Vláda rozhodla o dalším mimořádném navýšení důchodů v září

od redakce

Důchody v České republice od září opět mimořádně vzrostou, a to o 5,2 procenta. Již třetí zvýšení důchodů v letošním roce schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 25. května. Projednala také návrh novely energetického zákona, který má pomoci zvýšit energetickou bezpečnost ČR, a rozhodla o prodloužení nouzového stavu do 30. června.

Průměrný samostatně vyplácený starobní důchod se od září zvýší o 699 korun, což státní rozpočet vyjde na 7,8 miliardy korun. Důchody i příplatky k nim se zvýší o 5,2 procenta, tedy o výši růstu cen domácností důchodců v rozhodném období únor až duben 2022. »Důchody tak dosáhnou průměrně výše 17 900 korun, což je oproti loňsku o 2500 korun více. To je nárůst během těch tří valorizací v letošním roce a je to věc, která pomůže našim seniorům v penzi zvládat důsledky inflace a rostoucích cen,« upřesnil předseda vlády.

Vláda schválila také návrh novely energetického zákona. Cílem navržených změn je co nejdříve přijmout opatření v oblasti zásobníků plynu s cílem posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky. Novela energetického zákona směřuje především do oblasti plynárenství a jejím hlavním cílem je zajistit dostatečné zásoby plynu na případné výpadky dodávek. Vláda proto v případě skladování plynu navrhuje zavést princip use it or lose it. To by v praxi znamenalo, že pokud obchodník s plynem nebude plnit požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, pozbyde do konce skladovacího roku právo rezervovanou skladovací kapacitu využívat v rozsahu, ve kterém požadované minimální množství plynu nesplnil. Tím chce vláda dosáhnout efektivního využití skladovacích kapacit v zásobnících plynu.

»Není to běžný postup, ale jsme v situaci, kdy si nemůžeme dovolit mít na svém území nenaplněné zásobníky plynu. Mít je naplněné může být v případě přerušení či omezení dodávek klíčové. Zásobníky plynu v České republice jsou schopny pojmout třetinu roční spotřeby plynu. Jak víte, udělali jsme řadu kroků, aby se naplňovaly, a v tuto chvíli jsou naplněny z více než padesáti procent. V tom budeme pokračovat a je to něco, co samozřejmě přispívá, alespoň krátkodobě, k energetické bezpečnosti České republiky,« uvedl premiér.

Vláda také přijala usnesení, kterým na základě předchozího souhlasu Poslanecké sněmovny prodloužila v České republice nouzový stav o další měsíc do 30. června včetně. Důvodem prodloužení je nutnost mít k dispozici efektivní nástroje k řešení uprchlické krize vyvolané ruskou agresí na Ukrajině, které umožňuje krizový zákon.

(mh)

Přečtěte si další články

9 komentáře

fronda 28/05/2022 - 00:33

No, pěkně ta inflace řádí. Režim okrádá už zase pracující o úspory. Hlavně že se posmívali Zimbabwe nebo Venezuele, už to tu máme taky, a bez sankcí.

Vladimír Kusyn 26/05/2022 - 16:53

Mám pár měsíců starobní penzi ! Byl jsem zahraniční pracovník v oboru vzduchotechnika a klimatizace ! Ale, jako správný chlap, klikám na portály s nabídkami práce ! Občas mně někdo něco nabídne, tak potom skočím ! Chtějí životopis ! Pošlu a musím tam samozřejmě uvést rok narození ! To je samozřejmě The End ! Mladší nemají práci a tak oni nevezmou zabezpečeného penzistu. Na člověka bez příjmu si můžou více dovolit , ten je rád, že má práci a mzdu . Žít z podpory v nezaměstnanosti je přece je frustrující . Pokud ještě živí rodinu, tak vezme všechno. Já jsem se po návratu z Huynday Estergom Mad’arsko rozvedl ! Mám už vnoučata a tak se bavím s pc ! Tak se nabízím do našeho tisku ! Jsem z Ostravy !

Josef Pradědeček 26/05/2022 - 09:54

Tomu, co mně stát dává coby důchod, je vlastně žebračenka, kterou někdy, když “spotřebitelský koš” podraží o X, navýší zhruba o X/2. A ještě k tomu se zpožděním.

hogo fogo 26/05/2022 - 09:14
Eva L 26/05/2022 - 09:29

Hogo kéž byste měl pravdu

Josef Chýlek 26/05/2022 - 07:06

Nevíce se zvýší důchody těm bohatým a nejméně těm co mají nízký důchd. Jen se ještě více rozevřou nůžky. Mělo by se to udělat opačně nebo přidat všem stejně jako to udělal Babiš. Rohlík se zdražil pro všechny stejně. Proč to tak je ??? Proto,že o tom rozhodují ti bohatí.

Eva L 26/05/2022 - 07:54

Nejhůř jsou na tom starodůchodci, kterým byl vyměřený důchod ještě před převratem. Celý život dřeli a teď třou bídu s nouzí. Babiš taky nebyl žádný svatoušek, vždyť nikdy nezvedl ty nejnižší důchody a tu tisícovku přidal všem stejně, jak bohatým, tak chudým

ALLAn 25/05/2022 - 21:53

Ukrajina stahla drony Bajraktar po tom, co Rusko odpalilo v termosfere elektronickou bombu. Zestrelene byly okamzite desitky dronu a armada USA odvolala ze strachu spionazni letadla.
RU ovlada celou oblohu sveta!

ALLAn 25/05/2022 - 21:53

Ukrajina stahla drony Bajraktar po tom, co Rusko odpalilo v termosfere elektronickou bombu. Zestrelene byly okamzite desitky dronu a armada USA odvolala ze strachu spionazni letadla. RU ovlada celou oblohu sveta!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.