Vláda váhá. Jak bude vypadat realizace úsporného tarifu?

od redakce

Řada odborníků kritizuje, že v návrhu úsporného tarifu na energie chybějí konkrétní částky. Podle některých to odráží váhání vlády, zda nezvýšit už letošní podporu. Kvůli chybějícím částkám nemohou domácnosti ani investoři plánovat, míní experti. Podle ekologů je absurdní, že ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) plánuje doplnit částky až při jednání vlády.

Zveřejněný návrh předložený ministerstvem v příloze obsahuje u konkrétních částek podpory pouze prázdné řádky. »Nepředložení konkrétních částek podpory zřejmě reflektuje váhání, zda nakonec na poslední chvíli o něco nezvýšit příspěvek připadající už na tento kalendářní rok 2022. Úmysl ministerstva financí vyplatit v roce 2022 pouze čtvrtinu celkové podpory a zbytek nechat až na rok 2023 vzbudil totiž všeobecné zklamání,« řekl dnes ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Ministerstvo financí si podle něj spíše prosadí svůj minimalistický přístup. »Což je myslím škoda a neodpovídá to současné kritické situaci pro odběratele,« dodal Gavor, který působí také jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). MPO navrhuje letos rozdělit mezi domácnosti více než deset miliard korun jako první část pomoci. Dalších 30 miliard Kč navrhuje rozdělit na začátku příštího roku.

Předložený návrh kritizuje ekologické Hnutí Duha. »Pár týdnů do topné sezony a ministr (průmyslu Jozef) Síkela (za STAN) dál napíná miliony lidí, kteří neví, zda utáhnou účty za energie. Předložení prázdného formuláře úsporných tarifů bez toho nejdůležitějšího – částek, kterým stát lidem pomůže – aby jej vyplnili ministři na vládě, je absurdní postup, který jsem ještě neviděl. Ministerstvo má předkládat odborně podložené návrhy k odborným připomínkám ostatních resortů a expertů,« uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

»Bez částek podpory jsme se nedozvěděli v podstatě nic nového. Investoři stále nemohou plánovat, zemědělství, průmysl a služby stále nemohou s dobrým svědomím uzavírat smlouvy. Stát dnes potvrdil, že úsporný tarif se má týkat pouze domácností. Ani ty však stále nevědí, kolik županů nakoupit. Ekonomové pak nemohou stále odhadovat, nakolik plošnost výdajů posílí inflaci,« řekl analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Podle analytika XTB Jiřího Tylečka nepředstavují chybějící částky velký problém, značí ale porodní bolesti úsporného tarifu. »Rámcové částky byly nicméně stanoveny a na konkrétní pomoc máme stále čas si počkat na jednání vlády. Podle mého názoru je důležité, že se rýsuje konkrétní návrh, jak pomoci domácnostem s energetickou krizí. Na druhou stranu má plán mnohé nedostatky, včetně spíše plošné než konkrétní pomoci potřebným. Takže chudším rodinám s vysokou spotřebou příliš nepomůže a bohatší rodiny s nižší spotřebou pomoc ani nemusí zaznamenat,« uvedl Tyleček.

(čtk)

Přečtěte si další články

19 komentáře

Jupíí ... už se melou mezi sebou :o) 16/08/2022 - 11:41

V ODS se poslední dobou zle probírají z kocoviny z kyjevského výletu premiéra Petra Fialy do domácí reality. A ta vůbec není slavná. Zaprvé roste naštvanost na STAN, jehož stíhají stále horší kauzy, které navíc neberou konce. Fiala si zakládal na pověsti slušného premiéra, teď ale vládne s „krimi-partou“, jak STAN veřejně titulují u Pirátů. A navíc ještě s „krimi-partou“, jejíž šéf a ministr vnitra Vít Rakušan jako by se s každým novým průšvihem STANu cítil silnější, takže se chová stále arogantněji.

V ODS by proto STAN nejradši hodili přes palubu, jenže to na rozdíl od Pirátů nemůžou udělat bez náhrady, protože by vláda ztratila sněmovní většinu. I proto neveřejně oprašují sněmovní většinu s ANO, s nímž ostatně měli spolupráci domluvenou už před loňskými sněmovními volbami, i když samozřejmě oficiálně jeli „antibabiše“. Ne že by se to mělo stát zítra, všichni teď čekají na výsledky letošních místních a senátních voleb, i prezidentské volby. V ODS každopádně dobře vědí, že ve dvou se vždycky vládne líp než v pěti. Mít totiž okopané kotníky od jednoho koaličního parťáka bolí výrazně míň, než když vás do nich nonstop kopou čtyři. A že se teď ve vládě z toho chaosu a zoufalství okopávají fakt slušně!

