Volby budou referendem o vládních stranách. Fiala si zaslouží volební políček

od redakce

K aktivizaci členů a sympatizantů Komunistické strany Čech a Moravy před komunálními a senátními volbami a k urychlení sběru podpisů na petičních arších pro prezidentskou kampaň kandidáta vlastenců Josefa Skály vyzvala v sobotu 10. září na 32. setkání občanů, tentokrát v přírodním areálu v Sekeřicích, europoslankyně a předsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná.

Volby, které proběhnou 23. a 24. září, budou podle ní referendem o vládních stranách. Máme jako občané jedinečnou příležitost zbavit placených funkcí ve městech a obcích »papaláše a regionální šíbry« ODS, topky, STAN či Pirátů. »Vyvolejme pnutí uvnitř těchto stran. Mají Sněmovnu, mají kraje, budou se snažit ukořistit i komunální úroveň a prezidenta. My jim to nesmíme dovolit!« uvedla za potlesku několika set účastníků, kteří se sjeli především z Hradecka, Rychnovska, Náchodska či Trutnovska do půvabného přírodního areálu za obcí Sekeřice, obklopeného lesy a prostornou loukou.

Konečná podrobila kritice současnou vládní pětikoalici, jež »naprosto ignoruje požadavky občanů«, vykazuje aroganci, nekompetentnost a neochotu pomáhat. Vládní činitelé se neustále vymlouvají, že nemohou nic dělat, k čemu je potom taková vláda? ptala se Konečná. »Jestli mají svázané ruce, tak proč nechali rozprodat obrovské bohatství naší země? Ukažte mi jakoukoli zemi, která by předala do cizích rukou rafinérie, plynárny a další důležité podniky. A teď by pomýlená Pekarová ráda prodala i Budějovický Budvar,« uvedla s odkazem na návrh předsedkyně TOP 09 prodat další část národního majetku.

KSČM nikdy neschvalovala válku

Kabinet Petra Fialy (ODS) na jedné straně neustále opakuje, že »nejsou peníze«, což je jedna z výmluv vlády na jakýkoli problém, ale pak se do médií chlubí, jak budou nakupovat tanky, stíhačky a navyšovat o desítky miliard rozpočet na zbrojení, podivila se europoslankyně Konečná a směrem k vládě uvedla: »Proč rovnou neřeknete, že americké stíhačky jsou vám bližší než čeští občané?«

Kateřina Konečná při projevu, za ní předsedkyně KV KSČM Královéhradeckého kraje Věra Žižková, Marie Pěnčíková a Petr Šimůnek.

KSČM je v principu mírovou politickou stranou, která požaduje stále mírová řešení. »Oheň přece také neuhasíte benzínem.« A právě tuto myšlenku rozvinula dále místopředsedkyně ÚV KSČM Marie Pěnčíková, která podtrhla, že strana nikdy neschvalovala válku. »Vždycky jsme ji odsuzovali. My jsme ti, co ji odsuzovali již před osmi lety… Předtím ti ‚správní‘ zabíjeli ty ‚špatné‘. Najednou mají pocit, že ti ‚špatní‘ zabíjejí ty ‚dobré‘. Každá válka je hnus a komunisté ji nikdy nebudou schvalovat,« řekla Pěnčíková.

Řešení není v tom, že ČR bude posílat zbraně do horkého konfliktu na Ukrajině, ale že dojde k jednání a usednutí k jednacímu stolu. »Válka je pro kapitalismus velice výhodná. Není to o boji, ale o kšeftech a penězích,« objasnila pozadí každé války, na níž má zájem kapitalismu vlastní vojensko-průmyslový komplex.

Tuto nosnou mírovou myšlenku využil ve svém krátkém vystoupení také první místopředseda ÚV Petr Šimůnek. »Svět se zbláznil«, míní, vede se spousta válečných konfliktů, na čemž se bohužel podílí i česká vláda. Je potřeba zachovat mír za každou cenu, protože bez míru nelze žít, nelze budovat úspěšnou společnost. Šimůnek připomněl, že komunisté vždy byli silou, která hájí mír.

