Ženy pochodovaly za mír, proti válce

od redakce

Aktivní ženy, které se sdružují kolem webu o zdraví a životním stylu Ženy za život, připravily na 10. prosince, jenž je Dnem lidských práv, Pochod za mír. Odmítají válku, včetně té na Ukrajině, a odmítají také zasílání zbraní do války. »Pro bruselisty zdůrazňujeme, že nyní na Ukrajině vraždí ruské děti ty ukrajinské a naopak, a to jen pro majetkové a mocenské zájmy někoho jiného, než jsou jejich vlastní matky,« uvádí jejich příznivkyně na sociální síti.

Účastníci a účastnice pochodu za mír vyrazili z ostrohu vyšehradské skály u Galerie Vyšehrad, pokračovali přes Palackého náměstí, Palachovo náměstí a Strakovu akademii a dorazili k tzv. Kyvadlu na Letenské pláni. Čelo neslo výrazný transparent Pochod za mír, některé z účastnic měly v ruce rudé květiny. V cíli promluvilo několik řečnic.

Podle textu letáčku, kterým organizátorky svolávaly další účastníky, žádají neutralitu České republiky v konfliktu Ukrajina-Rusko, návrat k diplomacii a jednání o míru a zákaz posílání zbraní.

I muži chtějí mír

Na Facebooku své postřehy a dojmy z komorního pochodu sdílela Monika Hrabáková takto: »Přátelé, nyní jsme se účastnili Pochodu za mír, který organizovala skupina Ženy za život. Od Vyšehradu okolo Vltavy až k Úřadu vlády jsme prošli v komorním pochodu a cestou jsme rozdávali kolemjdoucím růžičku za mír. Většina občanů se na nás usmívala a kytičku přijala. A to i mnoho cizinců. Někteří ale, zakabonění, nám nadávali, že jsme ti antisystémoví. Ti symboliku míru a lásky s opovržením odmítali. Přátelé, nejen ženy, ale i muži chtějí mír. Nebo by alespoň chtít měli. My, kteří se mnohokrát do roka účastníme pietních aktů obětem zejména světových válek, víme, jak je mír důležitý.«

Na Facebooku Ženy za život sdílejí »moudro jednoho vojáka, kterého vraždění lidí nazývané válka hluboce zasáhlo«. Tím vojákem je spisovatel Ernest Hemingway, jehož citát zní: Všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být hned první den zastřeleni občany své země.

Účastnice se v projevech u Kyvadla na Letné také vyjádřily k aktuální situaci: »Putin nás od energií neodstřihl, to byla naše vláda. Jak jsme odstřiženi od levných energií, hrozí kolaps ekonomice a zažijeme chudobu… Tím, co naše vláda dělá, se brzy dočkáme, že nebudou potraviny. A naše děti budou mít hlad…«

Věří ve spojování sil

Jako jediné řešení situace, kdy Fialova vláda tlačí občany ke krokům, které jsou v rozporu se zdravým rozumem, navrhují pasivní odpor v duchu »Jestliže nám řeknou – zlikvidujte stáda dobytka, my řekneme: NE! A pokud nám řeknou – musíte jí do války – my řekneme hlasitě: NE!«

Účastnice doufají, že se k jejich aktivitě přidají i další ženy a muži, kterým leží na srdci mír, věří ve spojování těchto mírových sil. Vyjádřily naději, že navzdory tomu, co se v naší společnosti děje, mají děti budoucnost.

(mh)

Pochod za mír. FOTO – print screen FB Ženy za život

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.