EK stále marně přesvědčuje Maďarsko, aby podpořilo embargo na ruskou ropu

od redakce

Evropská komise hledá další cesty, jak pomocí investic do maďarské ropné infrastruktury přesvědčit Budapešť, aby přestala blokovat zamýšlené embargo EU na dovoz ruské ropy. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová se po pondělní návštěvě Budapešti hodlá v nejbližší době spojit se zástupci zemí z okolí Maďarska, aby probrali možnosti spolupráce při zásobování ropou, řekl novinářům mluvčí unijní exekutivy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell prohlásil, že nové sankce by mohli v pondělí odsouhlasit ministři zahraničí členských zemí bloku.

Komise minulou středu v rámci šestého balíku sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce roku tohoto zcela ukončit dovoz ruské ropy. Opatření, které má režim prezidenta Vladimira Putina připravit o významnou část zdrojů k financování vojenské agrese, však odmítá s podpořit Maďarsko. Rozhodlo se tak přesto, že Brusel navrhl pro země nejvíce závislé na ruské ropě výjimky, které mají vedle Maďarska získat i Slovensko a Česko.

Budapešť se však odmítla spokojit s odkladem embarga do konce roku 2024, které jí komise stejně jako Bratislavě se souhlasem ostatních zemí zaručila – Praha má odklad do poloviny téhož roku.

Mluvčí komise Eric Mamer prohlásil, že pondělní pracovní večeře von der Leyenové s maďarským premiérem Viktorem Orbánem o možné podpoře nové maďarské ropné infrastruktury přinesla posun, ale bude potřeba další jednání. Brusel si průlom slibuje od videokonference von der Leyenové s lídry zemí regionu, jejíž přesný termín zatím nespecifikoval.

Upravený návrh podoby sankcí mají ve středu probírat velvyslanci členských zemí, nečeká se však, že by bez dalšího příslibu podpory pro Budapešť dospělo jednání k úspěšnému závěru. Příliš optimismu nedal najevo ani Borrell, který považuje za reálnou možnost, že o embargu budou v pondělí v Bruselu diskutovat ministři zahraničí. Ještě minulý týden přitom hovořil o tom, že pokud nebudou sankce schváleny po víkendu, svolá na tento týden jejich mimořádnou schůzku.

Budapešť, v minulosti v rámci EU k Rusku obvykle vstřícná, se nyní odvolává na svou vlastní energetickou bezpečnost, kterou podle ní bez ruské ropy nepůjde zajistit. Ministr zahraničí Péter Szijjártó zopakoval, že bez klíčové suroviny z Ruska nebude fungovat maďarská ekonomika.

Někteří znalci bruselského dění vidí v maďarském postoji taktiku, jak si vybojovat více peněz v době, kdy komise zemi kvůli obavám z porušování evropských hodnot blokuje dotace z mimořádného fondu obnovy a hrozí i zastavením výplat z dalších fondů.

Několik týdnů před návrhem ropných sankcí totiž komise s Budapeští zahájila řízení podle nového pravidla kondicionality, které umožňuje zabavit dotace zemím, jež nezaručí řádné čerpání z unijního rozpočtu.

“Vláda Viktora Orbána zcela zjevně usiluje o další peníze, o pomalý postup mechanismu kondicionality, nebo o obojí,” soudí analytici z think-tanku Eurointelligence. Pokud Maďarsku Brusel neposkytne dostatečné ústupky, je podle nich Orbán připraven blokovat embargo ještě dlouho.

(čtk)

Přečtěte si další články

3 komentáře

PetJednaLenin 12/05/2022 - 17:20

BOLSEVICI BULSHIT ❓❗

S zakázaným prodejem západních technologií Rusko používá počítačové čipy určené pro domácí spotřebiče v bojovém vybavení, řekl ministr obchodu při slyšení v Senátu.

Takže říkáte, že vyplenění všech praček na Ukrajině má vojenský účel?
Nemohou dostat jídlo ani k vlastním vojákům. Nemyslím si, že se jim podaří mnoho dostat zpět do Ruska.

Doufám, že jim taky dojdou ledničky…

Takže když spustí Sarmat, existují nějaké konkrétní možnosti, že přejde do režimu odmrazování?
Pochybuji, že jim procesor Bosch dovolí postavit nové stíhačky, ach jo.

To je úplně neuvěřitelné, otevřený přístup k technikám výroby vojenského hardwaru v Mordoru.

PetJednaLenin 12/05/2022 - 13:20

BOLSEVICI SLOZITE

Viktor zrusil komunisty, ale je s cekistou

Orbánovi voliči? 😉

Trhlina při solidaritě s uprchlíky z Ukrajiny. Do Česka přichází lidé s dvojím občanstvím, kromě ukrajinského mají i maďarské. Týká se Romů, kterým doklady rozdává vláda Viktora Orbána už dekádu.

fronda 12/05/2022 - 22:43

Co je na tom složitého? Orbán je stejný diktátor jako Kačer nebo ti v Pobaltí.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.