Výbor doporučil Babiše i Svobodu vydat

od redakce

Sněmovna by měla podle doporučení svého mandátového a imunitního výboru vydat bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Stejné doporučení dal výbor i v případě poslance a bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS).

Členové výboru vyslechli státního zástupce Jaroslava Šarocha. Na jednání výborů strávil zhruba půlhodinu.Babiš, který možnost vyjádřit se před členy výboru nevyužil, vinu dlouhodobě odmítá. Uvedl, že osobní účast na jednání výboru neshledal jako přínosnou. »Kauza Čapí hnízdo, která se táhne již více než čtyři roky, je zcela zjevným vykonstruovaným a účelovým pokusem o moji kriminalizaci, motivovaný snahou vystrnadit mě z politiky,« poznamenal bývalý premiér. Výsledek jednání výboru se podle něj dal očekávat. Dodal, že nová vládní pětikoalice Spolu a Pirátů se STAN má jediný všeobecně známý program »Antibabiš«.

Předsedkyně výboru Helena Válková (ANO) uvedla, že hlasování členů výboru o návrhu usnesení bylo většinové. »Nebylo to jednomyslné rozhodnutí,« řekla. Od Šarocha nezazněly podle ní žádné nové informace. »Pan Andrej Babiš zaslal své písemné vyjádření, kde říká stejné argumenty, jaké už uplatňoval v minulosti, když byl vydáván a když se osobně účastnil,« informovala Válková.

Případ Čapí hnízdo pokračuje třetí volební období. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát. Kromě předsedy hnutí ANO je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.

Policisté původně uzavřeli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo loni na konci května, Babiše i Nagyovou navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat ve druhé polovině září.

Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

Svoboda o vydání ke stíhání požádal

Následně výbor doporučil plénu vydat také bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k trestnímu stíhání v případu někdejší městské karty Opencard. Podle Válkové bylo hlasování jednomyslné. Svoboda, jenž před výborem vystoupil, o vydání ke stíhání požádal.

V případu Opencard soud už dříve osvobodil další obžalované. Nynějšího předsedy sněmovního zdravotnického výboru Svobody se tehdejší odvolací proces netýkal. Na začátku minulého volebního období totiž poslanci někdejšího primátora k trestnímu stíhání nevydali. V předminulém období ho Sněmovna vydala, v roce 2016 ho soud nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu 2,5 roku. V kauze čelilo několik někdejších představitelů Prahy stíhání pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Sněmovní plénum by mohlo o vydání obou poslanců rozhodnout příští týden. V případě standardního postupu se ale věc dostane podle vyjádření Válkové až na další schůzi dolní komory, která začne v polovině února.

(jad)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.