ODS navíc ve vládní pětikoalici netrápí jen STAN a to, že se jeho šéf Rakušan utrhl ze řetězu, ale i lidovci a TOP 09, s nimiž tvoří SPOLU. Šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka poslední dobou vykřikuje, že už neplatí vládní programové prohlášení, do nějž ODS dala slib nezvyšování daní ani nezavádění těch nových. A vidíte: zvyšovat daně bohatším chce Jurečka, což už tradičně patří do lidovecké vládní hitparády, zatímco sektorovou daň už chystá i ODS.

Jen jí říká válečná, aby ji mohla hodit na Putina. Středočeská ODS proto poslala Fialovi méně přátelský dopis, v němž mu připomíná vlastní programové prohlášení. A aby nebylo koaliční lásky málo, přišla ODS kvůli TOP 09 o kvalitního kandidáta do Senátu. Původně za ni měl kandidovat populární šéf Zoo ve Chlebech René Franěk, jenže to ODS seshora přes Fialu zakázala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, protože ve stejném obvodu obhajuje senátorský flek Tomáš Czernin z TOP 09. Franěk proto nakonec kandiduje za Svobodné, což v ODS šéfce TOP 09 asi nikdy nezapomenou!

(převzato)

Rudý vítr 16/08/2022 - 07:37

Té preference nesleduju ale sledují jak s Katkou naberame druhý dech před útokem na přední pozice.Cest práci soudruzi ❤️

jmm 16/08/2022 - 06:01

“Kdo zaváhá nežere”…

odpoved 16/08/2022 - 01:07

Proc jsou preference komunisty a vlastence Skaly pod rozlisovaci carou agentur?
A proč tam uz navzdy KSČ zustane?
Protoze si to zaslouzi

jmm 16/08/2022 - 06:04

Proč ušáci schodili atomovky na obyč lidi?
Ti si to přeci nezasloužili-ať zůstanou za “oušn”….

odpoved 16/08/2022 - 01:06

Proc jsou preference komunisty a vlastence Skaly pod rozlisovaci carou agentur?
A proč tam uz navzdy KSČ zustane?
Protoze si to zaslouzi

odpoved 16/08/2022 - 01:05

Proc jsou preference komunisty a vlastence Skaly pod rozlisovaci carou agentur?
A proč tam uz navzdy KSČ zustane?
Protoze si to zaslouzi

odpoved 16/08/2022 - 01:04

Proc jsou preference komunisty a vlastence Skaly pod rozlisovaci carou agentur?
A proč tam uz navzdy KSČ zustane?
Protoze si to zaslouzi

Lepší než rudé sračky 15/08/2022 - 23:33

Knížka pro děti od 2 do 100 let nabízí netradiční pohled na to, jak zvířátka „dělají“. Bestseller nakladatelství Peter Hammer Verlag, přeložený do více než 20 jazyků, nadchl i české čtenáře.

Příběh o krtkovi s hovínkem na hlavě s úsměvem a nadsázkou zpracovává téma, které tak neomylně přitahuje všechny děti, zvláště ty předškolního věku. Téma tím přitažlivější, čím víc se jej dospělí snaží tabuizovat.

Upravit knihu

Žánr: Pro děti a mládež
Vydáno: 2002, Scientia
Originální název: Vom kleinen Maulwurf, der wissen wollte, wer ihm auf den Kopf gemacht hat, 1989
Překlad: Beáta Rödlingová
Počet stran: 22
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Wolf Erlbruch
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 80-7183-283-9
KomentářeBazarRecenzeZajímavostiVydáníPodobnéDiskuze
Komentáře (45)
od nejnovějších ▾
Kniha O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu
Přidat komentář
MilaSliackaMilaSliacka1 07. července
Měli jste někdy v ruce knížku Krtek a kalhotky a vedle ní Krtka, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu? Je to napsané podle navlas stejného mustru, jako by snad německý krtek byl parodie na toho českého. Těší mě představa, že by to tak mohlo být.

PS: Pamatuji si dodnes, že mi příběh s kalhotkami připadal nějaký divný. Snad to bylo proto, že mám slovo kalhotky zažité jako dámské spodní prádlo, to jsem si při poslechu audioverze také vizualizovala.

Jana_ZJana_Z1 24. ledna
Jsem zvědavá, co na to řeknou děti :D Mě to bavilo.
P. S.: Tříletá neteř jí chtěla přečíst hned třikrát po sobě. (28.1.)

Aninka36Aninka361 09.10.2021
Hrozně vtipná knížečka .
Poznávání hovínek se hodí. :D
DOPORUČUJI :D

jeany23jeany232 04.06.2021
Jedním slovem bizár. Jako dítě bych si z toho vzala ponaučení, že když mi někdo s..e na hlavu, mám mu to pro svůj dobrý pocit oplatit. Jako dospěláka mě to ale rozesmálo. Myslím, že buď vás tahle pidiknížečka pobaví, nebo znechutí.

lordchaoslordchaos1 19.03.2021
Velice vtipné (a poučné)!

