Vystavme vládě účet!

od redakce

AKTUALIZOVÁNO

Česká republika s jednou z nejvyšších inflací a nejdražšími cenami za energie stojí na prahu komunálních voleb a senátních voleb. Situace, ve které se nyní občané nacházejí, nemá kořeny v konfliktu na Ukrajině, jak tvrdí vláda. Tato situace je důsledkem práce vlády a za to je potřeba jí jasně dát u voleb najevo, že s ní voliči nesouhlasí. A nepustit nikoho z vládních stran k funkcím v obcích a městech.

Tak zní hlavní vzkaz z demonstrace pořádané Komunistickou stranou Čech a Moravy na Václavském náměstí v Praze v sobotu 17. září. Demonstrace, která byla v první řadě protivládní, protiválečná a horující za návrat energetiky a strategické infrastruktury do českých rukou, se zúčastnilo přes tisíc lidí. V horní části Václavského náměstí se ve vrcholné chvíli tísnilo přes šest set lidí. Další stovky pak poslouchaly a tleskaly z bočních ulic, či od Muzea. Lidé přečkali pod deštníky i občasné dosti silné dešťové přeháňky. I proto, ale zejména pro odvahu vyjádřit se veřejně proti Fialovu kabinetu, si občané, kteří protest podpořili, zaslouží označení hrdinové, jak na závěr akce zdůraznila předsedkyně ÚV KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná.

»Byli to jediní komunisté, kteří trvali na tom, že v žádném případě nemáme předávat strategickou infrastrukturu a energetiku do soukromých rukou. Celou dobu tyto vlády tvrdily, že trh všechno vyřeší. A dnes vidíme, jak to ‚vyřešil‘! To, že nemáme v rukou distribuční sítě, energetiku, vodu, je 30 let neskutečným zločinem těch, kteří nám tu vládli. Nastal čas zúčtování!« hřímala Konečná z pódia.

Ostatně nosným tématem vystoupení jednotlivých řečníků, mezi kterými byl kandidát vlastenců na prezidenta ČR (s podporou KSČM) Josef Skála, ekonom Jiří Janák, bývalý poslanec Pavel Hojda, lídr komunistů pro volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy a místopředseda KSČM Milan Krajča, bývalý předseda Valného shromáždění OSN a někdejší ministr zahraničí Jan Kavan a řada dalších, byla hlavně energetika.

Všichni vystupující na pódiu.

Vláda se lekla protestů, tak změnila názor

Samozřejmostí by podle vystupujících měla být levná elektřina pro vlastní občany. Pokud ji umíme vyrobit za korunu, není jediný důvod mít její strop na korunách devíti. Ještě nedávno premiér Petr Fiala (ODS) tvrdil, že zastropování cen energií je nesmyslný a špatný krok, jak bylo v úvodu demonstrace doloženo zvukovým záznamem několik týdnů starých slov předsedy vlády. Nakonec ale k tomuto kroku sáhl. To je podle Konečné jen důkazem toho, že se vláda bojí lidu. »Lekli se plného Václavského náměstí, a tak změnili názor,« upozornila.Ovšem toto zastropování je asi takové, jako by byla cena mléka zastropována na sto korunách za litr. Navíc vláda zastropováním jen určila, že bude cenu danou spotřebiteli a cenu danou burzou dorovnávat. »Doplatí to tedy všichni ze svých daní,« upozornila Konečná.

O zastropování cen elektřiny se mluví i v Evropské unii. Podle Konečné bude ale scénář stejný jako u nás. »Lidem to nepomůže a opět to nahraje jen a pouze energetickým gigantům, kteří dneska mají astronomické zisky. Jen za poslední rok jsou zisky energetických firem v Evropské unii přes 200 miliard eur! A to platíme my všichni!« dodala a vysvětlila: »Energetická krize nezačala v únoru tohoto roku, vzniká tu systematicky již dvanáct let a my si na ni nabíháme především regulacemi Evropské unie, které vlastně mají zapříčinit vyšší ceny energií. Již v prosinci loňského roku jsme přišli s jasně připravenými plány na nápravu situace.« Dosud se ale vláda k těmto návrhům komunistů nevyjádřila.

