Andrew, velká ostuda Windsorů

od redakce

Britský princ Andrew vrátil vojenské tituly a královské záštity panovnici Alžbětě II., oznámil Buckinghamský palác na Twitteru. Vévoda z Yorku neuspěl v minulém týdnu u soudu v New Yorku se žádostí o zamítnutí žaloby ze strany Virginie Giuffreové, která jej viní ze sexuálního napadení.

»Vévoda z Yorku s královniným souhlasem odevzdal své vojenské tituly a královské záštity. Vévoda z Yorku se i nadále nebude zúčastňovat veřejných aktivit a v tomto případě se hájí jako soukromá osoba,« napsal palác v prohlášení. O jaký případ se jedná, neupřesnil. Královský zdroj agentuře Reuters řekl, že Andrew již nebude při žádných oficiálních akcích používat titul »Jeho královská Výsost« a jeho role připadnou dalším členům královské rodiny. Rozhodnutí podle zdroje předcházela široká debata Windsorů.

Nechutný skandál

Jedenašedesátiletý Andrew, královnin druhorozený syn, je součástí skandální kauzy týkající se amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, s nímž se přátelil. Epstein byl v roce 2019 nalezen mrtvý v newyorském vězení, kde čekal na soudní proces v případu sexuálního vykořisťování desítek mladých dívek. Podle vyšetřování spáchal sebevraždu. Po jeho smrti se pozornost amerických úřadů obrátila k jeho dlouholeté britské spolupracovnici Ghislaine Maxwellové, jež byla v prosinci uznána vinnou ze sexuálních zločinů.

Giuffreová vévodu z Yorku viní ze sexuálního napadení před 20 lety, když byla nezletilá. Princ veškerá obvinění odmítá. Jeho právníci původně požadovali odmítnutí žaloby s odvoláním na dohodu, kterou Epstein uzavřel s Giuffreovou v roce 2009. Za to, že stáhla podobnou žalobu na něj, jí zaplatil 500 000 dolarů (skoro 11 milionů Kč). Podle princova týmu dohoda zahrnuje pasáž, která v této věci vylučuje stíhání dalších osob. Newyorský soudce Lewis Kaplan však odmítl, že by princ Andrew patřil mezi strany zmíněného urovnání, a případnému procesu tak dal zelenou.

Hlas válečných veteránů

K odebrání vojenských titulů princi Andrewovi v otevřeném dopise vyzvalo i 150 válečných veteránů, podle kterých princovy skandály vrhají na ozbrojené síly špatné světlo. Vévoda z Yorku mimo jiné měl hodnost viceadmirála královského námořnictva nebo plukovníka granátnické gardy, což je podle BBC jeden z nejvýše postavených pěších pluků britské armády. »Odpověď Buckinghamského paláce byla rychlá a brutální,« napsal královský zpravodaj BBC Sean Coughlan. Zdůraznil také, že ať už bude výsledek procesu a celé kauzy jakýkoliv, princ své hodnosti a záštity zpět nezíská, jelikož přecházejí na jiné členy královské rodiny. Tvrdá reakce Buckinghamského paláce podle jeho mínění může souviset i s významem letošního roku, kdy 95letá královna oslaví 70 let na trůnu.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.