Rozhovor týdeníku NAŠE PRAVDA s velvyslancem Čínské lidové republiky v České republice Fengem Biao
Čína je druhou, podle přepočtu HDP již první největší ekonomikou světa s dlouhodobým hospodářským růstem. V letošním roce si Čína stanovila cíl přibližně pětiprocentního růstu hrubého domácího produktu. Splnila svůj cíl? Která odvětví mimořádně přispěla k růstu čínského HDP?
I tváří v tvář složité situaci narůstajících nepříznivých faktorů v mezinárodním politickém a hospodářském prostředí a překrývajících se domácích cyklických a strukturálních rozporů, Čína v roce 2023 prosperovala. Posílila makroekonomickou regulaci a kontrolu, zaměřila se na rozšiřování domácí poptávky, úpravu její struktury, posílení důvěry a ochranu před riziky a jejich řešení. Čínská ekonomika se celkově odrazila k nárůstu a zlepšení, a její rozvoj postupoval stabilním tempem. Pevným krokem tak postupuje vpřed ke komplexnímu budování socialistické modernizované země. V prvních třech čtvrtletích vzrostl čínský HDP meziročně o 5,2 % na 91,3 bilionu jüanů (zhruba 274 bilionů korun) a položil tak pevný základ pro dosažení celoročního rozvojového cíle. Nejnovější prognózy Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a OECD naznačují, že Čína je schopna dosáhnout očekávaného cíle kolem 5 % růstu.
Na tomto kvalitním rozvoji má silný podíl čínská věda a technologické inovace. Od ledna do října tohoto roku se investice do čínského průmyslu a špičkových technologií meziročně zvýšily o 11,1%, což je o 8,2 % více než investice do ostatních oborů. Například výroba elektromobilů a hybridů dosáhla 7 352 000 kusů a prodej 7 280 000 kusů, což je meziroční nárůst o 33,9 %, respektive 37,8 %. Obrovský boom zaznamenal vývoz těchto vozidel v hodnotě 995 000 dolarů, což je meziroční nárůst o 99,1 %. Nárůst zaznamenala ale i další odvětví. V říjnu se výroba solárních baterií, servisních robotů či produkce integrovaných obvodů meziročně zvýšila o 62,8 %, 59,1 % a 34,5 %. Ze zprávy Světové organizace duševního vlastnictví o globálním inovačním indexu pro rok 2023 vyplývá, že Čína má 24 ze 100 nejlepších vědeckotechnických klastrů na světě, čímž letos obsadila první místo v počtu vědeckotechnických inovací.
Jak toho dosáhla? Je třeba zdůraznit, že Čína má institucionální výhody socialistického tržního hospodářství, poptávkové výhody megatrhu, nabídkové výhody kompletního podpůrného průmyslového systému a talentové výhody velkého počtu kvalitních pracovníků a podnikatelů. Základy dlouhodobého hospodářského růstu Číny se nezměnily a Čína bude i nadále důležitým motorem světového hospodářského růstu.
Jak se přínosy silného hospodářského růstu Číny odrážejí v každodenním životě běžných lidí? O jaké oblasti se čínská vláda nejvíce stará?
Čínská vláda se drží myšlenky rozvoje zaměřeného na lidi. Zaměřuje se na zajištění a zlepšení životních podmínek svých obyvatel v rámci rozvoje, usiluje o posílení pocitu zisku, štěstí a bezpečí lidí a dosáhla nových úspěchů v podpoře společné prosperity. V prvních třech čtvrtletích roku 2023 dosáhly příjmy obyvatel Číny nové úrovně, disponibilní příjem na osobu dosáhl 29 000 jüanů (zhruba 88 000 korun), což představuje meziroční reálný nárůst o 5,9 %. Zlepšila se i situace v zaměstnanosti, kdy míra nezaměstnanosti v celostátním průzkumu ve městech dosáhla v průměru 5,3 %, což představuje meziroční pokles o 0,3 %. Čína se také vyhnula inflaci, která zasáhla většinu světa, celková cenová hladina zůstala relativně stabilní a národní spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 0,4 %.
