Výstavba sociálních bytů zaostává

od redakce

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chtělo původně z evropských dotací na sociální bydlení do konce roku 2023 vybudovat 5000 sociálních bytů. Nakonec jich do té doby vznikne maximálně 2212, tedy necelá polovina. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Podle něj byl důvodem hlavně malý zájem žadatelů. Ministerstvu vytýká například to, že nezohledňovalo náklady v přepočtu na podpořený byt, lůžko nebo člověka. Upozorňuje také na dlouhou dobu hodnocení projektů.

Kontroloři se zaměřili na to, jak ministerstvo v letech 2016 až 2021 rozdělovalo dotace z Integrovaného regionálního operačního programu určené na sociální bydlení. Zaměřili se také na vzorek devíti podpořených projektů v hodnotě téměř 80 milionů korun.

Ministerstvo kvůli nezájmu o podporu snížilo množství připravených peněz z původních 7,5 miliardy korun v roce 2015 na 4,5 miliardy korun v roce 2017. »Až poté zatraktivnilo podmínky pro získání dotace, čímž se zájem částečně zvýšil. Kvůli snížení alokace peněz z roku 2017 už ale na podporu nedosáhlo 28 projektů, přestože splnily podmínky,« uvedl NKÚ.

Řada žadatelů podle úřadu odstoupila od svých projektů poté, kdy už MMR rozhodlo, že získají dotaci. Do konce kontroly takto skončilo 76 projektů, díky nimž mělo vzniknout 522 sociálních bytů. Jako důvod uváděli žadatelé například nejistotu právního prostředí plynoucí z neexistence zákona o sociálním bydlení nebo vysokou administrativní zátěž.

Posílit státní a družstevní bytovou výstavu

Podle místopředsedy ÚV KSČM Lea Luzara je výstavba sociálních bytů s dotací problém ne proto, že by ministerstvo neumělo tyto prostředky rozdělit, problém je v tom, že je musí přesunout na obce a města, které by výstavbu měly realizovat. »Problém při realizaci nastává tam, kde obce nemají vyčleněné prostory, nechávají výstavbu individuálních bytů na developerech a samozřejmě pro ně není zvlášť výhodné stavět sociální byty, když můžou postavit podstatně dráž a v nájmu anebo prodejem těchto bytů získat podstatně více prostředků,« reagoval Luzar pro náš list. Proto podle něj KSČM prosazuje státní a družstevní bytovou výstavbu, kterou vidí jako jediné řešení poskytnutí nízkonákladového bydlení pro občany. »Bytová problematika je vážný problém, který se dlouhodobě bude v České republice ještě více zhoršovat a pokud konečně nezačne stát myslet i na lidi, kteří nemají miliony korun na to, aby mohli bydlet, tak se nic nezmění. Proto KSČM žádá, aby se začala stavět státní a družstevní bytová výstavba maximálně podporovaná i z evropských prostředků, a aby se centrálně začaly realizovat bytové výstavby tam, kde je bytový nedostatek, což bohužel je skoro celá ČR,« dodal Luzar.

Odraz »chaotické privatizace« bytového fondu

Ministerstvo v reakci na nález NKÚ uvedlo, že nový ministr Ivan Bartoš (Piráti) se chystá současný stav napravit. »Mohu potvrdit, že závěrům NKÚ přikládáme značnou pozornost, a o možnostech podpory sociálního bydlení budeme podrobně hovořit s představiteli měst a obcí. Aktuálně se zaměřujeme na shromáždění potřebných dat. V této oblasti musíme zkrátka dosáhnout podstatného pokroku,« sdělil ČTK hlavní ekonomický poradce ministra Otakar Cejnar.

NKÚ uvedl, že při výběru projektů MMR nezohledňovalo náklady v přepočtu na podpořený byt, lůžko nebo osobu využívající sociální bydlení a nestanovilo ani žádné jiné kritérium, které by bralo v potaz vynaložené peníze v porovnání s jejich přínosy. Doba hodnocení projektu byla v průměru 252 dní, hlavně kvůli dlouhému získávání stavebního povolení. Původně ministerstvo počítalo s tím, že hodnocení projektů potrvá zhruba 152 dní.

»V neposlední řadě MMR nevyhodnocuje dopad podpory na zvyšování kvality a dostupnosti služeb vedoucí k sociální inkluzi, což je jeden z cílů, kterých se má pomocí dotací dosáhnout,« upozornili kontroloři. Pro takové vyhodnocení jsou podle nich potřeba ucelené informace o dané oblasti, například o celkovém počtu sociálních bytů v ČR nebo údaje o množství potřebných sociálních bytů. »Těmito informacemi však MMR v době kontroly nedisponovalo,« dodal NKÚ.

Bartoš se chce obrátit na Český statistický úřad s žádostí o poskytnutí podrobných relevantních informací z nedávného sčítání lidí, domů a bytů. Míní, že současná situace je rovněž odrazem »chaotické privatizace« bytového fondu v minulosti, která byla podle něj zneužita spekulanty a uskutečnila se bez jakéhokoliv plánování budoucích potřeb.

(jad)

Přečtěte si další články

1 komentář

Rudy 09/02/2022 - 10:21

Jenom ne “sociální byty”. A když, tak někde hodně daleko. Dotačně motivovaná výstavba sociálních bytů vytvořila mnohde celé části měst sociálně vyloučenými oblastmi, kde normální, pracující člověk, už nechce žít. Dokonce historická centra, kde města rozprodala bytový fond vyčůránkům, kteří z dotací obratem přeměnili byty na “sociální”. A tak vedle krásné architektury se můžou lidé těšit z povalujících se nebo v rauši vyřvávajících feťáků a podobných “krás civilizace”. Ne, děkuji. Pokud do něčeho strkat peníze, tak ne do kapes spekulantů s bídou, ale na to, aby bída byla vymícena.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.