Spletitá cesta charismatického solitéra za poznáním, na které se může ocitnout každý z nás. Napínavý děj nedává chvilku vydechnout a čtenář napjatě a nedočkavě obrací stránku za stránkou až k bravurně vygradovanému finálnímu rozuzlení.

zanduzandu2 02.03.2021
S dcerou jsme se nasmály… Její oblíbené téma – kakání a hovínka :-D Boží knížečka.

tootsietootsie16.01.2021
Nepoznám dieťa, ktorému by sa táto knižka nepáčila. Príbeh má všetko, čo majú deti rady a čo ich zaujíma – zvieratká, opakujúci sa motív, zábavné citoslovcia a… hovienka :)

AdrimAdrim25.10.2020
Tuto knihu jsem objevil díky malým žákyním ve škole, které mluvily o nejlepší knize. Nedalo mi to a knihu si přečetl. Ač se může zdát kniha někomu příliš nevhodná nebo praštěná (co člověk to názor a nikomu jej neberu :-)), dlouho jsem se při čtení tolik nenasmál jako zde. Jednak je kniha poučná a jednak veselá.

1 2 3
Doporučujeme
Pět kroků od sebe
Pět kroků od sebe
Jiskra v popelu
Jiskra v popelu
Muffin a čaj
Muffin a čaj
Vražedná pomsta
Vražedná pomsta

Štítky
exkrementy, trus humor animace

Autor a jeho další knihy
Werner Holzwarth
německá, 1947
2022 Můj Jimmy
2002 O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu
Kniha O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu je v
Přečtených 180x
Čtenářské výzvě 15x
Doporučených 13x
Knihotéce 41x
Chystám se číst 19x
Chci si koupit 6x
dalších seznamech 3x

svaty_vaclav 15/08/2022 - 22:34

Sledujte @neCT24

Pravičáci, voliči Rychetského pětikolky a ostatní fašo-nazi, už máte na zimu dva svetry jak radí myslitelka Markéta Pekarovna Adamová? Elektřina a plyn z Ruska nebude, zapište si to za uši.

Sledujte @neCT24

Fanda 15/08/2022 - 22:26

Zase to stejne.
Zarvat si to jo, ale o tarify a decka tady nezajem.
Hlavne mit orgasmus u clanku a Putinovi

Zlatí komunisti, zlatí! 15/08/2022 - 22:24

Jak to ze tady existuje skupinka lidi, co si rika KOMUNISTE, kteri kdysi meli nejakou ideologii a tvrde drzeli moc.
A ted ksefty s velkouzenarem ztratili zbytky bolsevicke moralky, zrazuji narod a jako celou svoji historii podporuji ruSSaky??!
Jak muze byt nekdo uchylny s tou Euroasii?
Co vam dali, mimo marxismus leninismus v hlave?

kremlin 15/08/2022 - 21:45

Jako skupina umělců, která si říká Síť stoupenců Vladimira Putina. Zorganizovali výstavu obrazů na motivy dvanácti úkolů, které měl splnit Héraklés. Jen namísto urostlého muže s úctyhodnou výbavou svalů i odvahy figuruje na obrazech Putin.

ADVERTISING

Na první pohled působí výstava jako recese či provokace. Ovšem podle tvrzení autorů, kteří stejně jako na sociální síti vystupují pouze pod přezdívkami, jde o upřímný hold.

Obdivovatelé ruského vůdce si na jednu noc pronajali sál v centru Moskvy a vystavili zde díla ilustrující Putinovy hrdinské činy. Například zabití nemejského lva je vyobrazeno jako boj s terorismem, zdolání hydry je zase Putinovou odpovědí na sankce Západu kvůli vojenské agresi Ruska na Ukrajině. Nejpůsobivější je asi Vladimir Vladimirovič na hřbetu krétského býka. Jeho zkrocení neznámý autor připodobnil k návratu Krymu do lůna Ruska.

Bizarní výstava velebící Vladimira Putina.

Síla, suverenita, spasibo
Originální flashmob připravila jiná skupina mladých ruských vlastenců. V sedmi ruských městech vytvořili na vybraných budovách obraz obsahující vybrané slovo. Když se těchto sedm koláží, od sebe vzdálených tisíce kilometrů, poskládalo, vytvořila první písmena zobrazených výrazů slovo „spasibo“ (děkuji). Moskvě připadlo písmeno „s“ a slovo „suverenita“ dokreslené obrázkem rakety Topol-M. V Kaliningradě je na jednom z pětipatrových domů zase ruský voják zachraňující dítě z moře, v dáli jsou vidět potopené ukrajinské vojenské lodě. Slovo „síla“ symbolizuje připojení Krymu k Rusku.

