Vláda projedná ve středu změny solidárního příspěvku na ubytování uprchlíků

od redakce

Solidární příspěvek pro lidi, kteří u sebe zdarma ubytovávají uprchlíky, se má od července upravit. Odlišit se má podpora za pokoj a za celý byt. Za ubytování v pokoji by stát poskytoval 3000 korun na osobu a měsíc, ale nejvýš 9000 korun. Za celý byt by pak dávka mohla měsíčně činit 5000 až 15.000 korun podle počtu ubytovaných. Vyplývá to z návrhu nařízení, které se chystá ve středu schválit vláda. Nyní je možné za bezplatné ubytování běženců na nejméně 16 dnů v měsíci v kuse získat od státu na pokrytí nákladů 3000 korun na osobu, na domácnost ale nejvýš 12.000 korun. Proti rozdílné podpoře u pokoje a bytu se staví ministerstvo financí, částky by podle něj měly být na osobu všude stejné.

Návrh nařízení připravilo ministerstvo práce. Podle autorů je spravedlivé odměnu za samostatné a sdílené ubytování odlišit. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před nedávnem ČTK řekl, že nové nastavení má motivovat lidi k tomu, aby poskytli své volné byty. Ministerstvo navrhuje, aby se částky vyplácely do konce roku. Pak by se jejich výše znovu přehodnotila.

Příspěvek je možné žádat na ubytování, které má prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě. Podle návrhu by se i ve druhém pololetí měl příspěvek vyplácet na ubytování aspoň na 16 dnů v měsíci v kuse. Pokud lidé ubytovávají uprchlíky u sebe doma, mohli by na osobu dostat na měsíc 3000 korun. Podpora by ale byla nejvýš na tři lidi, tedy 9000 korun. Při poskytnutí celého bytu by pak příspěvek na jednoho ubytovaného člověka činil 5000 korun, na dva 9000 korun, na tři 12.000 korun, na čtyři 14.000 korun a na pět a více osob 15.000 korun.

Vláda před nedávnem schválila také novelu zákona “lex Ukrajina”, podle které by solidární příspěvek byl i pro ubytovatele, u kterých si běženci sami platí plyn a elektřinu. Dávka by se vyplácela jen na byt, který byl předtím prázdný. Opatření má bránit výpovědím kvůli snaze získat podporu od státu. Předlohu už přijal Parlament a tento týden podepsal prezident. Pravidla začnou platit po vydání ve Sbírce zákonů.

Ministerstvo práce v podkladech k nařízení uvádí, že v domácnostech teď bydlí 45.000 uprchlíků. Výdaje na solidární příspěvky jsou měsíčně 134 milionů korun. Při novém nastavení by to podle ministerstva bylo o devět procent víc, tedy 146 milionů Kč. Sumy nezahrnují náklady na vyřizování. Autoři návrhu uvedli, že pokud by se z hotelů přesunulo do bytů 10.000 lidí, klesly by státu měsíčně výdaje na jejich ubytování o téměř 50 milionů korun.

Experti na sociální problematiku dosavadní poskytování stejné částky za pokoj i celý byt kritizovali. Doporučovali také vyplácet podporu po omezenou dobu a případně postupně snižovat, když si příchozí najdou práci. Poukazovali na to, že by nastavení podpor mohlo pomoci i při přerozdělení uprchlíků po Česku.

Lidé mohou o solidární příspěvek žádat od 11. dubna, a to jen elektronicky přes aplikaci. Nutné je mít digitální identitu, využít se dá třeba bankovní identita.

(čtk)

Přečtěte si další články

10 komentáře

fronda 27/06/2022 - 19:08

“Tahle vláda pořád dokola mluví o tom, že je proti Rusku, místo aby s Ruskem obchodovala, což by nám pomohlo.”

Paterak 27/06/2022 - 08:11

Schwarzenberg včera: všichni zchudneme. Tak od něj to sedí! Naše zem je ožebračována nikoli kvůli Rusku, nebo my nějak stále finančně podporujeme Rusko a jeho lid? Vždyť my i ten jejich plyn platíme Němcům. Už mě nebaví stále poslouchat čím a jak naše vláda pomůže Zelenskému a Ukrajincům . Byli zvoleni aby na prvním místě hájili zájmy své země, svých občanů. Neměl jsem nic proti té první pomoci uprchlíkům, ale to jsem nevěděl, že to bude na věčné časy. Haló vládo budíček, já český občan jsem tady!!! Otázka pro neznámého co se tu skrývá za nicky ostatních: na ty nablískané mercedesy, BMV, audiny…co stojí v kilometrových frontách na Ukrajinu se budou ve válečných zónách montovat kulomety?
.

Paterakova 27/06/2022 - 19:13

Ty můj čuráčku.

Vic nenapisu, te vykopnu z baraku za ty hnusne reci!

Paterak 27/06/2022 - 07:13

Kořínku mám ti zase odpovědět?

tOjsOuOni 27/06/2022 - 02:31

DYCKY RUssKO

Ráno v Kyjevě bylo špatné. Rusové raketou trefili panelák. Probíhají záchranné akce.

Jedna z raket dopadla i vedle školky. Údajně vznikl devět metrů velký kráter.

Lev 26/06/2022 - 20:47

Co udělal fijalovej slepenec pro naše občany? Akorát furt melou o deštníku proti drahotě.

K&K 26/06/2022 - 22:08

Za Babise v lete pres vikendy neprselo!

#babis2023 nekampan

🙎🙎+🐕

Twitteraci 26/06/2022 - 19:08

177. #dobrázpráva tohoto roku: Říše zla do dnešního večera musí splatit cca 100 milionů USD úroků, ale nemá je jak uhradit, takže se ocitne v platební neschopnosti. Státní bankrot agresivního ruSSkého režimu prospěje Kremlu stejně jako všem jeho sousedům.

Paterak 26/06/2022 - 19:04

A co já český občan? Příspěvek na stravu pro potřebné, na benzín by tam nebyl? Nám se bude zdražovat a Ukrajincům pomáhat? Až se bude sčítat kdo na válce nejvíc vydělal, tak nás teda úplně zhuntovala. A že za to může Rusko? Ono nám vyhrožovalo, že nám zavře plyn, ono na naši republiku mělo nějaké požadavky? Vždy pouze reagovalo na naše provokace. A Ukrajina už mě sree daleko víc, než Rusko. Já s Ruskem ve válce nejsem jako naše vláda. Takové sárče už jsme tam dlouho neměli. Kdo chce ať Ukrajince finančně podpoří, já už z našich společných peněz nechci. P.S. Směrem na Ukrajinu je i dnes na hranicích několikakilometrová fronta aut. Ať žije Ukrajina, ale za svý .

Paterak 26/06/2022 - 20:13

Hm…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.