Berlinale navzdory covidu

od redakce

Francouzské drama Peter von Kant režiséra Françoise Ozona v německé metropoli zahájilo filmový festival Berlinale, který se koná nehledě na pandemii nemoci COVID-19.

Návštěvníci 72. ročníku filmového svátku ale musí počítat s řadou hygienických omezení včetně povinných roušek či předkládání dokladu o očkování, případně o překonání infekce.

Na diváky v berlínských kinech, jejichž kapacita je omezena na polovinu, čeká přes 250 snímků z 69 zemí. O hlavní cenu, tedy sošku Zlatého medvěda, se uchází 18 filmů. O vítězi bude jasno večer 16. února, festival ale potrvá až do neděle 20. února.

Český film v hlavní soutěžní kategorii není, ale česká produkce v Berlíně chybět nebude. V doprovodné soutěžní kategorii Generation Kplus se v sobotu představí český krátkometrážní animovaný snímek Zuza v zahradách režisérky Lucie Sunkové. V sekci Panorama jsou zařazeny komedie mladého českého režiséra a scenáristy Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo a drama Beautiful Beings islandského režiséra Gudmundura Arnara Gudmundssona podpořené Státním fondem kinematografie. Berlinale uvede rovněž česko-francouzskou koprodukční minisérii Podezření.

Na Berlinale se vrací československý snímek Skřivánci na niti, se kterým jeho režisér Jiří Menzel získal v roce 1990 Zlatého medvěda za nejlepší film. Nyní bude k vidění v sekci Berlinale Classics.

(ici, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.