Kromě toho Čína zcela odstranila absolutní chudobu a životní úroveň obyvatel se nadále zvyšuje. V Číně roste silná střední třída, počet obyvatel se středním příjmem přesáhl 400 milionů. Navíc zde byl vytvořen největší systém sociální péče na světě, který pokrývá 97,4 % obyvatelstva. Rozvoj jde také ruku v ruce se vzděláním, a proto má Čína největší vzdělávací systém na světě, v němž 240 milionů lidí získalo vysokoškolské vzdělání.
V současné době Čína prosazuje komplexní budování silného národa a omlazení národa čínskou modernizací. Čínská vláda i nadále považuje spokojenost lidu za základní kritérium hodnocení své práce. Proto se zaměřuje na plnění nejpřímějších a nejreálnějších zájmů lidí i řešení naléhavých problémů a očekávání. Mezi ty základní patří zajištění kvalitní obživy lidu, jako je zaměstnanost, vzdělávání, lékařská péče, péče o děti, bydlení a péče o seniory. A to tak, aby plody modernizace mohl využívat celý lid více a spravedlivěji.
Již se blíží konec roku 2023, jakého pokroku bylo v tomto roce dosaženo v čínské zahraniční hospodářské spolupráci? Jaké mezinárodní akce hostila?
I v roce 2023 se Čína držela své základní státní politiky otevírání se okolnímu světu a nadále aktivně podporovala dvoustrannou, regionální a mnohostrannou hospodářskou spolupráci. Od ledna do října činil dovoz a vývoz zboží Číny 34,32 bilionu jüanů (zhruba 103 bilionů korun), což představuje meziroční nárůst o 0,03 %, a Čína byla i nadále hlavním obchodním partnerem více než 140 zemí a regionů. Čína se podílela i na rozvoji ostatních zemí. Přímé investice Číny do zahraničí činily více než 870 miliard jüanů (zhruba více než 2,6 bilionu korun), což je meziroční nárůst o 11,4 %. Na druhou stranu bylo založeno celkem 41 947 nových podniků se zahraničními investicemi v Číně, o celkovém objemu investic více než 987 miliard jüanů (zhruba 3 biliony korun). Tyto zahraniční investice pocházejí zejména z Kanady, Velké Británie, Francie, Švýcarska a Nizozemska a v tomto roce se zvýšily o 110,3 %, 94,6 %, 90,0 %, 66,1 % a 33,0 %.
V rámci mezinárodního obchodu bylo od ledna do listopadu vypraveno také 16 145 vlaků Čínsko-evropského železničního expresu, které převezly zboží v hodnotě 1,749 milionu TEU, což představuje meziroční nárůst o 19 %, přičemž objem nákladu překročil celkový objem v roce 2022.
V roce 2023 hostila Čína řadu mezinárodních akcí s cílem vybudovat otevřenou platformu mezinárodní spolupráce. Uspořádala například třetí fórum pro mezinárodní spolupráce Pásmo a stezka, na které do Číny přijeli zástupci 151 zemí a 41 mezinárodních organizací a bylo podepsáno 458 smluv a kontraktů. Konference podnikatelů pak přinesla nové obchodní kontrakty ve výši 97,2 miliardy dolarů (zhruba 2,1 bilionu korun). Prezident Si Ťin-pching oznámil, že společná výstavba Pásmo a stezka vstoupila do nové etapy vysoce kvalitního rozvoje a že objem čínského dovozu a vývozu zboží a služeb by měl v příštích pěti letech (2024-2028) kumulativně přesáhnout 32 bilionů dolarů (zhruba 704 bilionů korun) a 5 bilionů dolarů (zhruba 110 bilionů korun). Uspořádala například 6. ročník čínského mezinárodního veletrhu dovozu, kterého se zúčastnilo 3486 podniků ze 128 zemí a regionů, přičemž zamýšlený obrat za jeden rok dosáhl 78,41 miliardy dolarů (zhruba 1,7 bilionu korun), což představuje nárůst o 6,7 % oproti předchozímu ročníku. Veletrhu se zúčastnily i české firmy, bylo zde vystavováno české sklo, křišťál, pivo a gurmánské potraviny, které čínský trh uvítal. Dalším příkladem je konání první výstavy na národní úrovni na téma dodavatelského řetězce na světě, tedy Čínský mezinárodní veletrh na podporu dodavatelských řetězců, kterého se zúčastnilo 515 podniků z 55 zemí a regionů, přičemž americké a evropské firmy tvořily 36 % zahraničních vystavovatelů.