Podpora senátnímu kandidátu Ortovi

Konečná podpořila kandidáta do Senátu za volební obvod Jičín a část Nymburska Václava Orta. Přijděte k volbám navolit takové kandidáty, kteří budou bojovat za občany, ne za nadnárodní korporace, vyzvala. Vysvětlila, že naštvaní občané si často říkají, že »to nemá smysl«. Ovšem tato logika právě pomáhá udržovat pětikoalici u moci. »Pojďme jim dokázat, že tuhle republiku si nevezmou, tuhle republiku si nebudou dále rozkrádat. Tahle republika je naše. Nevzdejme to!« A pokud se premiér Fiala vysmívá stovce tisíc občanů, kteří se sešli na demonstraci 3. září v Praze, pak potřebuje dostat »pořádnou facku«, kterou mínila volební výprask.

Ort, jenž kandiduje ve volebním obvodu č. 37, poděkoval za spolupráci a podporu, jež se mu dostávají od okresních výborů KSČM Jičín a Nymburk, také od Levicových klubů žen (jejich členky se akce aktivně účastnily) a dalších spolků. »Vyžeňme tu bandu, protože ona nás vede do záhuby,« zakončil svou krátkou řeč z pódia.

Konečná pozvala na demonstraci KSČM proti Fialově vládě, která se koná v sobotu 17. září od 14 hodin v Praze na Václavském náměstí.

Beseda s kandidáty do zastupitelstev měst a kandidátem do Senátu Václavem Ortem (stojící vpředu).

Kapitalismus už lepší nebude

Kandidát na Pražský hrad Josef Skála připomněl, že 3. září 2022 se na mítinku nazvaném Česká republika na prvním místě sešla masa lidí, kteří řekli »kategorické a bojovné ne« vládě národní zkázy, a naopak řekli »ano cílům, které dříve razili v zásadě jen komunisté« – přičemž ti byli v tomto osamoceni, vysmíváni a dehonestováni, neboť tyto cíle byly považovány za »svatokrádežné«. Z tribuny pražského mítinku zněly hlasy jako – »netahejte nás do války, nedodávejte tam zbraně, přestaňte z nás dělat zuboženou kolonii cizích energetických a jiných korporací,« připomněl obsah stotisícového pražského shromáždění za účasti širokého politického spektra, jež odmítlo podbízivou politiku české vlády vůči EU a NATO.

Kandidát na Pražský hrad Josef Skála diskutuje s členkami LKŽ.

»My víme, že i když se změní tato vláda, kapitalismus už lepší nebude. On nemá, jak být lepší,« pokračoval Skála s vysvětlením, že kapitalismus se nachází v sevření vlastních rozporů, ze kterých se umí jen »vylhávat a kličkovat«, zvláště v zemi typu České republiky, která je »cizím vazalem a dojnou krávou těch, kteří nás vysávají ze zahraničí«.

Komunisté jsou těmi, kdož vidí dále a hlouběji než ostatní, kdo dohlédnou k prapříčinám problémů, míní Skála, a proto se nenechají »opít rohlíkem« falešných receptů a rádoby řešení. Nutné je ještě více se rozkročit a nepracovat v izolaci, opřít se o protestní vlnu, která se například projevila na pražském Václavském náměstí.

Válečná propaganda na denním pořádku

Mezi účastníky byli též němečtí hosté z Die Linke z Braniborska. Jejich zástupkyně Monika Schömmelová uvedla, že v době, kdy se lidé potýkají s mnoha problémy týkajícími se živobytí, je válka a válečná propaganda každodenní součástí našich životů. A tak jako my v České republice a Německu potřebujeme mír, tak i obyvatelé Ukrajiny jej potřebují – a toho se nedosáhne dodávkami zbraní, je přesvědčena. Schömmelová obvinila Spojené státy, které globálně vytvořily takovou situaci, z níž válečný konflikt na Ukrajině vzplanul.

