Regulované ceny energií v příštích pěti letech meziročně porostou v průměru zhruba o úroveň inflace, maximálně jedno až dvě procenta nad ní, tvrdí Energetický regulační úřad (ERÚ). Jejich přesnou výši ovlivní vývoj cen na energetickém trhu či spotřeba. Nárůst má zohlednit potřebu zvýšených investic do sítí vyvolanou připojováním stále většího množství obnovitelných mikrozdrojů, především fotovoltaických (FVE).
Regulovaná složka elektřiny nyní tvoří u domácností asi 40 procent konečné ceny. Nová metodika podle Jana Šefránka, předsedy Rady ERÚ, reaguje na současnou transformaci energetiky. Nová pravidla mají zohledňovat především potřebu zvýšených investic do posilování a modernizace sítí. Šefránek upozornil, že investice do elektroenergetických a plynárenských sítí v posledních letech vzrostly o vysoké desítky procent a provozovatelé soustav předpokládají další růst i v příštích letech. V období od roku 2026 do roku 2030 by podle současných plánů měly investice do elektrárenských sítí vyjít na přibližně 187 miliard korun, v plynárenství přes 48 miliard korun.
Rada ERÚ schválila Metodiku cenové regulace pro VI. regulační období, která bude platit od roku 2026 do roku 2030. Metodika nastavuje regulační rámec a základní pravidla pro přenos, přepravu a distribuci energie, dále pro činnosti operátora trhu, Elektroenergetického datového centra, povinně vykupující obchodníky a dodavatele poslední instance, uvedl úřad v tiskové zprávě.
Cesta ke zdražování
»Metodika cenové regulace reaguje na probíhající transformaci energetiky a nastavuje nezbytné podmínky pro její realizaci. Změny míří k uspokojení potřeb zákazníků, kteří čím dál častěji přecházejí z pasivní role odběratelů do pozic aktivních samovýrobců. Metodika zároveň klade důraz na zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek v návaznosti na vývoj posledních let,« řekl Šefránek.
Transformace energetiky přináší zvýšenou potřebu investic spojenou s výrazným nárůstem počtu připojovaných nových zdrojů a s tím související potřebou rozvoje a modernizace soustav. Sítě je nezbytné posílit, digitalizovat, zapojit více chytrých prvků a automatizovat procesy, uvedl úřad.
VI. regulační období, pro které je nová metodika určena, začne 1. ledna 2026 a trvat bude pět let, do 31. prosince 2030.
V návaznosti na nedávnou energetickou krizi a na vývoj posledních let Metodika cenové regulace klade důraz na zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek. Zároveň do regulace zavádí nové prvky flexibility. V průběhu regulačního období lze tak přizpůsobit parametry regulace nepředvídatelným ekonomickým šokům, uvedl úřad.
Odběratelé to zaplatí
Do roku 2030 mají podle analytiků investice do přenosových sítí a distribuce včetně jejich správy činit 187 miliard korun. Zatímco za rok 2025 tak získají všichni hráči v oblasti distribuce bezmála 68 miliard korun, v letech 2026 až 2030 včetně to přijde celkově na 395,4 miliardy korun. Nejvíce si z balíku ukrojí s 200,2 miliardy Kč ČEZ Distribuce, následovaný státní firmou ČEPS pro výstavbu nových dálkových sítí vysokého napětí za 69,6 mld. Kč, soukromí distributoři EG.D a.s. s 87,2 mld. Kč, pak PRE distribuce s 36,3 mld. Kč, nakonec pak státní firma OTE a.s. s 2,1 mld. korun, uvedl portál Medium.cz. Samozřejmě vše zaplatí spotřebitelé v ceně regulované složky elektřiny. Podle Eurostatu v přepočtu na jednotku PPS (standard kupní síly) měli Češi vloni v celé EU nejdražší elektřinu. Lepší to už nebude…
Jiří WERTZ
1 komentář
I je blbost, že výrobce elektřiny a distributor sítě jsou organizace oddělené. J e to uskutečněno, aby byl naplněn kapitalistický sen, tj, aby tu byly firmy, které by si konkurovaly.
Podobné je to třeba i na dráze, kdy tu máme správu údržby tratí a pak některé provozovatele vlaků, tedy další konkurence. J e nže provozovatelé budou spojovat Prahu s Ostravou nebo B rnem, ale zájem o provozování tratě Vrańany- Lužec nad Vltavou nikdo neprojeví. Nedá se nic dělat, tohle také vyřeší socialismus
Komentáře jsou uzavřeny.