V současné době otřásá světem mnoho válek a konfliktů. Čína se opakovaně pokusila zprostředkovat mírová jednání o konfliktu na Ukrajině a podnikla kroky i v jiných regionech světa, aby zabránila eskalaci násilí. Jaké budou další kroky Číny?
Svět vstoupil do nového období turbulencí a změn, prochází zásadními úpravami, divergencí a restrukturalizací. Zvyšuje se nejistota, nestabilita a nepředvídatelnost a lidská společnost se opět dostává na klíčovou křižovatku, ze které snad najde novou cestu. Čína jasně prosazuje mír místo války, rozvoj místo chudoby, otevřenost místo uzavírání, spolupráci místo konfrontace, solidaritu místo rozdělení a rovnost místo šikany. Snaží se rovněž aktivně udržovat světový mír a stabilitu praktickými kroky. Čína se snaží aktivně přispívat k politickému řešení ukrajinské krize a usiluje dále o mírové rozhovory.
V souvislosti s nedávnou eskalací palestinsko-izraelského konfliktu se Čína zasazuje o mír a záchranu životů a trvá na tom, že základním východiskem je realizace dvoustátního zřízení a podpora brzkého, komplexního, spravedlivého a trvalého vyřešení palestinské otázky.
Rozvoj Číny je rostoucí silou pro světový mír a stabilizačním faktorem pro mezinárodní společenství. Tváří v tvář chaotické mezinárodní situaci a vznikajícím globálním výzvám je Čína ochotna posílit koordinaci a prohloubit spolupráci se všemi zeměmi světa s cílem podpořit budování společenství se sdílenou budoucností lidstva. Čína bude i nadále plnit svou zodpovědnost významné mocnosti, bude pevně chránit mezinárodní systém, jehož jádrem je OSN, mezinárodní řád založený na mezinárodním právu a základní normy mezinárodních vztahů vycházející z cílů a zásad Charty OSN. Bude také podporovat provádění Čínou iniciované Globální rozvojové iniciativy, Globální bezpečnostní iniciativy a Globální civilizační iniciativy a konstruktivně se podílet na řešení globálních výzev, a tím přispívat větší stabilitou a pozitivní energií k mírovému rozvoji světa.
Jak hodnotíte setkání prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga a prezidenta USA Joa Bidena v San Francisku? Vnímáte, že se mění čínsko-americké vztahy?
Setkání hlav států Číny a USA je summitem strategického významu s dalekosáhlým dopadem. Je významnou událostí v historii čínsko-amerických vztahů i v mezinárodních vztazích a přispívá k podpoře čínsko-amerických vztahů směrem ke zdraví, stabilitě a udržitelnosti.
Prezident Si Ťin-pching upozornil na to, že není možné, aby se obě velké země, Čína a Spojené státy, sebou vzájemně nezabývaly, že je nepraktické snažit se vzájemně změnit a že důsledky konfliktu a konfrontace nejsou pro nikoho snesitelné. Budoucnost lidstva a naší planety bude záviset na tom, zda se Čína a Spojené státy rozhodnou posílit jednotu a spolupráci, nebo vyvolat nebezpečnou konfrontaci. Soupeření velkých zemí nevyřeší problémy, kterým Čína, Spojené státy i celý svět čelí. Planeta Země je dost velká na to, aby se oběma zemím podařilo uspět, a úspěch jedné země je příležitostí pro druhou. Americká strana musí vážně zvážit základní otázku, zda jsou Čína a USA partnery nebo soupeři, a učinit správnou historickou volbu.
Prezident Si Ťin-pching rovněž upozornil, že na tomto summitu by obě strany měly stanovit novou vizi: za prvé, společně rozvíjet správné vnímání a doufat, že obě země mohou být partnery, kteří se vzájemně respektují a koexistují v míru.