Drobení voličské podpory

Součástí veřejných setkání KSČM s občany je možnost osobního kontaktu s jejími politiky a kandidáty, tentokrát také do obecních zastupitelstev. Do Sekeřic přijela například Táňa Šormová, vedoucí kandidátka do Zastupitelstva statutárního města Hradec Králové, bývalá krajská radní, současná hradecká zastupitelka, tedy zkušená politička. Ta si zpravodajce našeho týdeníku postěžovala, že volební klání například v »jejím městě« je náročnější, neboť kandiduje více volebních subjektů, čímž se drobí voličská podpora. V Hradci Králové kandiduje například i volební subjekt, jenž se profiluje jako sdružení ředitelů a učitelů škol. Ti však mají program zaměřený jen na jeden úsek komunálního života, školství, ale zřejmě odeberou řadu hlasů i levici.

Občanům se představili také volební lídři v dalších městech, v Jičíně Petr Kebus, Marcela Kováčiková z Hořic, Jiří Zvára z České Skalice, Otakar Ruml z Nové Paky, Věra Beranová z Nymburka či Zdeněk Milata z Milovic.

Hudba, tanec, zábava

Setkání v Sekeřicích – to nebyl jen politický mítink, besedy s politiky a kandidáty KSČM do zastupitelstev a zástupkyní redakce NAŠÍ PRAVDY, ale také popovídání přátel »u něčeho dobrého« a při hudbě, kterou živě obstarala formace OK-STYL z Náchoda. I tanec byl povolen, jak zněly propozice akce.

Skoro po celou dobu svítilo slunce, které prokázalo, že se ještě nechce vzdát své vlády. Jen krátký déšť uprostřed programu svlažil trávu, ale i návštěvníky, kteří se neukryli pod stany nebo aspoň pod své deštníky…

(mh)

FOTO – Miroslava VOHRALÍKOVÁ

Přečtěte si další články

11 komentáře

Palermo 12/09/2022 - 09:16

Ale jdi ty drmolo bezhlavě hltající Ukrajinskou a Ruskou válečnou propagandu :-)

Heja heja Sverige Sverige ! 12/09/2022 - 09:11

Heja heja Sverige Sverige !

MajkazG 13/09/2022 - 01:13

Suomi, Suomi !!

Konečná mnohem lepší než Vojtěch 12/09/2022 - 08:32

Já snad začnu volit KSČM :-)

Nikdo lepší tam na prezidenta, do komunálu, do Senátu ale i případně do Parlamentu není !

NE volič KSČM 12/09/2022 - 08:26

Nadreprezentované pětiprocentní vládní strany dostanou na frak. Včera Konečná v Superdebatě na Prima CNN suverénně 55% od diváků. Nanynka a prodejkyně mobilů z neTOP22 absolutní propadák pod 2% od diváků. Kmotr ze STAN a traktorista kostelník jakbysmet. Přísaha taková nevýrazná. ČSSD snad více % od diváků než vládní přívěsky..

příznivec 12/09/2022 - 13:08

Je to krása. Po měsících zástupkyně komunistů v TV. A v zimě znova Josef Skála 👍👍🍒🍒

jmm 12/09/2022 - 08:24

Také volím,,,,,
A prezidenta také-Skálu a pak se uvidí…

Rudý vítr 12/09/2022 - 08:03

Soudruzi držte se nikdy vás nesklamu budu vás volit do posledního dechu.At žije KSČM ❤️

nahlas VÍC NAHLAS vy 2% 🍒📢📣 12/09/2022 - 13:05

.

Jděte k čertu. Takovou vládu tato země a tento lid nepotřebuje a nechce. Jděte. 12/09/2022 - 15:28

jdi se vysrat trapíku !

.paterak 12/09/2022 - 18:04

Už 4%

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.