Usnadnit život občanům

Další podmínkou pro cestu z krize a usnadnění života občanům by měla být nulová sazba DPH na potraviny, potravinová soběstačnost, které momentálně nejsme kvůli stavu zemědělství schopni, a také narovnání vztahu zemědělec-obchodník-kupující. »Protože marže, která dnes zůstává jen a pouze obchodním řetězcům, je stejně nechutná, jako je marže novodobých energetických šmejdů,« vysvětlila Konečná.

KSČM požaduje také vyšší minimální mzdu. V současné situaci musí být minimální mzda na takové výši, aby s ní měli občané alespoň minimální šanci vyjít. »Dvacet tisíc je minimum, které v tuto chvíli navrhuje KSČM, za kterým si půjdeme,« zdůraznila.

Nutné je zastavit i špatné hospodaření se státním rozpočtem: »Vláda na jednu stranu mluví o tom, že musíme šetřit, že nemáme peníze, že se bude zvyšovat deficit. A přitom ministryně obrany vyjednává stíhačky F-35 za stovky miliard,« upozornila předsedkyně ÚV KSČM.

Skutečný počet demonstrantů při projevu Kateřiny konečné.

Válku nikdo nechce

Vojenské nákupy a válka jako taková jsou zásadním problémem pro všechny řečníky. Nikdo z nich, ani mnohasethlavý dav na Václavském náměstí, válku nepodporuje, což bylo dáno opakovaně najevo hlasitým »NE« na výzvu moderátora Romana Rouna: »Chce tady někdo válku? A jsme ve válce?«

Na Václavském náměstí demonstraci přihlížely stovky lidí. Na internetu podle závěrečných slov europoslankyně Konečné sledovaly přímý přenos tisíce, u voleb mohou jasný vzkaz vládě vyslat statisíce voličů. U voleb mohou lidé vystavit vládě účet!

Helena KOČOVÁ

_________________________________________________________________________________

Červenou vládě národní zkázy

ČTK vydala k demonstraci strohý text o délce 21 řádků. Její zpravodaj zejména zdůraznil, že na akci dohlížely desítky policistů a že se obešla bez incidentů. Ze jmen politiků, kteří hovořili z pódia, uvedl jen dva – Konečnou a Skálu, ačkoli délka demonstrace hodina a 45 minut jasně dokládá, že po tuto dobu nemohli hovořit jen dva lidé. Ve skutečnosti mikrofon uchopilo deset řečníků. Co tedy bylo »pod koněm« na pražském Václavském náměstí konkrétně řečeno?

Vedoucí kandidát komunistů pro volby do pražského zastupitelstva Milan Krajča potvrdil, že lidé se scházejí na protestech nejen v Praze, ale také po celé republice, protože »začínají mít dost kapitalistické krize, začínají mít dost nejistoty«, a nebojí se požadovat demisi vlády, jež má pro lidi jen »žebračenky nebo hraběcí rady«.

Fialův kabinet sice lidem vykládá, jak šetřit a utahovat opasky, ale jinde rozhazuje, je přesvědčen volební lídr pražských komunistů. Krajča připomněl, že vláda nemá problém investovat desítky miliard korun do nákupu zbrojních systémů v USA a »zbytečné a předražené« stíhačky F-35. Komunisté však jsou jiného mínění – veřejné peníze nemají jít na zbraňové systémy, nýbrž do sociálních systémů, aby občané nepadali do chudoby a neztráceli střechu nad hlavou. »Naše požadavky jsou jasné a zřejmé: Chceme, aby stát kontroloval celou energetiku,« žádal Krajča. Vystavme »fialovému hnusu« červenou ve volbách!

Právě teď se láme chleba

Na straně občanů stojí také Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska. Jeho předseda Stanislav Grospič upozornil, že ministři vlády veřejnosti sice často tvrdívají, jak kabinet dělá milosrdenství tím, že valorizuje důchody, ale činí jen to, k čemu je povinen ze zákona. »Každý člověk má svou důstojnost. Každý hlas každého z vás má svou cenu. Každý protest má svůj význam. Nezalekněme se, nebojme se a podpořme každý protest proti této vládě!« vyzval Grospič, podle něhož se právě nyní »láme chleba«.

