Za komiksem do Moravského zemského muzea

od redakce

Nová výstava Český komiks a jeho svět, která začala v Moravském zemském muzeu na Zelném trhu 8 v Brně, představuje do 28. února roku 2023 vývoj českého obrázkového seriálu od počátku 20. století dodnes. V uplynulých deseti letech zaznamenal český komiks obrovský rozmach s určením nejen dříve výhradně pro děti, ale nyní zhusta i pro dospělé.

Váže se ke 100. výročí vzniku Ladova obrázkového seriálu Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše, který patří k zásadním milníkům historie českého komiksu. Zastoupeni jsou umělci jako Josef Lada, Ondřej Sekora, Jaroslav Foglar a Jan Fischer, Jaroslav Němeček, Kája Saudek, Lucie Lomová či Pavel Čech.

Současná široká žánrová pestrost

Návštěvníci výstavy Český komiks a jeho svět si prohlížejí, jak vypadaly rané formy komiksu, a seznamují se s jeho prvními výraznými hrdiny. Před rokem 1989 neměly obrázkové seriály na růžích ustláno. Těžkostem čelí i v následujících časech. Do hájemství tohoto svébytného uměleckého média už za první republiky příležitostně zavítali cenění výtvarní umělci i výtvarně neškolení kreslíři často dosahovali, a dosahují, pozoruhodné výsledky. »Je zřejmé, že kdysi podceňovaná komiksová vizuální forma se v poslední době rozprostřela do mimořádné žánrové pestrosti a že už řadu let necílí přednostně na děti a mládež,« zdůraznil Tomáš Prokůpek, kurátor výstavy a vedoucí Oddělení dějin literatury MZM.

Výstava upozorňuje na dobové propojení vývoje českého a světového komiksu i na speciální vazby se Slovenskem, v neposlední řadě pak na skutečnost, že se v kdysi výlučně mužském prostředí jeho tvůrců prosazuje stále více nadaných autorek. Představují se i autoři ze Slovenska, v době před rozdělením společného státu. Po rozdělení federace se komiksům lépe dařilo v ČR než v SR, zřejmě proto, že český trh je větší.

Prezentace představených autorů je založena na prvním místě na originálech kreseb. Zájemci si mohou udělat přesnou představu o talentu vystavujících výtvarníků, nezkreslenou omezenými možnostmi dobových reprodukčních technologií. Zastoupeni jsou i tvůrci často pozapomenutí, ale pro vývoj domácího obrázkového seriálu důležití.  »Všechny generace návštěvníků na výstavě najdou každá to své. Ať už obrázky z dětství, ke kterým mají důvěrný vztah, či komiksy zabývající se vážnějšími a společenskými tématy,« pozval do expozice Prokůpek.

Video z výstavy je přeloženo do znakové řečí pro neslyšící. Je tam i vitrína s překlady českých komiksů v zahraničí do jiných jazyků.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

5 komentáře

Pektusan 09/06/2022 - 20:21

Mýty o Kim Čong-ilovi fungují.

Před sebou má dlouhou cestu, aby se vyrovnal legendárním skutkům svého otce.
Mezi nimiž nechybí ani 11 jamek na první úder během jediného golfového zápasu.

Vlastimil 09/06/2022 - 15:28

Jsem tady psal o novych vecerniccich s murdci Jakesem a Novotnym, krvavym Klemou a milostpani Martou, jak obelstili Slanskeho , Gustav ve vezeni….
Misto Trautenberka, Kazimíra, Rudolfa III.

fronda 09/06/2022 - 01:48

No to je vážně bomba. :(

Co takhle něco lepšího? Jisté spolky prý žalují Hnědalu za porušování lidských práv, konkrétně svobody slova.

A tak si říkám, proč to neudělala KSČM?

Vlastimil 09/06/2022 - 15:25

Jsem tady psal o novych vecerniccich s murdci Jakesem a Novotnym, krvavym Klemou a milostpani Martou, jak obelstili Slanskeho , Gustav ve vezeni….
Misto Trautenberka, Kazimíra, Rudolfa III.

Eva L 08/06/2022 - 19:17

Ta naše cestička česká,
ta je tak hezká, tak hezká,
tak jako na louce kytička,
vyrostla ta naše cestička.

Bude to na nas….. Zda pojedeme po ceste, ktera buelde hezka, protoze bude ceska ❤️🇨🇿

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.