Pod heslem Společně budujme silné socialistické hnutí pracujících a chudých se uskutečnil 15. sjezd jedné z nejvýznamnějších komunistických stran současnosti – Jihoafrické komunistické strany. Jeho jednání se uskutečnilo 13. až 16. července v Boksburgu, východním předměstí Johannesburgu.
Na 400 delegátů s hlasovacím právem na něm zastupovalo okolo 340 tisíc členů strany jihoafrických komunistů. Jihoafrická komunistická strana je dnes přitom klíčovou politickou silou v Jihoafrické republice. Její více než stoletá historie je naplněna zápasem za národní osvobození proti kolonialismu, imperialismu, rasismu, kapitalistickému vykořisťování a útlaku. Jsou s ní spojena taková slavná jména jako Nelson Mandela, Moses Kotane, Joe Slovo nebo Chris Hani. Od porážky režimu apartheidu v roce 1994 se nepřetržitě podílí na vládě Jihoafrické republiky (JAR) v rámci aliance s Africkým národním kongresem a Kongresem jihoafrických odborových svazů.
Uskutečněný sjezd Jihoafrické komunistické strany, jehož se zúčastnil i prezident JAR a předseda Afrického národního kongresu Cyril Ramaphosa, byl věnován především přetrvávajícím problémům Jižní Afriky. O tom svědčí také jím přijatá politická deklarace, ve které se mj. konstatuje: »Sešli jsme se takřka třicet let od našeho demokratického průlomu v dubnu 1994, který znamenal konec dlouhých desetiletí vlády bílé menšiny a tři sta let kolonialismu v naší zemi. Demokratický průlom v dubnu 1994 otevřel vyhlídky na novou, radikální fázi národně demokratické revoluce a naši strategii demokratické transformace a rozvoje směrem k socialismu. Dělnická většina dosáhla za posledních třicet let mnoha politických a sociálních zisků, ale mnoho příležitostí nebylo, při prohlubování radikální strukturální ekonomické transformace ve prospěch pracujících a chudých, využito. Ekonomice země nadále dominuje monopolní kapitál, přičemž pokračující koloniální dědictví a dědictví apartheidu prohlubují mnohonásobné systémové krize včetně nerovnosti, nezaměstnanosti, chudoby a souvisejícího růstu životních nákladů. Tuto situaci nyní zhoršily krize zdravotních pandemií, jako je smrtící virus COVID 19, či změna klimatu.«
Pozornost byla na sjezdu jihoafrických komunistů věnována také mezinárodně politickým otázkám. Ve schváleném dokumentu tak prohlašují: »Pracující celého světa, spojme se pro mír a rozvoj. Vyjadřujeme solidaritu s lidem Svazijska, který bojuje za demokracii, proti represivní monarchii a s lidem v Zimbabwe, který čelí porušování lidských práv v zemi zničené ekonomickým kolapsem. Odsuzujeme imperialistickou agresi ze strany NATO žíznícího po krvi a ovládaného Spojenými státy americkými. Rozšiřování NATO, které je nástrojem války, představuje v naší době největší hrozbu pro světový mír a rovnost. V současnosti se to projevuje válkou, vyprovokovanou paktem NATO na Ukrajině. Dopad války včetně zbrojení NATO a uplatňování extrateritoriálních sankcí je součástí globální krize zvyšující náklady na život. Opakujeme naši výzvu pro mírové řešení konfliktu na Ukrajině a ukončení války na všech frontách. Slibujeme svou solidaritu s národy celého světa čelícími imperialistické agresi, včetně, ale nejen, lidu Palestiny, Západní Sahary, Sýrie, Jemenu, Venezuely, Bolívie a Nikaraguy. Znovu deklarujeme svou podporu kubánskému lidu, jeho vládě a boji za to, aby USA zrušily svou jednostrannou a nezákonnou blokádu Kuby a bezpodmínečně ukončily okupaci kubánského území v zálivu Guantánamo. Valné shromáždění OSN musí znovu důsledně hlasovat pro zrušení blokády.«
K aktuálním úkolům rozvoje Jihoafrické komunistické strany pak sjezd zaujal následující postoj: »Budujeme komunistickou stranu jako předvoj dělnické třídy bojující za socialismus. Posílíme avantgardní charakter strany v současném extrémně náročném národním a globálním kontextu. V průběhu let se počet členů strany rozrostl ze zhruba 10 tisíc v roce 1998 na přibližně 340 tisíc v roce 2022. Během příštích pěti let prohloubíme naši práci na vybudování a posílení nezávislého hlasu komunistické strany a posílíme naši politickou, ideologickou a organizační kapacitu k mobilizaci lidových sil a k vybudování silného socialistického hnutí pracujících a chudých. To bude zahrnovat prohlubování politického vzdělávání v řadách strany, aby byl růst její členské základny doprovázen růstem kvalitativním. Budujeme bojující stranu pracujících a chudých za socialismus. Jak napsali Karl Marx a Friedrich Engels v Komunistickém manifestu, prvním krokem v revoluci dělnické třídy je pozvednout proletariát do pozice vládnoucí třídy, aby vyhrál bitvu o demokracii. Otázky třídního charakteru, vedení státu a společenské moci soustředěné, organizované a vykonávané ve státě jsou klíčové pro každou revoluci dělnické třídy včetně naší revoluce národně demokratické a našeho postupu k socialismu.«
Důležitým momentem sjezdu pak bylo schválení změny ve vedení jihoafrických komunistů. Po 24 letech odešel z funkce generálního tajemníka ústředního výboru Blade Nzimande, současný ministr pro vyšší vzdělání, vědu a technologie vlády Jihoafrické republiky. Na jeho místo byl zvolen Solly Mapaila, dlouholetý člen vedení strany, v době boje proti apartheidu příslušník Kopí národa, ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu, a v současnosti jeden z nejhlasitějších odpůrců korupce ve vedení Afrického národního kongresu a Jihoafrické republiky.