Setkání s občany, ať už menšího charakteru nebo na velkých veřejných prostranstvích, s potěšením vyhledává kandidát vlastenců na Pražský hrad Josef Skála. Ten připomněl, že na velké demonstraci na Václavském náměstí 3. září si stotisícový dav slíbil, že »to není konec, jen začátek«. Skála se zamyslel nad tím, kdo je vlastně extremistou, když premiér – v rozporu se skutečností – označil takto všechny lidi, kteří přicházejí s jinými návrhy a názory na řešení krize, než má vládní pětikoalice. Skutečnými extremisty je však sama Fialova vláda, již označil za vládu národní zkázy.

Skála je – například v rámci iniciativy Kudy z krize – na stejné platformě s řadou bezpartijních odborníků, kteří se snaží najít cestu, jak dostat ČR ze současné situaci, kdy se náš stát stal »krmelcem, vazalem, dojnou krávou« jiných.Cílem je vrátit zemi mezi suverénní hráče extraligy průmyslových zemí, kam jsme patřili, což znamená mj. vrátit strategickou infrastrukturu do veřejných rukou. Pro tento úkol je třeba získávat všechny vlastence »odleva doprava«, k čemuž prezidentský uchazeč vyzval.  

I na této demonstraci přispěly další desítky lidí svým podpisem pro kandidaturu Josefa Skály a podepisovaly i další petice.

Kdo dostane kapky?

Na demonstraci vystoupili ekonomičtí odborníci. Mezi ně patří i bývalý poslanec Pavel Hojda, stínový ministr průmyslu. Zastropování cen energií, ke kterému aktuálně došlo z iniciativy vlády, je důsledkem tlaku veřejnosti. To, co se děje v České republice, se neděje nikde jinde, začal své vystoupení další ekonomický odborník, Jiří Janák. Jako znalec poměrů v Austrálii, kde několik let žil, konstatoval, že i v této vysoce pravicové zemi je vyloučené, aby strategické sítě typu elektrická energie, plyn, voda či odpady se nenacházely pod kontrolou státu. Janák připomněl, že v roce 2006 vláda ČR rozhodla, že »naši elektrickou energii, vyrobenou v našich elektrárnách velmi levně, budeme dodávat na lipskou burzu, a tam ji burziáni a spekulanti nakoupí a pak nám ji budou prodávat za dvacetinásobek ceny«. Ekonom Radim Valenčík glosoval, jak statečně účastníci sobotní akce na Václaváku překonávali i prudké nápory deště, který je občas kropil – čímž jsou, s nadsázkou, trénováni na vodní děla. »A na konec ty kapky dostane někdo jiný…« Podle něho je největším bezpečnostním rizikem právě pravicová vláda Petra Fialy.

Skuteční odborníci jsou disidenty

Expert na vodní dopravu Jan Skalický je rád, že komunistická demonstrace je pokračováním velké všelidové demonstrace ze 3. září. Jak uvedl, Fialův kabinet nemá důvěru lidí, disponuje pouze svou sněmovní »stoosmičkou«, vede zemi do bankrotu a krize a navíc způsobuje svým amatérismem, že přestávají fungovat i běžné složky hospodářství. Skalický přiznal, že byl deset let členem ODS, s touto stranou se rozešel, ovšem dnes nemá problém se stýkat a vystupovat na stejné tribuně i s autentickou levicí. Současné dělení na »levo a pravo« dle něho není na pořadu dne, je třeba postupovat společně i komunisté jsou součástí politického spektra.

Úkolem zodpovědných je najít cestu dále. Skalický ocenil, že jako příslušníci malého národa ve středu Evropy jsme dokázali v dobách Československa obrovské věci. Byli jsme nejmenší zemí, jejíž odborníci stavěli kompletní jaderné elektrárny a další velké investiční celky. »Dnes ještě žijí osmdesátiletí pánové, kteří by to uměli sestavit, ale jsou – disidenty!« upozornil na neuvěřitelný paradox Skalický.Štěpán, Noveský, Janeček, Jandejsek a další odborníci nejenže nemohou přijít »na vládu« aporadit jí, naopak vláda dělá vše pro to, aby je diskreditovala.

