Státy Evropské unie zatím nenašly společnou řeč při jednání o sedmém balíku protiruských sankcí, jehož zásadní součásti narážejí zvláště na odpor Maďarska. Kvůli neshodám na navrženém zastropování cen ruské ropy budou země patrně o tomto kroku vyjednávat odděleně od nové sankční sady, napsala dnes agentura Bloomberg s odvoláním na unijní zdroje. Budapešť se dnes rovněž vyslovila proti omezení spolupráce s ruským jaderným sektorem. EU zatím nedospěla ke shodě ani v přístupu k Rusům prchajícím ze země před mobilizací.
Evropská komise během víkendu představila členským zemím návrhy postihů, k jejichž urychlené přípravě vyzvali minulý týden unijní ministři zahraničí. Evropský blok tím reaguje na mobilizaci vyhlášenou prezidentem Vladimirem Putinem stejně jako na referenda o připojení k Rusku uspořádaných v Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice.
Velká část států unie podporuje stanovení stropu na cenu ropy dovážené z Ruska, o kterém nedávno jednala i skupina vyspělých zemí G7. Bloomberg dnes s odvoláním na diplomatické zdroje uvedl, že zejména Maďarsko a Kypr nechtějí tento krok podpořit. Vzhledem k nutné jednomyslnosti při schvalování sankcí se bez jejich souhlasu další státy neobejdou.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes podle agentury AFP prohlásil, že pro Budapešť je nepřekročitelnou “červenou linií” omezení nukleární spolupráce s Ruskem. Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán je v konfliktu neutrální, má s ruskou společností Rosatom dohody o stavbě nových jaderných reaktorů.
Budapešť si již dříve pod hrozbou veta sankcí vyjednala výjimku ze zákazu dovozu ruské ropy, který má začít platit na přelomu roku. Nebude se však týkat ropovodu Družba zásobujícího Maďarsko, ale i Česko. Orbán dnes navíc již poněkolikáté mluvil o tom, že protiruské sankce se míjejí účinkem a měly by být zrušeny. Sankce mají negativní dopad pouze na obyčejné obyvatele EU a nezpůsobují Rusku problémy.
Unijní státy zatím hledají shodu i na dalších součástech balíku, k nimž patří třeba zákaz dovozu ruských diamantů. Pobaltské země či Polsko, které prosazují rázný přístup ve většině navržených opatření, chtějí k souhlasu přesvědčit Belgii, jež z obchodů s diamanty profituje díky velkému centru v Antverpách.
Činitelé EU hovoří o tom, že pokud se vyjednávání pohne správným směrem, mohli by balík v principu odsouhlasit lídři členských zemí na neformálním summitu 7. října v Praze.
Velvyslanci členských zemí se dnes sešli kvůli dalšímu problému, před nějž unii postavila Putinova mobilizace. Na schůzce se zástupci Evropské komise a dalších institucí probírali možný společný postoj k ruským občanům prchajícím ze země kvůli obavám z mobilizace. Podle vyjádření českého předsednictví, které mimořádnou schůzku svolalo, byla komise “přizvána k práci na dalších návrzích”.
Některé země v čele s pobaltskými státy nechtějí Rusům mířícím přes jejich hranice vyjít vstříc a volají po dalším zpřísnění vízového režimu. Předseda Evropské rady Charles Michel naproti tomu vybídl ke snaze najít celounijní shodu, která by Rusům odmítajícím rozšířit řady armády poskytla ochranu.
(čtk, jac)
20 komentáře
Maďary vykopnout z EU a z NATO – místo nich přijmout Ukrajinu. Spolu se vstupujícím Finskem a Švédskem budou tvořit proti tomu ruSSáckému Žebrákostánu hodně velkou vojenskou sílu..
Rusko a Ukrajina? Žebrákostán jako žebrákostán. Maďarsko dělá politiku pro své lidi. Nenechá si kafrat do svých věcí od primitivů z EU. Jen Von Lejno to je dílo. To fakt raději Orbána. Maďarsku přeji aby nebylo vyhozeno ale aby dobrovolně z EU po vzoru Británie, odešlo. Odpůrců brexitu tam valem ubývá, i díky zostřeným pravidlům pro migranty. Maďarsko uteč. Jednou snad prchneme i my.
Pate ty můj čůráčku, Ukrajinu do EU. Jistě si polepčí a EU obohatí jako její uprchlíci u nás!
Snad Paterakova, ne?
