Vadí vám ženy v politice jen proto, že jsou ženy? Nejsou všechny Pekarová

od redakce

Že jsou političky, které se zaslouží nebýt v oblibě, o tom není sporu. Jedna taková místo toho, aby využila vlivné pozice k pomoci chudnoucím občanů, raději jim doporučuje topení doma nahradit dvěma svetry . Za to, co dělají, ale nemůže to, že jsou ženy, nýbrž pravicovost nebo absence empatie. Jenže mnozí lidé útočí na političky jen proto, že jsou ženy, upozorňovala jedna malá předvánoční kampaň. Nabízela informace i vánoční perníčky.

Nevhodné, vulgární či dokonce násilné chování vůči političkám je častým, ale bohužel zatím nedostatečně viditelným jevem. »Česká společnost není k tématům, jako je sexismus či násilí na ženách, dostatečně vnímavá. Ukázalo se to i v naší kampani, kde se pod videi, v nichž české veřejně aktivní ženy čtou skutečné nenávistné zprávy, objevily kromě podpůrných komentářů i další vulgarity a výhružky,« uvedla ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová. Tato nevládní organizace Fórum 50 %, která podporuje vyrovnané zastoupení žen a mužů ve veřejném životě, ve spolupráci s iniciativou Ženy v politice pořádala kampaň #StopNenavisti. Jejím prostřednictvím organizace upozornila na problém násilného, sexistického a obtěžujícího chování vůči političkám a veřejně aktivním ženám.

Celá kampaň byla završena symbolickým happeningem »Perníčky s poselstvím«. Ten se uskutečnil na pražské Kampě. Lidé prostřednictvím ozdobených vánočních »perníčků« veřejně aktivním ženám pozitivní podpůrné vzkazy a projevili tak svoji solidaritu.

Cílem happeningu bylo veřejnost motivovat k tomu, aby nezapomínala posílat ženám zprávy i v momentech, kdy s jejích počínáním souhlasí a podporují jej. Podle aktivistů a aktivistek sexualizované jsou nenávistné projevy jsou jednou z bariér, které ženám ztěžují vstup do veřejného života a působení v něm. Ať již jde o političky, novinářky, akademičky, občansky aktivní ženy nebo například sportovkyně.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.