Válku na Ukrajině nelze vyřešit vojensky

Fialova vláda zatahuje Českou republiku a její obyvatele do válečné tragédie. Na to upozornil bývalý předseda VS OSN Jan Kavan. Zdůraznil, že je ostře proti válce, včetně té na Ukrajině, která je dle něho porušením mezinárodního práva. »Stále trvám na tom, co jsme tvrdili i jako studenti, že válka je vůl. Podporoval jsem tu část mírového hnutí, která prosazovala demilitarizaci a demokratizaci. Jako český ministr zahraničí jsem byl proti bombardování Jugoslávie,« připomněl.

Současnou situaci na Ukrajině nelze podle něho vyřešit vojensky, míru nelze dosáhnout tím, že jedna strana porazí druhou.

Kavan objasnil pozadí toho, proč se Rusko obává svého obklíčení základnami NATO a USA. V letech 1990 a 1991 M. S. Gorbačov jednal se západními politiky a Bush s Kohlem mu jasně slíbili, že pokud se sovětské jednotky stáhnou z území NDR, tak tito západní politici zaručí, že se NATO neposune ani o píď na východ. »Bylo pošetilé, že Gorbačov uvěřil a nenechal si to podepsat v závazné smlouvě. Když o členství v NATO požádala i Ukrajina, tak Putin opakovaně na několika mezinárodních konferencích po 11 let varoval, že přibližování NATO k ruským hranicím vnímá jako bezpečnostní riziko, ale Západ to ignoroval. Ještě loni v prosinci Biden mluvil o členství Ukrajiny v NATO,« uvedl výčet stěžejních událostí, které směřovaly k současnému vyostření mezinárodní situace.

USA, včetně české vlády, prodlužují válku na Ukrajině dodávkami velkého množství zbraní, míní Kavan. Odsoudil, že ministryně Černochová je hrdá na to, že prý patříme k největším dodavatelům zbraní na Ukrajinu. Představit si, že lze porazit jadernou velmoc, je vrcholem naivity, je přesvědčen. Jedinou možností je zastavit dodávky zbraní ze Západu a dotlačit obě strany k jednacímu stolu za účelem hledání kompromisu.

Je náš cíl být cílem?

I vystoupení Evy Novotné z iniciativy Ne základnám směřovalo k objasnění pochybného smyslu Severoatlantického paktu, který není obrannou aliancí. Ptal se například někdo českých občanů, zdali chtějí vstoupit do této aliance? Nacházíme se jako republika na straně mírotvůrců, nebo agresorů? Kdo a kde začal války? Jak skončily mise USA a kolik měly obětí? Kolik a kterých vlajek jsme solidárně vyvěsili na veřejných budovách? ptala se Novotná publika. »Kdy začaly boje na Ukrajině? Kolik bylo na Ukrajině obětí do letošního února? Co zkoumaly biolaboratoře na Ukrajině a kam se odstěhovaly? A je náš cíl být cílem?«

***

Demonstraci KSČM naplánovanou na sobotu 17. září 2022, šest dnů před započetím komunálních a senátních voleb, provázela také hudba. Na pódium několikrát vystoupal s kytarou muzikant a autor mírových protestsongů Jozef Kupčík. Akci zakončila česká hymna.

Monika HOŘENÍ

FOTO – autorky

Přečtěte si další články

81 komentáře

negárfýld 20/09/2022 - 21:50

Líbí se mi, jak to tady funguje :) Nadávat na komunisty, urážet šéfku, se tu může, ale když někdo vyhodnotí a porovná jazykový výkon autorky první části se zde asi zakázaným webem (iportaL24.cz), je smazán :)

Paterak 20/09/2022 - 11:44

Na pohřbu královny seděl pan prezident USA v devatenácté řadě. Hned za rpdelí umístili protokoláři, jak jinak než naší fialovou vlezdoprdelku. Trump prohlásil, že jejich nejvyšší představitel potupně seděl vzadu mezi státníky třetího světa. No u nás se rozhodně nemýlil …

Yurri Simon 20/09/2022 - 16:28

Všichni komunisté z republiky se sešli v Praze na demonstraci. 200 lidí tak spílalo Fialovi a chtělo obnovení SSSR.

