Blinken v Kyjevě zvyšoval napětí

od redakce

Americký ministr zahraničí Antony Blinken při návštěvě Kyjeva šířil, že Rusko může zaútočit na Ukrajinu v brzké době. Zároveň vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se držel diplomacie. Washington současně oznámil další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 200 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč), píše Reuters.

Kyjev i některé západní země tvrdí, že Moskva připravuje možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi, ale Západ svá tvrzení stále opakuje. Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát paktu. V rozhovoru s diplomaty na americkém velvyslanectví v Kyjevě Blinken uvedl, že pevně doufá, že ruský prezident bude řešit spory kolem Ukrajiny diplomatickou a mírovou cestou. Opět ale vzápětí podsouval přítomným myšlenku, že by Putin mohl v krátké době vydat rozkaz k útoku. »V posledních měsících jsme se intenzivně věnovali Ukrajině kvůli značnému shromažďování ruských sil, které jsme zaznamenali v blízkosti ukrajinských hranic,« řekl Blinken. »Víme, že existují plány na další zvýšení počtu vojáků ve velmi krátké době, což dává prezidentu Putinovi možnost, aby rovněž ve velmi krátké době podniknul další agresivní kroky proti Ukrajině,« dodal s tím, že Moskva vojska soustřeďuje bez zjevného důvodu. Šéf diplomacie USA měl v ukrajinské metropoli na programu jednání se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou a prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zítra by měl jednat v Ženevě s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Administrativa Joe Bidena uvedla, že vojenská pomoc ve výši 200 milionů dolarů byla Ukrajině schválena koncem prosince s cílem posílit obranyschopnost země. »Jak jsme již řekli, jsme odhodláni chránit svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a budeme jí nadále poskytovat potřebnou podporu,« citovala AFP amerického činitele, který mluvil pod podmínkou anonymity. Povahu pomoci neupřesnil. Už loni koncem roku poskytly USA vojenskou pomoc Kyjevu ve výši 450 milionů dolarů (9,6 miliardy Kč). »Chtěl bych vám osobně, prezidentu Bidenovi a americké administrativě poděkovat za vojenskou podporu Ukrajiny, za zvýšení této pomoci,« řekl Blinkenovi Zelenskyj. Vyjádřil přesvědčení, že jakékoli rozhodnutí o Ukrajině nebude učiněno bez Ukrajiny. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury Interfax zopakoval, že USA a jejich spojenci by měli přestat dodávat Ukrajině zbraně. Bezpečnostní situace v Evropě je podle něj »kritická«, protože Západ využívá Ukrajinu k nátlaku na Rusko. Náměstek nicméně prohlásil, že si nemyslí, že v Evropě hrozí vypuknout rozsáhlá válka.

Británie v pondělí oznámila, že Ukrajině poskytne protitankové zbraně, Kanada vysílá na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. O dodávce zbraní a munice Kyjevu podle ministryně obrany Jany Černochové uvažuje i vláda ČR, píší úterní Hospodářské noviny.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 20/01/2022 - 09:12

Americká rozpínavost hájící jen jejich zájmy….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.