Nebylo jak za zlatého socializmu bylo vše.Zlaty komunisti ❤️
Hmm..to je ale blbý… 2%. :))))))))))
Evropa není svět. Rusko má přátele na všech kontinentech. Např. Uganda bude klidně hájit zájmy Ruska v Africe. Pro zajímavost dodávám, že na modernizaci její armády se podílí celá řada českých firem a dodavatelů zbrojního materiálu. To jsou paradoxy… Běžné problémy ve vztazích mezi Ruskem a ostatními státy se bagatelizují a jsou vydávány pomalu za katastrofu…
To víš že jo, ruSSko má “spoustu důležitých a strategicky významných spojenců”, například Eritrea, Bělorusko, Irán, Kuba, Venezuela… :-)))))))))
Jseš na konci seznamu…
Měli bychom sankce proti Rusku zrušit a zavést je proti banderovské diktatuře. Svoboda a demokracie musí zvítězit nad útlakem.
Proč bychom vůči ruSSku měli rušit sankce, když si je nedávno putin tak vychvaloval..? Sankce přece ruSSáky neuvěřitelně posilují, a pomáhají jim k soběstačnosti. Něco se změnilo..? 🙂
Ne,ne, ne, sankce nerušit. Paterakova my upletla už tři svetry!
Sankce jsou nesmysl, ale spolupráce ano!
Byla jsem na demonstraci. Jsem správná Češka.
Takže máte cca 6 zubů a na krku 12 exekucí, viďte..? :))
Simčo to zřejmě někdo myslel ironicky. Taky na fšecko skončíš…
PUTIN JAKO KŮL V PLOTĚ. RUSKO UŽ OPOUŠTĚJÍ I DOSAVADNÍ SPOJENCI – ČÍNA A INDIE
Od Ruska se odklánějí už i dosavadní významní spojenci – Čína a Indie. Dosud měly ze západních sankcí prospěch v podobě nákupu levných energií z Ruska, nyní ale otáčí a další boje na Ukrajině už si nepřejí.
Kreml od počátku útoku na Ukrajinu na konci února tvrdí, že má po světě dost spojenců a že jej postoj Západu včetně sankcí vlastně nezajímá. Po více než sedmi měsících ale ruský diktátor Vladimir Putin musel mobilizací nepřímo uznat, že válka na Ukrajině byla strategickou chybou, protože nedošlo k rychlému odstranění prozápadní vlády v Kyjevě. Naopak se celý civilizovaný svět vůči agresi ohradil a Rusko se snaží izolovat.
Ze západních sankcí nicméně několik měsíců tiše profitovaly dvě velké asijské ekonomiky. Nepřekvapivě komunistická Čína a možná trochu více překvapivě Indie, bývalá britská kolonie. Obě země neodolaly pokušení nakupovat ruské uhlí, ropu i zemní plyn s „válečnou“ slevou od Kremlu.
Ale už i v Pekingu a Novém Dillí dochází lídrům obou asijských velmocí s ekonomicky i morálně upadajícím Ruskem trpělivost. Oba státy tlačí na to, aby Moskva co nejdříve válku ukončila. A je jedno, jakým způsobem. Kreml je izolován i na půdě OSN, kde jej podpořilo jen několik bezvýznamných zemí, jako je Sýrie, nebo zástupci vojenské junty v Mali.
Přitom ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sídle OSN opakoval slova o protiruské hysterii Západu. Přítomný čínský ministr zahraničí Wang Ji nicméně kontroval tím, že je třeba, aby obě země začaly jednat o míru.
Čína chce mír. Hned
Že Kreml začíná být v mezinárodní diplomacii osamocen, naznačuje i to, že se Wang setkal s ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou. Přitom ještě před ukrajinskou válkou Putin i čínský prezident Si Ťin-pching deklarovali nerozlučné přátelství a spolupráci obou zemí.
„Čína podporuje veškeré úsilí vedoucí k mírovému řešení ukrajinské krize. Naléhavou prioritou je usnadnit mírová jednání,“ řekl v OSN Wang. Na setkání v Uzbekistánu v polovině září sám Putin uznal, že čínský protějšek vyjádřil z války na Ukrajině roztrpčení.
Objevují se dokonce spekulace, že čínský vrchní komunista naléhavě potřebuje, aby Putin válku ukončil, protože se bude v půlce října konat 20. sjezd čínských komunistů a Si potřebuje schválení, že bude moci u moci zůstat déle, než je běžných deset let. Válka na Ukrajině ale poškozuje i čínský ekonomický růst, proto by Pekingu přišlo vhod, aby co nejdříve skončila.
Indická média rozvířila také informace o nespokojenosti čínské armády se současným prezidentem a jeho údajném domácím uvěznění. Nepotvrzené zprávy dokládají tím, že bylo z Pekingu zrušeno několik tisíc letů a k hlavnímu městu se přesunula vojenská těžká technika.