V sobotu se sjeli všichni mobilní komunisté z celé republiky do Prahy, kde se zúčastnili demonstrace proti vládě, proti zdražování a proti nehezkému přístupu České republiky k Rusku. Na pódiu pod sochou svatého Václava promluvila k více než dvěma stovkám lidí předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která byla do čela strany zvolena, protože její příjmení odráží faktický stav KSČM, a je tak srozumitelná pro své voliče.
Kromě Konečné vystoupil na pódiu i kandidát komunistů na prezidenta Josef Skála, který si pomýšlí na drtivý úspěch ve volbách a nebojí se mluvit s předstihem o atakování až dvou procent.

Demonstrace to byla ukázněná a měla vysokou úroveň. Několik demonstrantů se shodlo na tom, že je Putin sexy a že je potřeba zdanit bohaté, respektive bohaté zavřít v lágrech. Prostě a jednoduše se sešla prima parta.

„Nemohl jsem dospat, jak jsem se těšil. My komunisté musíme držet spolu a vystavit vládě Petra Fialy jasnou stopku. Energie zdražují jak nikdy a přístup České republiky ke speciální vojenské operaci na Ukrajině se mi taky nelíbí. Proč dáváme tanky Ukrajincům? Proč je nedáme Rusku? Pokud bychom dali všechny zbraně Rusku, už je dávno po speciální vojenské operaci. Ti politici vůbec nemyslí,“ domnívá se pan Antonín, který přijel až z Karviné, kde přes den pracuje v trafice a po večerech chodí se zbraní a v sovětské uniformě kontrolovat hranice, jestli se někdo nepokouší utéct z republiky. Nikdo mu totiž neřekl, že se na hranicích už přes třicet let do lidí nestřílí.

„Udělej mi dítě, Vladimire Vladimiroviči,“ vykřikovala freneticky jedna z demonstrantek, která ve svých pětašedesáti letech již dvacet let zuby nehty ve svých vaječnících drží to poslední vajíčko, kdyby náhodou přijel Putin do půli těla na medvědovi a něžně ji u krbu pomiloval a ona mu povila syna.
Během demonstrace se všichni účastníci shodli na tom, že za komunismu se měli všichni lépe. Že nebyly drahé energie a všechno bylo tak nějak jednodušší a snesitelnější.

„Za komunistů nebyli bohatí. Všichni měli stejně a byl klid. Teď jsou tady bohatí, ti mají hodně a my, co makáme ve fabrikách, máme hovno. Já teda ve fabrice zrovna nedělám, protože mě vyrazili kvůli alkoholu, ale kdybych ve fabrice dělal, měl bych hovno, zatímco majitel fabriky má tři vily a čtyři bazény. Co to je za svět tohle? Kde je spravedlnost? Majitel fabriky by měl viset,“ domnívá se komunista Jiří.

Jeho neotřelý pohled na společnost a na ekonomiku není ani zdaleka ojedinělý a díky své myšlence si v hloučku demonstrantů vysloužil souhlasné pokývnutí, plácnutí přes rameno a jednohlasné „Tos řek dobře, vole“.

Zatímco komunisté demonstrovali a řečníci řečnili, obcházeli demonstraci i komisaři z UNESCA, kteří budou v dohledné době rozhodovat, zda komunisté v České republice budou zařazeni na seznam UNESCO.

„Už jich je jenom pár. To se musí zachovat pro další generace. Je to kus historie,“ domnívá se jeden z komisařů UNESCA, který si demonstraci fotil a dělal zápisky do sešitu.

Paterak 20/09/2022 - 19:07

Nevím co komunisté na Václaváku. Hlídkovala nad nimi helikoptéra, která je ze vzduchu počítala a jejich tváře si ukládala do památníčku. Strach z 200 lidí? A co potom strach že 70 tisic lidí a co strach z plného náměstí 28.10.? Nevím, vše to jsou nas.raní občané tohoto státu. Uvidíme do budoucna, ne?

