Britská královna Alžběta II. je po sedmi desetiletích na trůně považována za opěrný bod v bouřlivých časech. V bývalých britských koloniích ji však řada lidí vnímá jako kotvu, která je táhne zpět k jejich koloniální minulosti a jejím stále doznívajícím negativním dopadům. Ač Spojené království právě mohutně oslavuje královnino platinové jubileum – 70 let na trůně – různými průvody a slavnostmi, někteří členové Společenství, tedy Commonwealthu, využívají této příležitosti, aby usilovali o formální rozvázání vztahů s britskou monarchií a s koloniální historií, již představuje, napsala AP.
»Když přemýšlím o královně, vybavím si ji jako hodnou starou dámu,« říká jamajská vysokoškolská učitelka Rosalea Hamiltonová, která se zasazuje o to, aby se její země stala republikou. »Nejde o ni. Jde o bohatství její rodiny, získané prací našich předků. Potýkáme se s odkazy minulosti, které jsou velmi bolestivé,« doplňuje. Impérium, do něhož se Alžběta narodila, je už dávno pryč. Královna je však dál panovnicí i daleko za hranicemi Velké Británie. Formální hlavou státu je ve 14 dalších zemích včetně Kanady, Austrálie, Papuy Nové Guiney či na Bahamách. Ještě nedávno těch zemí bylo 15 – Barbados ale přerušil své vztahy s monarchií loni v listopadu a řada dalších karibských zemí včetně Jamajky dává najevo, že jej chce následovat.
Březnová cesta Alžbětina vnuka prince Williama a jeho manželky Kate k příležitosti královnina jubilea do Belize, na Jamajku a na Bahamy, jejímž cílem bylo posílit vztahy, měla zřejmě přesně opačný účinek. Snímky, jak si pár potřásá rukou s dětmi skrz drátěný plot a jede v terénním vozidle Land Rover bez střechy ve vojenském doprovodu, okamžitě v mnohých vyvolaly vzpomínky na dobu kolonialismu. Protestující na Jamajce požadovali, aby Británie zaplatila reparace za otroctví, a jamajský premiér Andrew Holness zdvořile Williamovi řekl, že se jeho země »posouvá dál«, čímž naznačil, že plánuje prohlásit se republikou. Měsíc nato premiér karibského souostroví Antigua a Barbuda podle ČTK řekl královninu synovi Edwardovi, že i jeho země jednoho dne odstraní královnu z pozice hlavy státu.
Společenství spojuje do značné míry osobní odhodlání královny. Organizace, jež si dává za cíl podporu demokracie, zásad dobrého vládnutí a lidských práv, ale čelí nejisté budoucnosti. Šéfové zemí Společenství sice chystají ve druhé polovině tohoto měsíce setkání ve městě Kigali v africké Rwandě, kde proběhne summit odložený kvůli pandemii, ale někteří z nich pochybují, že Commonwealth může přežít, až Alžbětu na trůnu nahradí její syn princ Charles.
Krize Společenství je odrazem upadajícího vlivu Británie na celosvětové úrovni. Zimbabwe bylo pozastaveno členství v Commonwealthu za vlády tehdejšího prezidenta Roberta Mugabeho a země nyní opět usiluje o vstup. Řada lidí v metropoli Harare se ale o jubileum královny nijak nezajímá, jelikož dříve silný vliv Británie upadá a bližší vztahy s touto britskou bývalou kolonií udržuje Čína a Rusko. »Začíná tu upadat do bezvýznamnosti,« sděluje tamní aktivista Peter Nyapedwa. »Víme o čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi nebo o ruském prezidentu Vladimiru Putinovi, ne o královně,« dodal.