Za druhé společně účinně zvládat neshody, vzájemně uznávat své zásady a červené linie a klidně řešit své rozdíly i nehody.
Za třetí společně rozvíjet vzájemně výhodnou spolupráci a plně využít obnovené a nové mechanismy v diplomacii, hospodářství, financích, obchodu, zemědělství a dalších oblastech.
Za čtvrté společně převzít odpovědnost jako velké země a posílit koordinaci a spolupráci v mezinárodních a regionálních otázkách.
Za páté společně podporovat mezilidské výměny a povzbuzovat a podporovat větší vzájemné vztahy a komunikaci mezi svými národy. Společným úsilím v těchto pěti oblastech lze vytvořit pět pilířů pro stabilní rozvoj čínsko-amerických vztahů a otevřít »sanfranciskou vizi« pro budoucnost.
Společným úsilím obou stran bylo na summitu dosaženo více než 20 důležitých dohod, včetně navázání mezivládního dialogu o umělé inteligenci v reakci na očekávání mezinárodního společenství; založení pracovní skupiny pro protidrogovou spolupráci mezi Čínou a Spojenými státy, která má provádět protidrogovou spolupráci za předpokladu odstranění sankcí uvalených na příslušné organizace čínské strany; obnovení komunikace na vysoké úrovni a mechanických dialogů mezi oběma armádami na základě rovnosti a respektu; dohoda o výrazném zvýšení počtu přímých letů na začátku příštího roku; a rozšíření výměny v oblasti vzdělávání, zahraničních studentů, mládeže, kultury, sportu, průmyslu a obchodu. Mezinárodní veřejnost se obecně domnívá, že summit prokázal pozitivní vůli obou stran.
Zároveň bychom si měli uvědomit, že vývoj čínsko-amerických vztahů nikdy neprobíhal hladce a stále existuje mnoho hluboce zakořeněných a strukturálních problémů, stejně jako řada rizik a výzev, které je třeba společně řešit. San Francisco by nemělo být cílovou rovinkou, ale novým výchozím bodem. Zda se podaří upevnit pozitivní trend v čínsko-amerických vztazích, záleží především na tom, zda americká strana dokáže dodržet svůj slib a vyjde čínské straně vstříc a uvede do praxe důležité konsenzy, jichž hlavy obou států dosáhly.
Během posledních dvou let česko-čínské vztahy nebyly zrovna ideální od nástupu současné vlády. Jaké jsou plány čínské strany pro další rozvoj česko-čínských vztahů?
Čína vždy zaujímala dlouhodobý strategický pohled na vztahy mezi oběma zeměmi a považuje Českou republiku za důležitého partnera a je pevně přesvědčena, že udržování a rozvoj čínsko-českých vztahů je v nejlepším zájmu obou zemí a národů. V současné době je největším problémem v čínsko-českých vztazích skutečnost, že někteří čeští politici kvůli svým vlastním sobeckým zájmům udržují oficiální kontakty s čínským regionem Tchaj-wanem, což je nejen v rozporu s politickým závazkem dodržovat princip jedné Číny, ale také v rozporu se společnou vůlí lidu obou zemí.
Příští rok si připomeneme 75. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi. Čína je ochotna podporovat výměny a spolupráci s českou stranou v různých oblastech na základě zásad vzájemného respektu, rovného zacházení a vzájemného prospěchu. Čína doufá především v posílení výměn mezi oběma zeměmi na všech úrovních a ve všech oblastech. V plánu je také obnovit přímé letecké spojení mezi oběma zeměmi a posílení spolupráce v oblasti cestovního ruchu. A budeme podporovat rozšíření českého vývozu do Číny, zejména zemědělských produktů, a usilovat o dosažení vyváženého obchodu mezi oběma zeměmi. A budeme také rozvíjet spolupráci v oblasti nové energetiky, zelené ekonomiky a elektromobilů, čímž můžeme posunout pragmatickou spolupráci mezi oběma zeměmi na novou úroveň.
Jaké budou hlavní cíle Číny jak na domácí půdě, tak ve světovém dění v příštím roce?
