Většina sešitů pro školy je z Papíren Brno

od redakce

Asi 60 procent všech sešitů pro žáky a studenty škol v ČR vyrobily Papírny Brno. Pestrá paleta sešitů různé kvality, použitého materiálu, grafické úpravy o deseti až šedesáti stránkách jsou na trhu kus přibližně za šest až 35 korun. Velká poptávka je momentálně po malých sešitcích.

Představitelé a. s. Papírny Brno ukázali rozdíly, kterým by lidé měli věnovat pozornost při nákupu školních potřeb. Desetilisté sešity pro nejmenší školáky spolehlivě odolávají způsobu psaní i perům typickým pro žáky 1. a 2. tříd základních škol. Píší pomalu a hodně tlačí perem na papír. Nová řada Ecology s ekologickým papírem a přírodními motivy uspokojí žáky od 4. tříd a starší, kteří používají propisky. Testovali pět druhů sešitů z Papíren Brno a jejich prémiové značky Paper Factory pěti druhy psacích potřeb, které jsou v našich školách nejpoužívanější.

»Spotřebitelé mají zájem o širší nabídku ekologických sešitů cenově dostupných. Proto jsme k zavedené řadě Economy přidali novou řadu Ecology s novým druhem šetrného papíru. Díky tomu držíme růst cen na výši současné inflace. To přesto, že papír zdražil na dvojnásobek a energie o 370 procent,« popsal výkonný ředitel Miroslav Konečný z Papíren Brno. Sedmdesát procent výrobních nákladů papíru tvoří vstupní surovina a energie. Polovinu papíru ke zhotovení sešitů pro nadcházející školní rok v ČR nakoupily Papírny Brno ještě za přijatelnou cenu. Pokud se situace na trhu do příští sezóny neuklidní, budou muset zdražit více. Jen u bezdřevého papíru povyskočily výrobní náklady o 140 procent.

Rozdíly v papíru pro malé a velké školáky

Nejmenší žáci píšící plnicím či bombičkovým inkoustovým perem nebo propiskou potřebují, aby text zůstal čitelný, nerozpíjel se, nepropíjel a neprosvítal skrz listy papíru. To klade rozdílné nároky na školní sešity, plošnou hmotnost neboli gramáž jejich papíru, klížení (a související savost), opacitu (zeslabení prolínání), hladkost či pórovitost. Jejich výrobci reagují na požadavky rodičů i učitelů s ohledem na šetrnost sešitů k životnímu prostředí.

Ukázka různé bělosti papíru školních sešitů.

»Testováním poukazujeme na rozdíly mezi druhy papíru v sešitech a modelujeme způsob, jak píší nejmenší školáci. Hlavně prvňáčci a druháci píší velmi pomalu a často na pero tlačí, což zvyšuje riziko propíjení inkoustu, rozpíjení a prosvítání textu mezi stránkami. Testy prokázaly, že sešity pro nejmenší školní děti obsahují papír nejvhodnější pro tento způsob psaní,« vysvětlila vedoucí marketingu Papíren Brno Petra Rohovská. Sešity pro nejmenší se dělají z papíru, který je hladší, bělejší a má vyšší gramáž. Dobře proto zvládá klasický inkoust i dnes oblíbené rollery. Naopak sešity pro starší žáky mají méně přísná kritéria a jsou více přizpůsobeny pro propisky.

»Ceny recyklovaných papírů se výrazně zvedly. Ale především tato surovina není na trhu v dostatečném množství. Hledali jsme proto pro naše zákazníky cenově přijatelnou alternativu. U nové řady Ecology se nám daří udržet zvýšení velkoobchodních cen jen na úrovni inflace, tedy přibližně o 20 procent. Nyní používáme papír, který má menší ekologickou stopu, než papír recyklovaný,« konstatoval vedoucí obchodního oddělení Papíren Brno Ladislav Pokorný.

Ekologizace výroby papíru

K výrobě papíru do sešitů Ecology se používá zejména štěpka z pilařského odpadu, dřevo z lesních probírek a část odpadu z lesní těžby, obvykle vršky stromů, které nemají jiné využití. Z tohoto dřeva se daří vytěžit 93 až 97 procent vláken, odpad je minimální. Asi 30 procent elektřiny potřebné pro výrobu papíru pochází z obnovitelných zdrojů a voda při výrobě prochází uzavřeným cyklem. Ten se z čerstvých zdrojů doplňuje jen o vodu, která se odpaří. Na rozdíl od bezdřevého papíru se u papíru pro sešity Ecology používá chemie jen pro bělení.

Automatizovaná výroba sešitů v Papírnách Brno.

Papírny Brno vznikly v roce 1953. Patří k významným hráčům českého i evropského papírenství a jsou největší tuzemský výrobce sešitů. V tomto podniku vyvinili odborníci číselný systém pro označování školních sešitů, který je dodnes pro učitele i rodiče standardní pomocník při nákupu školních pomůcek.

(vž)

Přečtěte si další články

5 komentáře

fronda 25/08/2022 - 23:59

Co jsou to “SVOBODNÉ A PROSPERUJÍCÍ STEPI EUROASIE”?

stepní Hitler 26/08/2022 - 00:43

Ale no tak

osobitný spravodajca 25/08/2022 - 21:51

No konečně! Min. pro mim. situace🇷🇺 má informace o žhářství v Rjazaňských lesích. Ministerstvo vidí jisté diverzní momenty a v čela požárů prvky žhářství. Nyní se to vyšetřuje..kolik asi najdou průkazů členů Národní gardy🇺🇦a nehořlavých vizitek Azovu..

Vzpomínám si, jak před pár lety, když hořela Sibiř, chytli místní reportéra Rossija 24, jak zapaloval trávu. Ale 2x snad stejnou chybu neudělal.

TASS 25/08/2022 - 21:52

Ministerstvo hlásí, že vše je pod kontrolou……

Tetička Sally 25/08/2022 - 21:53

Hoř plamínku plápolej tupou sílu udolej.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.