Diamantová válka

od redakce

Před 20 lety, 18. ledna 2002, skončila mírovou dohodou tzv. diamantová válka v Sieře Leone, která vypukla 23. března 1991. Vyžádala si 50 000 až 75 000 obětí a 2,5 milionu lidí bylo vyhnáno ze svých domovů.

V této bývalé britské kolonii se 11 let válčilo zejména o »krvavé diamanty«, do násilností byly zapojeny i dětští vojáci či různé žoldácké skupiny. Klid zbraní přinesla do země v lednu 2002 až intervence britských vojáků na straně vládních sil. O válce byl v roce 2006 natočen americký film Krvavý diamant s Leonardem DiCapriem.

Občanská válka začala útokem povstalců z Jednotné revoluční fronty (RUF) Fodaye Sankoha 23. března 1991 za pomoci liberijského povstaleckého šéfa Charlese Taylora. RUF chtěla svrhnout vládu prezidenta Josepha Momoha, kterou vinila z korupce a propojení s těžařskými korporacemi.

Vraždění, znásilňování a masakry neustávaly ani po několika převratech a nesplněných dohodách. S pomocí nového mandátu OSN a podporou guinejských leteckých sil pak britští vojáci porazili povstalce z RUF, kteří v té době ovládali asi polovinu země. V červenci 2001 povstalci z RUF uznali vládu a válka oficiálně skončila další rok 18. ledna.

V dubnu 2012 byl bývalý liberijský prezident Charles Taylor Zvláštním tribunálem pro Sierru Leone shledán vinným za napomáhání a navádění k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti během občanské války v Sieře Leone. Dostal 50 let vězení.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.