V roce 2024 si připomeneme 75. výročí založení Čínské lidové republiky a jedná se o klíčový rok pro realizaci čtrnáctého pětiletého plánu. Ústřední konference o hospodářské práci, která se nedávno konala, rozhodla, že hospodářská práce v příštím roce by se měla držet obecné zásady usilovat o pokrok při zachování stability. Plně, přesně a komplexně provádět novou koncepci rozvoje, urychlit budování jeho moderního a vysoce kvalitního modelu. Komplexně prohloubit reformu a otevření se, podpořit vědeckou a technologickou soběstačnost a sebezdokonalování na vysoké úrovni a zintenzivnit makroregulaci. Budeme koordinovat rozšiřování domácí poptávky a prohlubovat strukturální reformy v nabídce, realizovat novou urbanizaci a komplexní revitalizaci venkova, kvalitní rozvoj a vysokou úroveň bezpečnosti. Účinně posilovat ekonomickou vitalitu, předcházet a řešit rizika a zlepšovat sociální postavení. A to vše tak, aby se upevnil a posílil pozitivní trend hospodářského vzestupu, dosáhlo se efektivního kvalitativního a přiměřeného kvantitativního růstu, zlepšoval se blahobyt lidu a udržovala se sociální stabilita. Budeme nadále všestranně podporovat budování silné země a národní obnovení čínskou modernizací.
Ústřední konference o hospodářské práci rovněž systematicky rozvrhla hospodářskou práci na příští rok. Za prvé: vedení výstavby modernizovaného průmyslového systému s vědeckými a technologickými inovacemi, včetně vytvoření řady strategicky se rozvíjejících průmyslových odvětví, jako je biologická výroba, komerční vesmírné lety a další. Otevření nových cest pro budoucí průmyslová odvětví, jako jsou kvantové vědy a vědy o živé přírodě, a široké uplatnění digitální inteligence a zelených technologií k urychlení transformace a modernizace tradičních průmyslových odvětví.
Za druhé: snaha o rozšíření domácí poptávky, včetně zvýšení příjmů obyvatel měst a venkova, rozšíření počtu středně příjmových skupin a aktivní podpora nových bodů růstu spotřeby, jako jsou inteligentní domy, kulturní a zábavní turistika, sportovní akce a »módní« čínské výrobky.
Za třetí: pokrok v otevírání se světu na vysoké úrovni, včetně rozšiřování obchodu s meziprodukty, obchodu se službami, digitálního obchodu a přeshraničního vývozu elektronického obchodu; liberalizace přístupu na trh telekomunikací, zdravotnických služeb a dalších služeb; vážné řešení otázek přeshraničního toku dat a rovné účasti na vládních zakázkách; pokračování v budování prvotřídního podnikatelského prostředí, které je orientováno na trh, práva a internacionalizaci; budování značky »Invest in China«; a účinné řešení překážek pro zahraniční personál při podnikání, studiu a cestování v Číně.
V mezinárodních záležitostech budeme pevně stát na správné straně historie a na straně lidské civilizace a pokroku, držet se naší nezávislé mírové zahraniční politiky. Důsledně sledovat cestu mírového rozvoje, rozhodně prosazovat otevřenou strategii vzájemného prospěchu a oboustranně výhodné spolupráce a aktivně se podílet na globální správě. Budeme i vždy budovatelem světového míru, přispěvatelem ke globálnímu rozvoji a obráncem mezinárodního pořádku a budeme spolupracovat se všemi zeměmi na budování společenství se sdílenou budoucností pro lidstvo.
Co byste popřál do nového roku čtenářům našeho týdeníku?
Rok 2024 je v tradičním čínském kalendáři rokem draka a drak představuje krásný symbol spravedlnosti, prosperity a síly. Jménem čínského velvyslanectví v České republice bych chtěl čtenářům Naší pravdy a našim českým přátelům popřát vše nejlepší, rodinnou pohodu a hodně štěstí v roce draka! Čínské velvyslanectví bude pořádat řadu aktivit na oslavu 75. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Českou republikou a uvítáme vaši aktivní účast pro vytváření lepší budoucnosti přátelství a spolupráce Číny a České republiky.
Helena KOČOVÁ