V Pekingu právě začala takzvaná Dvě zasedání, což je největší politická akce roku. Není to ale prezentace síly Komunistické strany Číny. Je to naopak ukázka fungujícího systému postaveného na demokratických základech. Ačkoliv je západními médii tato akce často přehlížena, je zásadní nejen pro samotnou Čínu, ale pro celý svět. Výsledky jednání a nově schválené zákony budou určovat další směřování Číny, budou schváleny návrhy rozpočtů, zákony určující podporu průmyslu, inovativního výzkumu, nebo rozšiřování zelené ekonomiky. Všechny tyto rozhodnutí pak budou mít přímý dopad na mezinárodní obchod, investice zahraničních firem v Číně i další expanzi země do světa v oborech jako je automobilový průmysl, solární panely, baterie, ale třeba i umělá inteligence.
V pondělí 4. března bylo zahájeno zasedání Čínské lidové poradní politické konference (CPPCC), což je nejvyšší politický poradní orgán, na které navázalo úterní oficiální zahájení zasedání Národního lidového kongresu (NPC), tedy čínského národního zákonodárného sboru. Společně tyto dvě instituce zasedají po čtrnácté. Jde o akce skutečně velkého rozsahu, protože CPPCC má zhruba 2980 členů a NPC přes tři tisíce členů. Do Pekingu tak dorazilo více téměř šest tisíc poslanců a poradců, kteří zastupují nejen všechny kraje Číny včetně Hongkongu, Macaa a Tchajwanské oblasti, ale i menšiny, různé profese a dokonce své zástupce tu mají i obyvatelé Číny žijící v zahraničí.
Celoprocesní lidová demokracie
V Číně nefunguje demokracie tak, jak ji známe u nás, ale jde o celoprocesní lidovou demokracii. Nemůžete zde vyměnit během voleb celou stranu, ale demokraticky můžete vyměnit lidi v ní, kteří pracují pro svoje město, region, menšinu, občany a v nejvyšších postech pro celý stát.
Stát se politikem v Číně není jednoduché. Navíc politikové zde nejsou kariéristé jdoucí hlavně za svými zájmy, jak to mnohdy známe od nás. Politická kariéra v Číně znamená skutečně tvrdou a obětavou práci. Prvním krokem je vstoupení do strany a vzdělání. Dalším krokem je demokratické zvolení. Většina činovníků začínala ve městech, okresech, kde museli dokázat, co umí a jak pracují. A teprve když se osvědčili, byli demokraticky zvoleni lidmi v místních volbách do vyšších orgánů. Pak díky dalším volbám mohou postupovat výš. Tedy žádné kontakty, známosti, nadřazování a protlačování se skrze kampaně mediální masáží. Ale tvrdá práce, demokratický postup a zase tvrdá práce. Něco jako protekce či nedej bože korupce zde neexistuje a pokud se objeví, je trestána.
Dvě zasedání pak jsou celoročním završením politické práce začínající v těch nejnižších patrech politiky. Během celého roku zasílají politici a poradci své náměty a připomínky k návrhům nových zákonů či změnám těch stávajících na základě postřehů vlastních, ale i námětů odborníků či podnikatelů. I tady došlo k inovativnímu pokroku. Návrhy zákonů jsou otevřeny k veřejnému připomínkování prostřednictvím webových stránek NPC, které byly spuštěny v roce 2023, tedy po loňském zasedání. Na jejich základě pak Státní rada letos představila více než 2000 zákonů a opatření, které se zabývají klíčovými ekonomickými a sociálními výzvami. Například jen čínské ministerstvo lidských zdrojů a sociálního zabezpečení na základě 962 podnětů a návrhů provedlo řadu změn, které vedly k významným iniciativám v oblasti zaměstnanosti a podnikání. Čína také inovuje v oblasti demokratické účasti. V loňském roce rozšířila Komise pro legislativní záležitosti Stálého výboru NPC své místní zastoupení a zajistila přímé zastoupení místních hlasů i v národním zákonodárství.
Očekáváné výsledky a ekonomický vývoj
Asi nejočekávanější je odhad růstu HDP Číny. Vzhledem k tomu, že jde o prakticky nejsilnějšího globálního hráče na světových trzích, je její ekonomická vitalita důležitá pro celý svět. Pokud bude dobrá, budou se dobře vyvíjet i světové trhy. V roce 2023 hrubý domácí produkt (HDP) přesáhl 126 bilionů juanů, což je nárůst o 5,2 procenta. To řadí Čínu mezi nejrychleji rostoucí velké ekonomiky na světě.
