A pak že to je jen Putinova propaganda…

od redakce

Na internetu už několik měsíců koluje neobyčejně trefná koláž článků z našich oficiálních mainstreamových masmédií (těch prorežimních a prozápadních), která před deseti lety zpravodajsky popisovala ukrajinské běsnění nejen na Donbase.

Dnes by tatáž média podobné zprávy označila za Putinovu propagandu, protože přece Ukrajina musí být zcela bez poskvrny a zcela bez viny. Události v Oděse 2. května 2014? To byla určitě pouhá nehoda – na druhou stranu, proč ji ta média hlavního proudu letos nepřipomínala? Uplynulo kulatých 10 let a místo toho čteme dnes a denně o tu a tam třech zraněných po ruských náletech, tu o čtyřech… Ne, určitě nechceme snižovat závažnost nesmyslného bombardování civilních cílů, ať už se děje kdekoli na planetě a páchá ho kdokoli – my totiž dvojí metr nepoužíváme! Ale určitě nebude od věci si po čase pročíst na doprovodné globální souvislosti konfliktu úhel pohledu právě i ruské strany:

Země NATO v posledních dnech a týdnech podle ní vyvolávají další napětí a provokují Ukrajinu, aby pokračovala v nesmyslné válce s Ruskem. Prohlásil to nedávno mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ten podle serveru České noviny obvinil některé západní země, že v posledních týdnech zvyšují napětí tím, že umožňují Ukrajině použít zbraně, které jí předtím dodaly, proti cílům uvnitř Ruska.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nedávno prohlásil, že spojenci by měli zvážit odvolání některých omezení, která zavedli na použití zbraní dodaných Ukrajině. Argumentoval například zintenzivněním bojů v Charkovské oblasti – frontová linie se tam nachází nedaleko ruské hranice, což Ukrajincům ztěžuje obranu, když nemohou dodané zbraně použít k útokům na ruské území. Některé státy jsou v tomto ohledu zdrženlivější, třeba USA Kyjevu v případě Washingtonem dodaných zbraní povolení donedávna veřejně nedaly. Až o tom nakonec začal spekulovat samotný prezident Joe Biden.

»Země, které jsou členy NATO, zejména Spojené státy, a další evropská hlavní města v posledních dnech a týdnech vstupují do nového kola eskalace napětí,« uvedl Peskov, který dále pohrozil Západu důsledky.

Ukrajina naléhá na své spojence, aby jí dodávali zbraně delšího doletu. Někteří její partneři ale váhají s poskytnutím zbraní, které by mohly být potenciálně použity k úderu na ruské území. Spojené státy v dubnu potvrdily, že na Ukrajinu poslaly balistické střely ATACMS. Kyjev se ovšem podle Washingtonu zavázal, že je použije jen na Rusy obsazené cíle na svém území, a nikoliv na území Ruské federace. To britský ministr zahraničí David Cameron podle portálu ceskenoviny.cz nedávno jasně uvedl, že Ukrajina má právo použít zbraně poskytnuté Londýnem k útokům na území Ruska a je na jejím rozhodnutí, zda tak učiní. Že z toho může být i jaderná válka, to je mu patrně fuk…

(rom)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.