ČTĚTE TAKÉ:
Putin dosáhl svého. Hvězda nepohodlného Navalného upadá v zapomnění

Tradičně velkolepou poctu Putinovi zorganizovali v čečenské metropoli Grozném. Údajně sto tisíc chlapců a dívek vyšlo do ulic oděných do barev ruské a čečenské

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/pocta-heraklovi-aneb-bizarni-oslavy-narozenin-vladimira-putina.A141008_140303_ln_zahranici_msl

za vůdce!, myslím Putina 15/08/2022 - 21:45

Jako skupina umělců, která si říká Síť stoupenců Vladimira Putina. Zorganizovali výstavu obrazů na motivy dvanácti úkolů, které měl splnit Héraklés. Jen namísto urostlého muže s úctyhodnou výbavou svalů i odvahy figuruje na obrazech Putin.

ADVERTISING

Na první pohled působí výstava jako recese či provokace. Ovšem podle tvrzení autorů, kteří stejně jako na sociální síti vystupují pouze pod přezdívkami, jde o upřímný hold.

Obdivovatelé ruského vůdce si na jednu noc pronajali sál v centru Moskvy a vystavili zde díla ilustrující Putinovy hrdinské činy. Například zabití nemejského lva je vyobrazeno jako boj s terorismem, zdolání hydry je zase Putinovou odpovědí na sankce Západu kvůli vojenské agresi Ruska na Ukrajině. Nejpůsobivější je asi Vladimir Vladimirovič na hřbetu krétského býka. Jeho zkrocení neznámý autor připodobnil k návratu Krymu do lůna Ruska.

Bizarní výstava velebící Vladimira Putina.

Síla, suverenita, spasibo
Originální flashmob připravila jiná skupina mladých ruských vlastenců. V sedmi ruských městech vytvořili na vybraných budovách obraz obsahující vybrané slovo. Když se těchto sedm koláží, od sebe vzdálených tisíce kilometrů, poskládalo, vytvořila první písmena zobrazených výrazů slovo „spasibo“ (děkuji). Moskvě připadlo písmeno „s“ a slovo „suverenita“ dokreslené obrázkem rakety Topol-M. V Kaliningradě je na jednom z pětipatrových domů zase ruský voják zachraňující dítě z moře, v dáli jsou vidět potopené ukrajinské vojenské lodě. Slovo „síla“ symbolizuje připojení Krymu k Rusku.

ČTĚTE TAKÉ:
Putin dosáhl svého. Hvězda nepohodlného Navalného upadá v zapomnění

Tradičně velkolepou poctu Putinovi zorganizovali v čečenské metropoli Grozném. Údajně sto tisíc chlapců a dívek vyšlo do ulic oděných do barev ruské a čečenské

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/pocta-heraklovi-aneb-bizarni-oslavy-narozenin-vladimira-putina.A141008_140303_ln_zahranici_msl

Rudý vítr 15/08/2022 - 18:29

Tisíce lidí se musí kopat do prdele když cinkali klicema čeho se dožili co nám v tom socializmu chybělo měli jsme svobodu, práci, zdravotní a sociální jistoty, té krásné dovolenky na zotavení s ROH, brigády kolik hodin jsem odelal a zdarma a těšilo mně u srdce ze jsi přispěl k budování socialistické vlasti.Lidi byli slušný a poctivý no škoda….. Čest práci soudruzi ❤️

Paterak 15/08/2022 - 19:46

Mě též filmy s Andělem, Zemanem, Bavorem a to za pultem nabíjí.

Vilma 15/08/2022 - 20:01

S akcí Z jsme Rusko dokonce predbehli. 👀

rosemil71 15/08/2022 - 19:58

Pamatuji, kdyz v r 1982 udelali prvni travnate hriste na okrese. A do 89′ stihli tri !
Kanalizace plyn chodniky a vsechno slibil Jakes v pristi petiletce.
Proste mladi. Telefon v ulici jen clen PS VB, za auto uplatek 5000 atd.
To vnuci si mysli ze novy ajfon patri mezi lidska prava, Kazasi byli samostatni a Putin… darmo psat.

Lepší než rudé sračky 15/08/2022 - 18:25

Ve Sverdlovské oblasti🇷🇺, ve fabrice Uralasbest, zemřela žena na latrýně, když ji smetl železniční vagon. No vím, v Rusku to zní uvěřitelně. Ale stalo se to. Baza upřesňuje, že poslední vagon soupravy vykolejil a trefil latrýnu zrovna když tam byla.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.