Volby by vyhrálo ANO s náskokem před ODS, lidovci a TOP 09 mimo Sněmovnu

od redakce

Volby do Poslanecké sněmovny by v květnu s náskokem vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,5 procenta hlasů. Pro druhou ODS by hlasovalo 16,5 procenta voličů a třetí SPD by získala 11,5 procenta hlasů. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median, která do průzkumu nezahrnula volební koalice z minulých voleb. Do dolní komory by se dostali ještě Piráti, hnutí STAN a oproti říjnovým volbám i sociální demokracie. Naopak TOP 09 a KDU-ČSL, které na podzim kandidovaly s ODS v koalici Spolu, by nyní zůstaly pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny.

Pozice stran ve druhé volební koalici Pirátů se STAN, která na konci minulého roku vytvořila vládu se Spolu, jsou téměř vyrovnané. Piráti by nyní získali devět procent hlasů, STAN o půl procentního bodu méně. Lidovce a TOP 09 by shodně volilo 4,5 procenta lidí. Median nicméně upozornil, že u ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09, jejichž zisk se pohybuje kolem pěti procent, nelze spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí, či pod ní.

Průzkum Medianu zahrnoval jen samotné strany, ne koalice z loňských voleb jako při posledním šetření letos v březnu. “Prostým součtem by strany tvořící koalici Spolu měly podporu 25,5 procenta respondentů, v případě koalice Pirátů a STAN by to bylo 17,5 procenta. Strany vládní koalice by tak prostým součtem měly podporu 43 procenta,” uvedli autoři volebního modelu. Na jaře by podle volebního modelu Medianu koalici Spolu volilo 26,5 procenta lidí, Piráti se STAN měli tehdy jako společně kandidující uskupení 16,5 procenta hlasů. ANO si od března polepšilo o jeden procentní bod, SPD posílilo o 1,5 procentního bodu.

Podpora ČSSD se stejně jako v březnu drží těsně nad hranicí pěti procent. KSČM dál ztrácí, nyní by komunisté získali tři procenta hlasů, stejně jako hnutí Přísaha. Pro Trikolóru by hlasovalo 2,5 procenta voličů.

Méně než polovina respondentů si je podle Medianu jv případě voleb jista svou účastí i volenou stranou. Téměř třetina si je jista svou účastí, ale není pevně rozhodnuta o volené straně. Každý sedmý oslovený si není jistý ani účastí, ani volenou stranou. Podpora stran se tak podle sociologů může i nadále dynamicky měnit. “S ohledem na nezakotvenost mnoha voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní dostala do Poslanecké sněmovny,” dodali autoři průzkumu.

Pokud by ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří hnutí vážně plánují volit a nevylučují účast ve volbách, dostalo by 34,5 procenta hlasů. Zisk jen přesvědčených voličů by hnutí expremiéra Andreje Babiše stačil na volební výsledek 19,5 procenta. Volební jádro ODS bylo v květnu 10,5 procenta, volební potenciál činil 23,5 procenta. Třetí nejvyšší potenciál má hnutí STAN se 17,5 procenta možných voličů – jádrových přívrženců má ovšem jen 2,5 procenta. O volbě Pirátů uvažuje až 14,5 procenta potenciálních voličů, skalních příznivců má 4,5 procenta. Volební jádro hnutí SPD dosahuje 7,5 procenta, volební potenciál činí 14 procent, což řadí SPD až na páté místo.

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v květnu určitě zúčastnilo 61,5 procenta dotázaných, dalších 14 procent účast zvažuje. Volební účast ve sněmovních volbách loni v říjnu byla 65,43 procenta.

V říjnových volbách do Sněmovny zvítězila nejtěsnějším rozdílem v historii samostatné ČR do té doby opoziční koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, pro kterou hlasovalo 27,8 procenta voličů. Dosud vládní hnutí ANO dostalo 27,1 procenta hlasů a zásluhou volebního systému o jeden mandát víc než Spolu. Žádné předvolební modely přitom vítězství Spolu nepředpokládaly, agentury favorizovaly ANO. Třetí skončila koalice Pirátů a STAN, jež dostala 15,6 procenta hlasů, do Sněmovny se ale dostali jen čtyři pirátští kandidáti. SPD volilo 9,6 procenta voličů. Ostatní kandidující strany mandáty nezískaly. Vládu vytvořili občanští demokraté, lidovci, TOP 09, Piráti a STAN. Pětice stran se ve Sněmovně opírá o většinu 108 hlasů.

(čtk)

Přečtěte si další články

10 komentáře

Josef 08/06/2022 - 08:05

Fiala má plnou pusu jak pomáha těm nejslabším,tak proto těm co mají nejmenší důchody přidal 300kč a těm co mají nejvyšší přidal více jak 1000. Přitom rohlík se zdražil všem stejně.

Velký Max 08/06/2022 - 10:28

Žádný premiér nikomu NIKDY důchody nezvyšuje, vyplývá to ze zákona o valorizaci!. Je zcela logické, že valorizační nárůst důchodu je výrazně rozdílný a závisí se základním důchodem. Kecy, že za rohlík zaplatí stejně senior s důchodem 15 000,- Kč jako ten s 20 000,-Kč si nech na sabat kde se scházejí debilové!, kteří o důchodech píší do diskuse o volebních preferencích!

fronda 07/06/2022 - 22:48

“Vytvářečům veřejného mínění” netřeba přespříliš věřit. Režimní propaganda lže neustále, proč by zrovna v tomto případě měla říkat pravdu? Ovšem funkcionáři KSČM by měli víc přidat. Současná situace je pro komunistickou stranu ideální. Hnědalův režim odhaluje své fašistické ledví, otevřeně pošlapává lidská práva, ani ekonomicky se mu nedaří, přitom jeho propagandě už nikdo nevěří. Alespoň nikdo normální. Takže KSČM zaostává za svým potenciálem.

jmm 07/06/2022 - 16:41

“evčo l”
Těším se na KSČM na 15%

GHOF 07/06/2022 - 16:36

Harfo – brzo Jobelt zatkne Nejslusnejsiho, tak jako Necase.

Volby vyhraje RESTART a Slusni lide 2.0, radsi se ty trubadure odhlas.

„Zítra si zavážeme boty pěkně až nahoru. Tak, jak to máme rádi. Vyholíme plešky.”

Rudohneda sila!

Martin Harfa 07/06/2022 - 15:16

Pokud tiskovina beznadějně mimoparlamentní strany chrochtá v titulku blahem na podpětiprocentními lidovci a “topkou” chtělo by to Chocholouška.

GHOF 07/06/2022 - 16:34

Harfo – brzo Jobelt zatkne Nejslusnejsiho, tak jako Necase.

Volby vyhraje RESTART a Slusni lide 2.0, radsi se ty trubadure odhlas.

„Zítra si zavážeme boty pěkně až nahoru. Tak, jak to máme rádi. Vyholíme plešky.”

Rudohneda sila!

rosemil71 07/06/2022 - 12:33

Již brzy vstanou noví bojovníci za obyčejné lidi.
Až pomine euforie z pana Nejslušnějšího, začne všechno nanovo.

Eva L 07/06/2022 - 11:24

A KSČM třetí od konce s 3%… :-((

EVA®️ 07/06/2022 - 12:07

Vážený dvojníčku, nechte toho pošklebovaní!
Měli jsme i 2%, takze *_*

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.