Prezident Miloš Zeman odmítl politické zneužívání olympijské myšlenky, konkrétně bojkotu olympiády včetně ohlášené neúčasti politiků. Uvedl to ve zdravici českým olympionikům mířícím na zimní hry v Pekingu, kterou dnes zveřejnil Hrad na svém webu. Sportovcům popřál úspěch i zdraví, organizátorům pak profesionalitu, aby se nestalo, že ve výpravě budou neočkovaní proti koronaviru.
“Jsem zásadně proti zneužívání olympijské myšlenky pro politické cíle. Zažili jsme to kdysi dávno jak v Moskvě (1980), tak v Los Angeles (1984). Nyní je jemnější forma tohoto zneužití, kdy bojkot se vyhlašuje jenom u politiků a nikoliv u sportovců,” uvedl Zeman.
K diplomatickému bojkotu her v Pekingu se rozhodly přikročit USA, Británie, Kanada, Austrálie nebo Japonsko, které tam nehodlají vyslat vládní představitele. Rozhodnutí odůvodnily porušováním lidských práv v Číně. Podobný bojkot už loni v červnu doporučil český Senát, s nímž Zeman nemá dobré vztahy mimo jiné kvůli senátní misi na Tchaj-wan. Senátoři poukázali na zkušenosti z letní olympiády v Pekingu v roce 2008, kdy čínský režim v rozporu se závazkem uspořádat hry jako svobodné a otevřené omezila volný pohyb sportovců i novinářů. Podobná omezení se chystají i nyní.
“Upřímně řečeno, když někteří političtí bafuňáři na olympijských hrách nebudou, nic hrozného se nestane,” uvedl v souvislosti s diplomatickým bojkotem Zeman, který bývá označován za přítele Číny.
Český velvyslanec v Číně Vladimír Tomšík podle projektu Sinopsis loni v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily řekl, že na Zemanovu žádost vyjadřuje podporu únorovým zimním olympijským hrám v Pekingu. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) následně telefonicky požádal Tomšíka, aby se zdržel dalších takových výroků, neboť nezapadají do připravované revize vztahů ČR s Čínou.
Prezident zároveň sportovcům popřál, aby je nepostihly žádné “organizační zmatky”, které podle něj znemožnili několika sportovců účast na loňské letní olympiádě v Tokiu. Mezinárodní olympijský výbor i Český olympijský výbor by měly být složeny z profesionálních organizátorů, “nikoli z amatérů, kteří pouští do letadla nenaočkované osoby”, dodal Zeman. Z výpravy letadlem do Tokia mělo šest členů pozitivní test na koronavirus, mimo jiné neočkovaný lékař Vlastimil Voráček.
2 komentáře
Yurri Šimon, věřte, že drtivé většině jste u pr.dele vy. Koho zajímá nějaký ubožák z ČR a vy, vy už nezajimáte vůbec nikoho, hlupáku. Vy dokážete akorát psát ubohé urážky, ale co chtít od hlupáka.
Kolik význačných politiků, kteří kdysi navštívili Hitlerovu olympiádu v Německu v r.1936, si asi drbalo po válce kebule, a říkali si – “proč já vůl se tam ukazoval..”?
Každá olympiáda je samozřejmě i politická záležitost, kdy o sobě ten stát vysílá něco do světa – a snaží se před ním vypadat co nejlépe. Proč asi tenkrát v Německu po dobu her úplně zmizely nápisy na obchodech, či na vchodech do parků – “Židům vstup zakázán..”? S Čínou je to podobné – je to zparchantělý, nelidský režim, a mě osobně je nějaká komoušská olympiáda naprosto u …….. Čest.
Komentáře jsou uzavřeny.