Dárcovství pro Jemen velkým zklamáním

od redakce

Dárcovská konference OSN, jejímž cílem bylo získat 4,27 miliardy dolarů (asi 96 mld. Kč) na humanitární pomoc Jemenců sužovaným přes sedm let občanskou válkou, vybrala jen 1,3 mld. USD.

Potravinovou pomoc přitom potřebuje na 17 milionů Jemenců a do konce roku může být podle OSN na humanitární pomoci závislých až 19 mil. obyvatel této 30milionové země.

Zvláštní vyslanec OSN pro Jemen Martin Griffiths výsledek dárcovské konference označil za zklamání. »Doufali jsme ve vyšší částku,« dodal a situaci v zemi opět označil za nejhorší humanitární katastrofu na světě. Už dříve uvedl, že některé humanitární agentury musely kvůli nedostatku financí v Jemenu snížit či zastavit potravinovou či zdravotnickou pomoc.

V Jemenu se v důsledku války zhroutila ekonomika a nefungují tam základní služby. Země je téměř zcela závislá na dovozu potravin, přičemž skoro třetina dodávek pšenice pochází z Ukrajiny, upozornila OSN.

Ceny potravin se v Jemenu už loni víc než zdvojnásobily kvůli blokádě zavedené koalicí, v jejímž čele stojí Saúdská Arábie a která bojuje proti povstalcům Húsíům.

Loňská dárcovská konference OSN pro Jemen z počátku roku vybrala asi 1,7 mld. USD (kolem 39 mld. Kč), což byla zhruba polovina částky požadované OSN na pokrytí humanitárních potřeb. Bylo to také o miliardu dolarů méně, než dárcovské země slíbily v roce 2019. Nicméně do konce loňského roku se částku podařilo zvýšit na 2,3 mld. Griffiths vyjádřil naději, že i letos se sumu do konce roku podaří zvýšit.

Nejvyšší částku (584,6 mil. USD) letos slíbily pro Jemen dodat Spojené státy, ovšem do konce roku, druhou nejvyšší částku jako jednotlivá země -123,6 mil. USD přislíbilo Německo. Evropská unie se zavázala pomoci Jemenu do konce roku 173 mil. USD.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se šíitští povstalci Húsíové, které podporuje Írán, v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali vládu prezidenta Abdar Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Vláda nyní sídlí v jihojemenském Adenu, povstalci v Saná.

(ici, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.