Indie už ruskou ropu nenakupuje
Indie také dlouhé měsíce čelí kritice, že se nepřidala k západním sankcím, protože bývá stále vnímána jako „největší demokracie“ na světě a jako spojenec Západu. Navíc má dobré vztahy s Američany.
„Vzhledem k tomu, že ukrajinský konflikt stále trvá, dostáváme často otázku, na čí straně jsme,“ vysvětlil indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar. „A odpověď je stále stejná, na straně míru,“ dodal. Jinými slovy, Indie preferuje dialog mezi Ukrajinou a Ruskem a rychlé ukončení války.
Obrat v přístupu Indie ukazuje i to, že už nepočítá s nákupem ruské ropy. Nákupy z Ruska se už nevyplácejí, připomenul web oilprice.com. Indové nechtějí přijít o dodávky od arabských zemí v Perském zálivu, kde tradičně většinu ropy nakupují. Může jít ale o formu dalšího nátlaku na Putina, aby válčení na Ukrajině zanechal.
Už během září přestaly indické rafinerie ruskou ropu kupovat, zejména kvůli vysokým cenám za přepravu tankery. Ropa z Perského zálivu vyjde kvůli dopravě levněji. Rusko přitom na jaře předstihlo Saúdskou Arábii a stalo se druhým největším exportérem ropy do Indie. Na prvním místě zůstal Irák.
Ještě před invazí na Ukrajinu kupovala Indie ruskou ropu jen minimálně. Po uvalení západních sankcí ale Indiové i Číňané využili nabídku a ruskou ropu nakupovali s výraznou slevou, jež se pohybovala mezi dvaceti a třiceti dolary na barel.
Nyní hraje ve prospěch ropy z Blízkého východu i to, že její přeprava trvá do indických přístavů jen týden, z Ruska trvá dodávka měsíc, napsala agentura Reuters. Barel ropy ze Spojených arabských emirátů nyní vyjde indické kupce o pět až sedm dolarů levněji než ruský ekvivalent, řekl agentuře jeden z obchodníků. Přebytky ruské ropy na trhu by nicméně mohla nakupovat ve větším množství Čína.
Přání otcem myšlenky. Nemůžeš taky všemu věřit… Čteš jen co se ti hodí a líbí Někdy i mysli!
Oka, tak ať je po tvojem, teda po ruSSku:
Ukrajina je nacistický stát, který chtěl napadnout ruSSko. Její prezident je komediant a feťák, kterého si nikdo neváží. ruSSko, aby se zachránilo před hrozbou okupace maličkou Ukrajinou, muselo tedy Ukrajinu přepadnout speciální operací, aby osvobodilo hodné lidi, co milují ruSSko, a na Ukrajině je proto veřejně upalují zaživa. Rozhodlo se taky spravedlivě, aby ty nacisty potrestalo, zničit jim nemocnice, školy, školky,nádraží a sebrat jim celou zemi. Celý svět teď ruSSům fandí, aby se jim to podařilo. Ale nacistické vlády Západu uvalily na to hodné ruSSko nespravedlivé sankce, které ale ruSSko posílily, a nadále ho posilují. Ty statisíce ruSSáků, co v posledním týdnu prchají z hodného ruSSka, jsou vlastně taky nacisté, protože nechtějí bránit hodné ruSSko před zlým Západem. Jaderných zbraní, kterými hrozící ruSSko chrání svoje písničky, matrjošky, vodku a boršč, se nemusíme bát, protože jestli si je ruSSáci ještě nerozkradli včera, rozkradou si je zítra. ruSSko vítězí na celé čáře, nikdy nikam neustoupilo, a jestli to někdo tvrdí, tak je to taky nacista.
Už je to v pořádku, kolaborante..? :))
Rusko to základní k životu – potraviny a energii – bude mít vždycky. Horší to bude s EU : Slovevnské ekonomice hrozí kolaps kvůli cenám energií, pokud nedostane z Bruselu miliardy- řekl řekl britskému listu Financial Times slovenský premiér Heger. ” FT označil jeho slova za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.” “…. továrny budou v nejbližší době podepisovat smlouvy na dodávky elektřiny v příštím roce a pokud obchodníci začnou nabízet ceny 500 až 600 eur za megawatthodinu, začne to ekonomiku okamžitě ničit. …Kvůli vysokým cenám už zastavila výrobu hliníkárenská společnost Slovalco a několik dalších velkých firem.
Komentáře jsou uzavřeny.