Milan KRAJČA
29 komentáře
KSČM taky mohla být “jednou z nejvýznamnějších komunistických stran současnosti”. Zásluhou Vojtovy geniality tomu tak není.
A upištěná Kaťuša to dorazila 😆
Výborně MILANE – díky za pěkné INFO !!!
To je jina rec nez nasich Gustava a Milouse, takova ohniva az rinci zbrane!.
Starost o cely svet, a jako KSČ nezajem o bolseviky, ale čekistovo ruSSko cislo 1️⃣.
Postkolonialni zeme a o guberniich ani prd.
Gustáv Husák býval za mladších let vynikající řečník.
Darii byl odebrán život ve věku 29 let. 22. srpna prezident podepsal dekret o udělení Řádu odvahy „za nezištnost projevenou při výkonu profesních povinností“. Posmrtně podepsáno. Je zrůdné, když rodiče pohřbívají velmi malé děti. O to děsivější je, když si uvědomí, že měli zemřít poblíž.
Souhlas s Komsomolskou pravdou. Smrt toho děvčátka se musí pomstít.
Vždyť taky ruSSáci dostanou pěkně za uši..! :))
A upištěná Kaťuša to dorazila 😆
Vovk přitom měla na auto 3 sady SPZ (v Moskvě už jezdila na kazašských – 172 AJD 02). Zároveň mělo každé autočíslo sadu dokumentů, což naznačuje seriózní studii operace speciálními službami. A zjevně nejen ukrajinské. Ale také britské nebo americké. Každý detail vraždy je propracován příliš důkladně.
Mi to hlava nebere. Zase ten Bidet
Hele, a co další – neméně “důležité” sjezdy komoušských stran, třeba sjezd komunistické strany Pobřeží slonoviny, nebo usnesení ústředního výboru komunistické strany republiky Burkina Faso, a hlavně – co vyjádření komunistické strany Somálska..??? To se nedozvíme..??????? :-)))))))))))))))
Hlásím Mauretánie a Horní Volta čisto.
:-)))))))
Nelson Mandela: Bojovník za svobodu i komunistický terorista.
Mandela si byl jist, že nenásilnou cestou ničeho nedosáhne a začal plánovat ozbrojenou revoluci. Pomalu začal vyjednávat s Čínou zásilky zbraní.
Stal se velitelem skupiny Hrotu kopí, což byla ozbrojená složka ANK inspirovaná Castrem, Guevarou a Maem, považována za teroristickou skupinu.
Vydal v roce 1962 do Etiopie, kde se nechal trénovat v guerillovém stylu boje.
Po návratu do Jižní Afriky ale Mandela se čtyřmi dalšími dostali doživotí za plánování ozbrojeného převratu.
V oceňování protikomunistického odboje nastal zlom. Stát ode dneška uznává, že Ctirad Mašín, Milan Paumer, Václav Švéda a Zbyněk Janata bojovali proti totalitě a za svobodu a demokracii Československa. Zmíněnému jádru skupiny bratrů Ctirada a Josefa Mašínů udělí dnes ministerstvo obrany status účastníků třetího odboje.
no ale vrah zůstáne vrahem…….
Samozřejmě že tihle vrazi patří ke třetímu odboji. Ten ovšem nebojoval za svobodu a demokracii, ale za návrat zpět do vykořisťovatelského systému.
V rasistickém jihoafrickém režimu podporovaném, jak jinak, Spojenými státy, to jinak nešlo.
Šojgu: “Zpomalení útočného tempa na Ukrajině je úmyslné, snažíme se minimalizovat počet civilních oběti. Speciální vojenská probíhá podle plánu” 🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡
Ha ha ha ha ha ha ha :)))))))))))))
Ten ruSSácký mongol si asi myslí, že lidé na Západě jsou stejně vymaštění, jako ti jeho zaostalí drbani z toho ruSSáckého Žebrákostánu. :)))))))
Pozor. Sergej Kužugetovič Šojgu se narodil2 v Tuvě – ruské republice na hranicích s Mongolskem, kde žijí převážně buddhisté a řada obyvatel dodnes provozuje šamanismus.
Otec současného ministra obrany byl jedním z nejvýznamnějších komunistů v Tuvě, ze začátku to však nevypadalo, že malého Sergeje čeká zářná politická kariéra.
Ti kapitáni jim už museli dojít, ne.
Hele fakt ten Šojgu nosí generálskou uniformu a je nevoják? Že ne ?!
Evi kdyby jenom to. Má jachtu a není kapitán. On si je celý Kreml půjčuje z FSB.
Jdu upéct závin.
Děda vzdy vzpominal jak se NSDAP dobře starala o své a komunisti to dělali stejně a pak jim došly prachy
Tady to máte aj zaostalá Afrika ví že komunismus je nejlepší partaj.
15. sjezd jedné z nejvýznamnějších komunistických stran současnosti……
Komentáře jsou uzavřeny.