Britská královna Alžběta II. zahájila oslavy 70. výročí usednutí na trůn

od redakce

Britská královna Alžběta II. dnes zahájila oslavy svého platinového výročí na trůně. Ve své rezidenci v Sandringhamu přijala skupinu místních obyvatel a rozkrojila dort, uvedla agentura Reuters. V neděli, kdy oslaví 70 let od nástupu na trůn, se panovnice žádných veřejných akcí nezúčastní. Oslavy výročí vyvrcholí na začátku června.

Pro pětadevadesátiletou královnu byla dnešní recepce první veřejnou akcí naživo s účastí většího počtu lidí od loňského října. Po několika vyšetřeních totiž lékaři Alžbětě II. nařídili klidnější pracovní tempo a více odpočinku. Královna se však zúčastnila několika akcí po internetu.

Mezi lidmi, kteří se dnes setkali s královnou, byla podle stanice BBC i bývalá studentka hotelové školy Angela Woodová, která se podílela na přípravě pokrmu nazvaného Coronation Chicken (Korunovační kuře), který byl poprvé podáván v roce 1953 při korunovačních oslavách. Od té doby si pokrm získal v britské gastronomii popularitu.

Britská monarchie slaví poprvé platinové výročí panovníka. Alžběta nastoupila na trůn 6. února 1952, v den úmrtí jejího otce krále Jiřího VI. Vzhledem k tomu, že začátek panování připadá na stejný den jako úmrtí otce, královna výročí neslaví okázale. Na neděli nemá panovnice na programu žádné oficiální akce. Oslavy vyvrcholí na začátku června, kdy ho budou doprovázet koncerty a pouliční akce.

(čtk)

Přečtěte si další články

2 komentáře

PetJednaLenin 06/02/2022 - 16:35

Konecne jednou clanek bez ideologickeho blaboleni. Taky převzaty z CTK, no Sputnik zarazuje bulvaru vic

fronda 06/02/2022 - 21:04

Vždyť tohle je taky ideologie. Taková středověká.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.