Letošní ročník tradičního prestižního Petrohradského ekonomického fóra proběhl ve dnech 14.-17. června. Jeho mottem bylo »Suverénní rozvoj – základ spravedlivého světa. Spojení sil pro budoucí generace«.
Hlavní akce ekonomického fóra, plenárního zasedání akce, se zúčastnili prezident Ruské federace Vladimir Putin, prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev, prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching a egyptský prezident Abdalfattáh Sísí, kteří pozdravili účastníky formou videokonference.
Nechyběly USA
Celkem se Petrohradského ekonomického fóra zúčastnilo více než 130 představitelů na úrovni viceprezidentů, premiérů, předsedů parlamentů, ministrů zahraničních věcí, vedoucích představitelů mezinárodních organizací a sdružení a představitelé diplomatických sborů. Mezi jednu z nejpočetnějších delegací patřila delegace zástupců Spojených států.
Ve 150 panelech vystoupilo přes tisíc představitelů podnikatelů, ekonomů, majitelů technologických společností či představitelů ministerstev. Tématy diskusí byly ekonomická suverenita států, de-dolarizace: budoucnost peněz, IT technologie, výzvy pro mediální průmysl, multipolarita a konektivita jako nové paradigma mezinárodního obchodu a mnoho dalších.
V hlavním diskusním bloku s názvem Nový hospodářský řád: reakce na výzvy doby se diskutovalo o tom, že změny v geopolitice a restrukturalizace celé globální ekonomiky, k nimž nyní ve světě dochází, mají hluboké důvody a nejsou krátkodobé povahy. Rozhodnutí, která nyní přijímá vedení Ruska, se týkají oživení ruské ekonomiky a zohlednění transformace světového obchodu. Je snaha o udržení vzájemných vazeb v rámci Šanghajské organizace pro spolupráci, BRICS a Euroasijské ekonomické unie. Kroky Ruska vedou k hledání nových modelů mezinárodní spolupráce s ostatními zeměmi. Vnější prostředí se totiž změnilo na dlouhou dobu, ne-li navždy.
Přizpůsobování se novým výzvám
V rámci diskusí experti konstatovali, že ruská ekonomika se přizpůsobuje novým výzvám. Při zachování makroekonomické stability možnostem uskutečňovat všechny požadované sociální programy. Hlavním cílem zůstává ale zajistit ekonomickou a technologickou suverenitu Ruskéfederace. Země má dostatek vlastních zdrojů, aby mohla pokračovat ve svém rozvoji a ignorovat pokusy o ekonomický a politický nátlak na ni.
Výsledkem jednání je přes 900 dohod a smluv podepsaných během tohoto ekonomického fóra v celkovém objemu 3,8 bilionu rublů. Zhruba 200 smluv bylo podepsáno v oblasti stavebnictví, 85 smluv se týká mezinárodní a meziregionální spolupráce.
Tento krátký přehled nepostihne veškerý obsah dění na Petrohradském ekonomickém fóru, ale může být podnětem pro zájemce získat další informace.
Ivan STRACHOŇ
FOTO – forumspb.com