvanou Děvčata za mřížemi. »Šáteček vyšívala v terezínské Malé pevnosti Františka Albrechtová. Spolu se svým manželem Stanislavem byla za ukrývání parašutistů popravena dne 26. ledna 1943 v Mauthausenu,« píše se v doprovodném textu. Kdo tuto výšivku schoval a po válce ji předal, aby se na statečnou ženu nezapomnělo? Za každým jménem z nekonečného seznamu popravených při heydrichiádě se skrývá nějaký příběh, přervané naděje a plány. Někdy stačilo málo, jak připomněly povídka a pak film Vyšší princip. Vyhlazené vesnice Lidice a Ležáky dodnes žalují, jakých zvěrstev se dopouštěli běsnící němečtí nacisté.

Než odešli do krypty

Než se sedm parašutistů ukrylo v kryptě kostela, který spravovala pravoslavná církev, ušli dlouhou cestu. Z protektorátu utíkali českoslovenští vojáci zpravidla do Polska a odtud do Francie. Vstupovali tam do cizinecké legie, ovšem s příslibem, že pokud propukne válka, budou závazků zproštěni a budou moci bojovat v československých exilových jednotkách. Ty se zapojily v roce 1940 do bojů o Francii, ale na podepsání ponižujícího příměří nemohly nic změnit. Vojáci putovali na jih, kde čekalo několik lodí mířících do Velké Británie. »Celkem se podařilo evakuovat na 5000 vojáků, z toho asi 1000 letců,« uvádí se v brožuře vydané v roce 2017 ministerstvem obrany k výročí operace Anthropoid. Vojáci se zapojovali do obrany Velké Británie a zároveň se část z nich začala připravovat i na zvláštní úkoly na území protektorátu, kam by je vysadila britská letadla.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zahájila dnes svou návštěvu Prahy v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Prezidenta Miloše Zemana při ceremoniálu zastoupil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Kat Heydrich přichází

Situace v okupované vlasti se začala zhoršovat poté, co stárnoucí Konstantin von Neurath byl odeslán »na zdravotní dovolenou« a jako jeho zástupce byl do Prahy vyslán vlivný důstojník SS Reinhard Heydrich. Přijel 27. září 1941 a hned začalo zatýkání a popravy. Na části území vyhlásil stanné právo. Po dobu jeho trvání do ledna 1942 bylo vyneseno zhruba 500 rozsudků smrti a dalších 2200 osob bylo transportováno do koncentračních táborů. »Jedním z hlavních důvodů, které rozhodly o přípravě atentátu, se stal teror rozpoutaný Heydrichem v protektorátu. Mezi popravenými bylo i mnoho vysokých důstojníků bývalé čs. armády, včetně několika generálů a příslušníků generálního štábu,« píše se ve zmíněné brožuře o motivaci československých vojáků k účasti na výsadcích. »Ve stejné době čelila československá vláda v Londýně kritice za pasivitu českého národa v okupované vlasti, padlo rozhodnutí o nutnosti na rozpoutaný teror razantně odpovědět,« připomíná se v brožuře. Je otázkou, kolik toho vlastně v Londýně věděli o domácím odboji v protektorátu, protože zprávy přicházely jen útržkovité. I když se zvažovala i odplata, která by padla na K. H. Franka, nakonec byl zvolen Heydrich. Samotný atentát provedli Jan Kubiš a Josef Gabčík. Jeho průběh zasazený do širších souvislostí rekonstruuje slavný film Atentát režiséra Jiřího Sequense z roku 1964. 

Čurdova zrada

Dodnes mrazí ze zrady člena výsadku Out Distance Karla Čurdy, který se sám přihlásil na gestapu. Prý byl vystrašený po vyhlazení Lidic. Prozradil atentátníky a jejich české spolupracovníky, které znal. To gestapo přivedlo na stopu úkrytu, který po brutálním výslechu prozradil syn z jedné rodiny, která parašutistům pomáhala. Poslední boj odvážných vlastenců proběhl 18. června 1942. Chodci se dodnes zastavují u větracího okénka se stopami po kulkách, které vypálili nacističtí vojáci. Tudy se také pokoušeli kryptu, kterou nedokázali dobýt, vytopit. Dva těžce zraněné obránce kostela po přestřelce z ochozu, Bublíka a Kubiše, odvezli útočníci do lazaretu SS, aby je mohli vyslýchat. Jenže oba již nenabyli vědomí a zemřeli. Další parašutisté spáchali sebevraždu.

