Z Brna přímo na vídeňské letiště

od redakce

Vedení města Brna chce od prosince zajistit přímé vlakové spojení z Brna na vídeňské letiště a zpět. »Musím se tomu smát. Teď přišli na řešení, které jsem navrhoval Brnu dávno jako jeho zastupitel v dřívějším volebním období. Zavrhli to, protože to je nepřijatelný komunistický návrh,« uvedl předseda MěV KSČM v Brně Martin Říha.

Říha pokračoval, že tenkrát se zřizovala letecká linka Brno – Mnichov. Dotovalo ji město s tím, že odtud je lepší letecké spojení dál do světa. I vzdušný most do Mnichova už neslavně skončil. »Prosazoval jsem už tehdy vzdušný přístav Vídeň a vlak z Brna na tamní letiště jako nejlepší řešení. Na to přišli po letech až nyní jako na dobrý nápad,« podivil se nad zatvrzelosti některých ideových oponentů Říha.

Letos v únoru společně s dalšími organizacemi prezentovalo město plán zajistit přímé vlakového spojení mezi Brnem a letištěm ve Vídni. Se zainteresovanými stranami připravilo potřebné podklady. »Cíl je zajistit lidem z Brna a širokého okolí pohodlné spojení na vídeňské letiště bez přestupu. Linku chceme spustit v pilotním provozu letos v prosinci. Po půl roce jejího fungování ji vyhodnotíme a uvidíme zda, spojení zachováme na delší časové období,« uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Do června 2023 budou využívat organizátoři možnost objednat si dopravní obsluhu vlaky v limitu do 50 000 kilometrů. »Na zajištění přímé linky z Brna na vídeňské letiště jsme dostali nabídky dvou subjektů. Ty byly odborem dopravy města a společností KORDIS JMK vyhodnoceny a také konzultovány s vídeňským letištěm. Jako výhodnější byla označena nabídka od společnosti RegioJet. Se zástupci této firmy budu jednat o konečné podobě spojení a jeho nastavení. Předpokládáme, že za půl roku by se mohlo vypravit až 147 spojů. Ty by jezdily méněkrát za den v období od prosince do března, od dubna do června by mohl být provoz intenzivnější,« uvedl Petr Kratochvíl, brněnský radní pro dopravu.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.