Paterak 20/09/2022 - 19:13

Juro, co píšeš zhrň do několika vět. To se celé číst nedá. No máš na to čas ale já mám rodinu a tý se musím věnovat. Vnoučata mi dají zabrat.

Paterak 20/09/2022 - 08:53

Vidím to obráceně. Občané budou doplácet za dary od vlády pro Ukrajinu a Ukrajince co se k nám přišli schovat. Na 75 procentech Ukrajiny se nebojuje a oni se nestydí do naší malé, proti Ukrajině velmi malé zemičky vlétnout jak kobylky, které naše vláda ještě krmí. To je miliard, co budou muset občané doplatit. A přitom se musí vybírat peníze pro naše těžce nemocné spoluobčánky. No holt, kdo neskáče není Ukrajinec…nebo Thajvanec? Už v tom začínám mít trochu borled!

fronda 20/09/2022 - 01:04

To jsem nepsal.

Paterak 19/09/2022 - 18:42

Dnes je sbírka pro české těžce nemocné děti. Až budeme mít finančně zabezpečeny naše těžce nemocné spoluobčany a hlavně děti tož pak přispívejme jiným státům. 15 miliard do Ukrajiny, co by to bylo peněz na ošetřování pro naše nemohoucí!. Doufám, že ti co skákají za Ukrajinu na sbírku přispějí . My v našem provoze vybrali přes 30 tisíc. Podmínka, jen pro naše děti, nikoli pro malé Ukrajince a jejich plíce, kteří si je ničí klidně na dětských hřištích a u škol již od 10 let! A rodičům je to šumák, když jsou na to upozorněni. Dobrý příklad pro naše děti. A pak prý že ukrajinské děti jsou pro ty naše přínosem. Tak akorát přinesou spalničky, spálu, černý kašel…

fronda 20/09/2022 - 01:06

Přitom nejde o pomoc Ukrajině, ale o pomoc americkým agresorům.

Paterak 19/09/2022 - 08:02

Včera k nám hovořil politický bezpohlavní Fiala. Zloděj, který ze státního rozpočtu daroval Ukrajině obrovské peníze! Která jiná vláda to v Evropě udělala? Snad jen ta naše předrevoluční komunistická, když poskytla nenávratné půjčky Angole, Nikaragui, Kubě… Historie se opakuje!!!

Rudý vítr 19/09/2022 - 07:28

Se sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak ❤️

Yurri Simon 20/09/2022 - 16:30

Se Sovětským svazem – přišla bída na zem.. :))

Rudý vítr 19/09/2022 - 04:57

Jediná strana která se dá volit je strana KSČM ❤️

Mira 19/09/2022 - 07:45

Kupředu hurááá 🍒🍒🍒🍒🍒🍒

fronda 19/09/2022 - 02:17

Hnědala nesprávně pojmenoval příčiny současné krize: ve skutečnosti je to snaha amerického režimu o rozšíření sféry vlivu, snaha rozeštvat bratrské národy. I za cenu podpory jednoho z nejnedemokratičtějších a nejbrutálnějších režimů na světě.

svaty_vaclav 19/09/2022 - 02:08

Sledujte @neCT24

Kretén hovořil ke kreténům ze spolku SPOLU.

Sláma Ukravína!!

Sledujte @neCT24

Nová vládní kampaň na překonání ostychu z čerpání pomoci proti drahotě 19/09/2022 - 01:06

„Pojďte, lidičky, nestyďte se, pojďte si pro peníze, všem vám je rozdáme, všem vám je natiskneme, aby byla ještě větší inflace, inflaci my umíme, my jsme ji jako stát způsobili a teď ji ještě pěkně rozmázneme a podpoříme a nafoukneme tím, že rozdáme peněz ještě víc, aby byla inflace ještě dlouhodobější, no nestyďte se obrat ty hnusné, pracující, bohaté podnikatele, protože vy všichni, kdo nemakáte, si zasloužíte, abychom za vás sebrali podnikatelům daně a rozdali je vám, tak se nestyďte být ti nejchudší a nejlínější; kdo bude nejlínější a nejchudší, vyhrává, to je ten největší borec, který si zaslouží dostat nejvíc!“

(převzato) :-)

1 2 3

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.