Zemřel spoluautor sousoší lidických dětí Hampl, manžel sochařky Uchytilové

od redakce

Zemřel spoluautor sousoší lidických dětí, sochař a akademický malíř Jiří Václav Hampl, manžel sochařky Marie Uchytilové, která Pomník dětským obětem války tvořila od roku 1969. Bylo mu 92 let. ČTK o sobotním úmrtí umělce informoval Vavřinec Menšl, který o Hamplovi natočil dokument nazvaný Nechtěný pomník.

Hampl byl nejprve žákem sochařky Uchytilové, později manželem. Po její smrti v roce 1989 pokračoval spolu s dcerou Uchytilové Sylvií Klánovou, Annou Nešporovou a několika spolky v úsilí o odlití památníku do bronzu, dílo 82 soch v nadživotní velikosti tehdy existovalo v sádrovém provedení. V roce 1995 bylo v Lidicích instalováno prvních 30 bronzových soch, postupně následovaly další, poslední přibyly o pět let později.

Hlavní zálibou Hampla byla podle Menšla malba. “Vytvořil mnoho obrazů umístěných na všech kontinentech a také řadu tepaných reliéfů, rozsáhlá je i jeho činnost medailérská,” uvedl Menšl.

Po roce 2008, kdy tehdejší vedení Památníku Lidice změnilo desku u sousoší, začal soudní spor. Hamplovo jméno na nové desce nebylo, proto se začal dovolávat uznání svých autorských práv. Soudy konstatovaly, že na známém díle pracovali manželé společně a správa památníku musí doplnit Hamplovo jméno na informační desku u sousoší. Kauza skončila v roce 2018, kdy Nejvyšší soud odmítl dovolání Památníku Lidice.

Hampl se narodil 10. září 1929 v Praze, kde také v sobotu zemřel. Studoval u profesora Otakara Nejedlého, kde se zabýval převážně krajinomalbou, patřil také mezi žáky Emanuela Frinty a Josefa Multruse. Kromě obrazů vytvořil také řadu pamětních desek a pamětních medailí.

(čtk)

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 23/05/2022 - 18:29

Ortel – Zůstaň mým domovem

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.