Další protest proti izraelské provokaci

od redakce

Palestinští demonstranti se v neděli střetli s izraelskou policií ve Východním Jeruzalémě ve čtvrti Šajch Džarráh, jež se stala symbolem boje Palestinců proti izraelské kolonizaci jejich Východního Jeruzaléma. Dvanáct protestujících Izraelci zatkli. Palestinská pobočka Červeného půlměsíce řekla, že 31 Palestinců utrpělo zranění a několik jich muselo být hospitalizováno.

Agentura AFP uvedla, že napětí ve čtvrti zvýšila návštěva krajně pravicového izraelského poslance Itamara ben Gvira. Policisté proti demonstrantům zasáhli vodními děly a gumovými projektily.

Spory kolem vystěhovávání z domů v Šajch Džarráhu, které hrozí desítkám palestinských rodin, loni v květnu výrazně přispěly k zažehnutí téměř dvoutýdenních bojů mezi izraelskou armádou a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Nejnovější nepokoje vypukly v Šajch Džarráhu o víkendu poté, co ve čtvrti zachvátil dům židovského osadníka požár. Ultranacionalistický izraelský zákonodárce Itamar ben Gvir obvinil izraelské policisty z nečinnosti a v Šajch Džarráhu si provokativně zřídil provizorní kancelář na podporu židovských obyvatel. Palestinci do politikova stanu v neděli vnikli, začali z něj vyhazovat plastové židle a dostali se do potyčky s jeho stoupenci. V neděli pozdě večer proti palestinským obyvatelům zasáhla izraelská pořádková policie.

Kromě vystěhovávání hrozí tisícům Palestinců ve Východním Jeruzalémě demolice domů, které byly podle izraelských soudů postaveny bez povolení. Jenže Palestinci jen zřídka dostávají povolení stavět ve Východním Jeruzalémě, který Izrael obsadil za války v roce 1967 a pak jej v rozporu s mezinárodním právem anektoval. Celé město považuje Izrael za svou metropoli, zatímco Palestinci chtějí východní část, obývanou hlavně Araby, přeměnit v hlavní město svého budoucího státu. To Tel Aviv odmítá připustit.

Ve Východním Jeruzalémě žije asi 350 000 Palestinců a na 225 000 Židů. Palestinci mohou volit v místních volbách, ale většina jich volby na protest bojkotuje, takže na radnici nemají své zástupce, napsal server The Times of Israel.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.