Desítky tisíc lidí stále čekají na evakuaci

od redakce

Evakuační lety pro uprchlíky z Afghánistánu trvaly od srpna do listopadu, ale pak byly náhle zastaveny. Další desítky tisíc lidí, kteří se chtějí dostat z dosahu Tálibánu, čekají v Afghánistánu.

Uprchlíky z Afghánistánu, kteří čekají od loňska ve Spojených arabských emirátech na převoz do USA, navštívil vysoký americký diplomat a za průtahy v proceduře se jim omluvil. Podle agentury AP je v SAE 12 000 lidí, kteří uprchli před radikálním hnutím Tálibán, který se loni v srpnu znovu ujal vlády nad Afghánistánem. Z obav před pronásledováním se ze země snažili rychle dostat s rodinami lidé, kteří pomáhali koaličním vojákům v boji proti radikálům. Američtí diplomaté podle AP přiznávají, že nemohou zaručit, že všichni utečenci, mezi nimiž jsou novináři, prokurátoři a další představitelé občanské společnosti, nakonec americká víza dostanou. Úřady v SAE musejí zklidňovat tisíce Afghánců, kteří kvůli nejasné situaci pořádali protesty. »Řekl jsem jim, že lituji, že se to vleče. Upřímně mne to deptá stejně jako je,« citovala AP svůj zdroj. Zda se všichni čekající do USA dostanou, není jisté. Některým hrozí, že se budou muset vrátit do Afghánistánu.

»Problém je, že nikdo neví, co se děje. USA mají morální povinnost,« sdělil Ahmad Šáh Mohíbí, který založil organizaci Rise to Peace na pomoc Afgháncům uvázlým na cestě do USA. Podle něj 12 000 lidí čekajících v SAE uprchlo z Afghánistánu loni v srpnu a jsou mezi nimi novináři, soudci, prokurátoři, aktivisté náboženských a etnických menšin i komunity LGBT. Ve skupině je rovněž osm amerických občanů a tři lidé s trvalým povolením k pobytu v USA. Nechtějí odjet bez příbuzných, kteří víza nemají.

Za nejproblematičtější Mohíbí považuje 2500 bývalých členů oddílů zvaných Jednotky nula. Tito lidé podléhali americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) a Američané je označovali za protiteroristické týmy. Ochránci lidských práv z Human Rights Watch o nich ale tvrdili, že prováděli násilnické noční přepady, vraždili a vyvolávali v Afgháncích hněv. V době chaotické evakuace Američanů však tyto jednotky plnily roli nárazníku, uvádí AP.

Diplomat, jehož agentura citovala, řekl, že nikdo z těchto lidí se do USA nedostane bez důkladného prověření. Toto prověřování podle AP zahrnuje pouze biometrické a zdravotní prohlídky, nikoli kontrolu bývalých aktivit.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.