Před Dvěma zasedáními oznámili odhady růstu HDP jednotlivé provincie v roce 2024, které naznačují, že hospodářský rozvoj země je nejen stabilní, udržitelný, ale hlavně optimistický. Některé regiony, jako je Hainan a Xizang, si dokonce stanovily ambiciózní cíle ve výši 8 procent. Další velké provincie, jako je Šanghaj, S’-čchuan a další predikují cílovou míru růstu 5 až 6 procent. Je tedy víc než pravděpodobné, že Čína jako celek si bude chtít udržet růst minimálně na hranici pěti procent, stejně jako minulý rok. Což v porovnání s předpověďmi růstu HDP zemí v Evropě je skutečně velký rozdíl.
Proto také mnoho firem z evropských zemí stále více investuje a obchoduje v Číně. Ta totiž přináší stabilní trh, věrohodnou veřejnou správu a právní systém, obchodování ve stabilní měně, prostory pro budování nových továren, kvalitní dodavatelské řetězce spolupracujících podniků a hlavně nabízí kvalifikované pracovníky.
Jen za letošní leden založili v Číně zahraniční investoři 4 588 nových podniků, což je meziroční nárůst o ohromujících 74,4 procent. Čína tedy pouze za leden přilákala 127,69 miliard yuanů (17,74 miliard $) zahraničních investic v době, kdy se např. nejprůmyslovější země EU Německo potýká s únikem kapitálu průmyslových podniků a stagnací.
Zahraniční investoři nejen že zakládají nové podniky, ale také ve velkém investují do těch čínských. Hlavním tahounem jsou investice do výroby ve špičkových technologiích, které jen v lednu narostly o 40,6 procent. Čína se tak již před časem stala z pouhé »montovny« mistrem ve špičkových technologiích s vysokou přidanou hodnotou. Veřejně známé jsou investice do obnovitelné energie, baterií a aut. Ale zahraniční firmy ve velkém investují například i do výroby špičkových zařízení pro lékařské a zdravotní použití, které zaznamenaly nárůst o 558,8 procent.
Čína totiž citlivě vnímá poptávku a podle toho také upravuje svou nabídku a optimalizuje svoji průmyslovou strukturu. Opírá se především o moderní technologické inovace a nárůst produktivity výrobních faktorů. Což není přínosem jen ekonomickým či technologickým. Tyto aktivity také vytvářejí nová pracovní místa na čínském trhu práce. Jen za poslední rok bylo vytvořeno v Číně 12,44 milionu nových pracovních pozic.
Z těchto dat ale pravděpodobně nebudou nadšeny mnohé západní státy. Znamenají totiž stále sílící pozici Číny, ale i odliv kapitálu a investic, který měl původně zůstat na jejich území. Nejvíce zde investují země jako je Německo, Austrálie a Singapur. Jen německé investice v Číně meziročně narostly o 211,8 procenta. Což není dobrou zprávou pro našeho souseda, protože Německo by mělo přednostně investovat u sebe, když se jeho průmysl ocitá ve stagnaci. Jenže průmysl a obchod nezná patriotismus a vždy půjde tam, kde je stabilní prostředí, kvalitní pracovní síla, inovace a podpora a cenově dostupné suroviny a energie.
Pokud nechce Evropa a potažmo i Česká republika zůstat pozadu, měla by co nejdříve začít pracovat i na svém ekonomickém růstu. Toho se ale nedosáhne od stolu. Bohužel jsme se dostali tak daleko, že je potřeba změnit přístup od podlahy. Zlepšit vzdělání, otevřít pracovní trh, zajistit cenově výhodné energie, zjednodušit stavební proces pro budování nových továren a přilákat velké hráče k nám. A později se jimi sami stát. Což je ale práce na dlouhý běh, který si vyžaduje stabilní vládu a cíle stanovené na déle než jedno volební období. V historii jsme to již dokázali. Tak proč bychom to nedokázali i dnes. Stačí si vzít příklad od těch, kteří to umí.
Helena KOČOVÁ, Peking