Ředitelka institutu pro studium Společenství na Londýnské univerzitě Sue Onslowová ale tvrdí, že královna Alžběta je »neviditelným lepidlem«, která drží Commonwealth pohromadě. Organizace se prý prokázala jako výjimečně houževnatá a neměla by se rychle odepisovat. Hrála podle ní velkou roli při podněcování odporu k režimu apartheidu v 80. letech 20. století a stejnou roli by mohla sehrát třeba v boji s klimatickými změnami, které představují existenční riziko pro nízko položené ostrovní členské státy. »Společenství prokázalo schopnost znovu najít svůj účel a v době krizí přijít s řešeními, skoro jako kdyby skočilo do telefonní budky a vyšlo v převleku. Zda to ale udělá i teď, je otevřenou otázkou,« uvádí.
(ava)
13 komentáře
Jmm
Tento výrok byl ověřen jako ❌ nepravda.
V ruskych guberniich to neplati.
Vazene UV KSCM.
Vidim, ze se zde otirate o kralovnu UK.
Kdyz sleduji vase clenstvo, dovoluji si vam navrhnout nasledujici:
Prednasku Spolecnosti Pratel Zehu o vyhodach zpopelneni, zajisteni tohoto aktu a veskerych formalit.
Zajistime v kazdem krajskem meste za cenu menu á 170 Kc.
Plus 5000 CD kopii prednasky po 359 Kc i se smutecni hudbou.
AKCE soudruzský pohřeb se slevou 2500 Kč a smutecni venec “hvezda” zdarma.
za RITUAL, spol. s r.o.
Vilem Colek
Tento výrok byl ověřen jako ❌ nepravda.
V ruskych guberniich to neplati.
_2_
Kdepak nejake kralovstvicko proti mocne Rusi.
Pak krach spolecnosti a hospodarstvi. Velky.
A od te doby neni poddane cim ideologicky krmit.
Takze oligarchove, zlodejny, korupce pripadne valka.
Civilizovany svet stejne nedozeneme.
A zase stagnace. Aspon rozjebeme svet.
_2_
Kdepak nejake kralovstvicko proti mocne Rusi.
Pak krach spolecnosti a hospodarstvi. Velky.
A od te doby neni poddane cim ideologicky krmit.
Takze oligarchove, zlodejny, korupce pripadne valka.
Civilizovany svet stejne nedozeneme.
A zase stagnace. Aspon rozjebeme svet.
_1_
Jo ty vynalezy a rekordy SSSR.
Odvazne plany a splnene zavery sjezdu.
Zeme svetlych zitrku atd., predvoj lidstva.
Dobyti kosmu a socialismus na dohled.
Trochu strasti a dost milionu mrtvych.
A dalsi kecy a lzi, alespon byl nejaky cil.
To skoncilo za Brezneva…
Jsem komunista. Stačí vám to jako důvod? A nefandím Ukrajině, protože dobře pamatuju banderovce, co dělali za války,” říká muž. Po odečtu jeho věku od aktuálního letopočtu se ukáže, že to s tou válkou a pamětí časově nevychází, ale pak si vzpomene, že vlastně pamatuje lidi, co to pamatují.
Jo,jo drancování kolonii už nepřichází v úvahu….
Tento výrok byl ověřen jako ❌ nepravda.
V ruskych guberniich to neplati.
Co to takhle nechat na ruských voličích? Ukrajinští voliči po puči v roce 2014 přišli o možnost svobodně rozhodovat o své zemi, západní propaganda “ví nejlépe”, kdo je utiskovaný a jaká by kde měla být vláda. 😛
Já myslím, že bys měl někoho požádat, aby tě utratil, magore…
Novy cinsky vazal: Putin.
Vsechny karty drzi Cina a svého juniorniho partnera si ohlida.
10x silnejsi ekonomika.
Izolovane Rusko.
Politicka solidarita, ale nezaplest se.
Sankce a embargo Moskvy, potreba spoluprace ve vsem.
Dobrodince Si zajima prosperita Ciny, ne zachrana Ruska.
Peking koupi cast ropy a plynu, ale s vyraznou slevou.
Omezeni prodeje zbrani Indii.
Samozřejmě že komunisté spravují svou zemi daleko lépe, než oligarchové. Možná by i Rusko mělo opustit překonaný kapitalistický model. A další země včetně ČR.
Komentáře jsou uzavřeny.