Statečný biskup Gorazd

Už před a během dobývání chrámu byli zatýkáni duchovní a nejbližší spolupracovníci s rodinami. Když se to dozvěděl biskup Gorazd, hned 19. června napsal tři dopisy adresované předsedovi vlády, ministrovi školství a národní osvěty a úřadu říšského protektora. Pro záchranu církve a zatčených se chtěl obětovat: »Dávám příslušným orgánům svou osobu k dispozici a chci se podrobit každému trestu, třeba i smrti.« Nikdo mu neodpověděl. Společně s duchovním Čiklem a předsedou sboru starších Sonnevendem byl v Kobylisích 4. září 1942 zastřelen. O den později nacisté zastřelili i duchovního Petřeka. Další odplata následovala: 27. září 1942 říšský protektor Kurt Daluege nařídil rozpustit pravoslavné sbory na území protektorátu. V koncentračním táboře Mauthausen došlo 24. října 1942 k největší popravě českých vlastenců, pomocníků a příbuzných parašutistů. Celkem toho dne zemřelo 262 lidí. Popravy spolupracovníků parašutistů pokračovaly ještě 26. ledna a 3. února 1943. Obětí heydrichiády bylo mnohem víc a představitelé Francie a Velké Británie byli konečně nuceni odvolat podpisy pod mnichovskou dohodou. Předtím se tomu bránili. Uznání předmnichovských hranic Československé republiky tak bylo zbroceno krví tisíců vlastenců, mezi nimi i mnoha členů KSČ.

Miroslava MOUČKOVÁ

Přečtěte si další články

14 komentáře

Miroslava 29/05/2022 - 21:45

NE ODBOJI !!
Gabcik atentatem na Heydricha eskaloval konflikt s okupanty, zahranici ho dodavkami zbrani jen prodluzovalo.
Kdyby jim na Ceskoslovensku zalezelo, tak nacistum nekladli odpor, ti by pak nepachali zverstva.
Cesko stejne vzdy patrilo Rakusanum a Slovensko Uhrum.

fronda 29/05/2022 - 11:36

Nebyt Vitezneho unora, tak tady mame Dopisy z krypty, Park kultury a oddechu Gabcika a Kubise, more byst a soch + turne tech milenek.

čtenář 29/05/2022 - 00:04

Kaňour byl Julda! Fučík měl pověst bohéma; lva salónů a lamače dívčích srdcí. Patřil k hostům kaváren, miloval divadlo i divadelní herečky. Chudák Gusta…

fronda 29/05/2022 - 01:41

Parašutisti ze Západu nebyli jiní…

fronda 29/05/2022 - 11:36

Nebyt Vitezneho unora, tak tady mame Dopisy z krypty, Park kultury a oddechu Gabcika a Kubise, more byst a soch + turne tech milenek.

fronda 28/05/2022 - 22:49

Na druhou stranu napr. v Moskve Gottwaldovi do 22.6.1941 zadne rozkazy nedavali.

fronda 29/05/2022 - 01:41

Asi mi muselo hrábnout, že tu píšu takové nesmysly.

fronda 28/05/2022 - 00:58

“Ve stejné době čelila československá vláda v Londýně kritice za pasivitu českého národa v okupované vlasti”

To byla od Angličanů neskutečná drzost, taková hroší kůže se hned tak nevidí.

čtenář 28/05/2022 - 12:16

Julius Fucik umi vysvetlit.

…odbojovým aktivitám se začal věnovat až v roce 1941, kdy Kominterna po napadení Sovětského svazu nacistickým Německem komunisty vyzvala, aby se do boje s nacisty konečně zapojili.

fronda 28/05/2022 - 22:48

Na druhou stranu napr. v Moskve Gottwaldovi do 22.6.1941 zadne rozkazy nedavali.

čtenář 27/05/2022 - 19:00

Vladimir Vladimirovic umi pohladit.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh je teď nejnižší zhruba od poloviny února. Prudce zvyšovat se začala po 24. únoru, kdy ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Megawatthodina tak v březnu přechodně stála i 345 eur. Před rokem se cena pohybovala mírně nad 18 eury, současná cena je tak stále vyšší asi o 360 procent.

fronda 28/05/2022 - 00:56

To přece není vina (nebo zásluha, tak to vidí ekologové) Ruska. To je věc amerického režimu a jeho satelitů. Ať ukončí blokádu na podporu kyjevské diktatury a bude všechno jako dřív.

čtenář 27/05/2022 - 18:58

Vladimir Vladimirivic umi pohladit.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh je teď nejnižší zhruba od poloviny února. Prudce zvyšovat se začala po 24. únoru, kdy ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Megawatthodina tak v březnu přechodně stála i 345 eur. Před rokem se cena pohybovala mírně nad 18 eury, současná cena je tak stále vyšší asi o 360 procent.

PetJednaLenin 27/05/2022 - 17:23

Verte – neverte

Kamaz převádí část svých zaměstnanců na třídenní pracovní týden. Současně část pracovníků bude pracovat na zkr. pracovní úvazek. Sankce:

funguji vs nefunguji?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.