CzechTrade se vrací na Ukrajinu

od redakce

Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade otevírá znovu své zastoupení v Kyjevě. Po dramatickém uzavření zastoupení a odchodu ředitelky kanceláře se Oksana Antonenko vrací, aby pomohla českým firmám uspokojit novou poptávku na ukrajinském trhu.

Kvůli omezení dodávek zboží z Ruska a Běloruska hledají ukrajinské podniky nové dodavatele, což je pro české firmy velká příležitost dřív, než ji s povděkem uchopí pro sebe konkurenční západní společnosti. Na Ukrajině je zároveň poptávka po zboží, které nemohou vyrábět a dodávat firmy z území obsazených Ruskou armádou. Přednostní úkol agentury na nejbližší týdny a měsíce proto je získat pro české firmy poptávku od velkoobchodů ze zdravotnictví, energetiky, zemědělství a stavebnictví.

»Po vyhodnocení sondážní cesty na Ukrajinu a s ohledem na bezpečnost jsme se rozhodli, že Oksana bude na místě pro firmu přínosem. Kancelář proto vracíme z dočasné lokace v ČR zpět na Ukrajinu,« uvedl generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

Oksana Antonenko odjela z Kyjeva po přiblížení se fronty k metropoli Ukrajiny. V ČR se věnovala vytvoření platformy Export pro obnovu Ukrajiny. Udržovala kontakt s ukrajinskými odbornými asociacemi, obchodními a výrobními podniky. »V první řadě se budu setkávat se zástupci místních velkoobchodních podniků ze zdravotnictví, energetiky, zemědělství a stavebnictví. Chci projednat rozšíření spolupráce a možnost účasti českých firem v plánovaných projektech. Zároveň se setkám s představiteli místních oborových asociací a zjistím potřeby podniků v konkrétních odvětvích,« uvedla ředitelka ukrajinského zastoupení agentury CzechTrade  Antonenko při otázce na to, jaké jsou její další kroky.

Kvůli omezení obchodu mezi Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem vzniká velká příležitost pro české firmy. Řada položek se totiž přestala na ukrajinský trh úplně dovážet, protože spousta místních výrobců se ocitla na obsazeném území. »Třeba ukrajinský závod na výrobu soli Artemsiľ, sůl proto musíme dovážet z ciziny. V Chersonské a Mykolajivské oblasti, kde trvají boje, jsou největší plochy pěstování rajčat, které letos ani nebyly osázeny,« komentovala Antonenko. Urajinské hospodářství proto prožívá četné přemístění podniků z východu a jihu Ukrajiny do západních regionů.

Dokud není obsazeno…

Poptávka na začátku války byla po zboží obranného průmyslu, zdravotnictví a zemědělství. Nyní roste poptávka po těžebních zařízeních, náhradních dílech pro teplárny a elektrárny, ohřívacích přístrojích pro domácnosti nebo po komponentech pro místní výrobu podobných přístrojů. Spektrum poptávaných komodit se od začátku konfliktu rozšířilo. »Začíná u strojírenské produkce, kovových materiálů a končí spotřebním zbožím, např. krmivem pro kočky a psy,« vypočetla Antonenko a dodala: »Podnikatelská sféra si uvědomuje, že přes rizika poskytuje ukrajinský trh, který se postupně integruje do EU, obrovský potenciál. Vyhraje ten, kdo tady bude dřív! Již teď registrujeme zájem několika podniků o umístění výroby.« Podnikatelské příležitosti na Ukrajině budou v září jedním z hlavních témat webu Exportmag.cz.

Lidé spěchající do práce, městská doprava je v provozu, jsou otevřené úřady, obchody, kavárny, kina i některá divadla. Během ne tak běžného dne se i několikrát ozve vzdušný poplach. Zvuky sirény zavírají velké obchody, obchodní centra, kanceláře a jejich zaměstnanci i návštěvníci se musí schovat do nejbližšího úkrytu. Tím je nejčastěji stanice metra. Vzdušný poplach tak dokáže během svého znění zamrazit fungování obchodů, kaváren, kin, a hlavně obyvatel. Tak vypadá každodenní život v Kyjevě. Podle magistrátu se do Kyjeva zatím nevrátil až jeden milion obyvatel.

(vž)

Přečtěte si další články

3 komentáře

Paterak 05/09/2022 - 20:56

Historiku z KLDR, aspoň že už tu neotravuješ s veselými historkami z Ukrajiny…

Eva L 05/09/2022 - 19:32

No nic, jdu kuchtit

Paterak 05/09/2022 - 19:20

Osobně bych se jako podnikatel na Ukrajinu nehrnul. Zadlužená země za zbraně., tedy samozřejmě ne za ty naše darované. Američané budou své pohledávky tvrdě vymáhat i kdyby měli Ukrajinu napadnout. Nejdřív půjdou na řadu západní firmy a pak teprve ty naše. Naši podnikatelé snad už nic Ukrajincům darovat nebudou, i tak budou mít smůlu. Proč by jsme měli být upřednostněni, když nám Ukrajinci nic nedluží?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.