Větry větší než dosud

od redakce

Meteorologové zvýšili stupeň varování před silným větrem na ráno a dopoledne. Týká se to většiny Čech. V horách a podhůří na severu začaly od včerejšího večera povodňové stavy.

Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před větrem, který v nárazech může mít rychlost nad 65 kilometrů v hodině a na horách kolem 110 km/h, platí s nízkým stupněm nebezpečí od sobotní půlnoci. Podle upravené výstrahy silný vítr hrozí v pondělí od 4.00 do 11.00 s vysokým stupněm nebezpečí na celém území Čech s výjimkou severovýchodu. Podobné varování platí třeba i pro Jihlavsko a Žďársko na Vysočině.

V dalších částech ČR vítr až do úterního rána představuje nízký stupeň nebezpečí, silně foukat by nemělo jen ve Zlínském kraji. »Slábnutí větru očekáváme v úterý 22. února, ale v západní polovině našeho území bude ve středu vítr opět zesilovat,« varoval ČHMÚ.

Pro dopoledne, kdy má vítr hrozit nejvíc, meteorologové varovali před poškozením lesů a stromů a škodami na budovách a elektrickém vedení. Lidé by si měli dávat pozor na větrem unášené předměty, vyvrácené stromy a zlomené větve. Opatrní mají být řidiči, neměli by parkovat v blízkosti starších budov, větších stromů a vysokých stožárů. Silnice mohou zablokovat spadlé stromy. Lidé nemají chodit do lesa, na horách by měli omezit túry a nevyrážet na hřebeny.

Hladiny menších toků stoupají po dešti v Jizerských horách, Krkonoších, Orlických horách i Jeseníkách až do večera. Vzestupy hladin by mohly podle meteorologů dosáhnout prvního povodňového stupně, ojediněle až druhého povodňového stupně, při kterém už se voda může vylévat z břehů do okolí. Větší pravděpodobnost povodňových stavů je v okolí Trutnova a Vrchlabí.

Silný vítr ČR trápil v tomto týdnu opakovaně, působil škody na budovách a elektrickém vedení a komplikace na železnici i silnicích. Ve čtvrtek bylo bez dodávek elektřiny až 300 000 odběratelů, v sobotu ráno po novém větru přes 50 000 domácností. Energetici už poruchy opravili.

Silný vítr zastavil jednu z lanovek v oblíbeném krkonošském středisku Harrachov na Jablonecku. Lyžaři ale mohli využít další lanovku nebo vleky. Kvůli větru je zavřená pražská zoologická zahrada.

Hasiči Správy železnic zasahovali v souvislosti se silným větrem u 34 událostí, oznámila firma na Twitteru. »Kromě úseků Mariánské Lázně – Kynžvart a Tršnice – Františkovy Lázně jsou všechny tratě v provozu,« doplnila. Během noci na neděli a rána silný vítr omezoval vlakovou dopravu zejména na západě Čech, později se provoz dočasně zastavoval také na tratích jinde v ČR, třeba na Vysočině nebo ve středních a východních Čechách a na severní Moravě, vyplývá z webu Českých drah.

Počátek letošního roku je na některých horských vrcholech v ČR, ale i na měřicích stanicích v nižších polohách výrazně větrnější než ve většině z předchozích deseti let, vyplývá z údajů ČHMÚ na Twitteru. Údaje o počtu dní, kdy rychlost větru dosáhla vichřice, zveřejnil za Sněžku a Milešovku a také za Kocelovice na Strakonicku nebo pražskou Ruzyni.

(zmk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.