Euthanasie se ve světě pozvolna prosazuje

od redakce

Před dvaceti lety, 1. dubna 2002 v Nizozemsku vstoupil v platnost vůbec první zákon legalizující eutanazii.

Eutanazie obecně znamená možnost úmyslně usmrtit na jeho žádost pacienta s nevyléčitelnou nemocí za účelem zkrácení jeho utrpení. Ve většině zemí světa je nezákonná, uznává ji jen málo států: Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Kolumbie, Kanada, Nový Zéland a od loňska Španělsko. Eutanazii povolují také některé australské státy.

Následovala Belgie

Belgie, která následovala Nizozemsko ještě v témže roce, se o rok později také stala první zemí na světě, kde byla legalizována dětská eutanazie bez ohledu na věk. V Lucembursku je eutanazie legální od března 2009 a ve Španělsku od loňského roku. Novozélandský parlament odhlasoval v listopadu 2019 návrh zákona, který by legalizoval eutanazii nevyléčitelně nemocných. Konečné slovo pak měli v roce 2020 v referendu voliči.

V Kolumbii je eutanazie legální od roku 1997, kdy ji ústavní soud vyškrtl z výčtu trestných činů.

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa na konci loňského roku podruhé odmítl podepsat zákon o eutanazii, který už loni jednou parlamentu vrátil k přepracování. Konzervativní prezident měl opět výhrady k některým pojmům v zákoně, které podle něj nejsou dostatečně přesně definované. Zákon o eutanazii a asistované sebevraždě, který má trpícím smrtelně nemocným lidem umožnit ukončit život za odborné asistence lékaře, schválil portugalský parlament poprvé loni v lednu. Také v Chile je eutanazie nyní v procesu schvalování. Eutanazii tam zatím schválila loni v dubnu dolní poslanecká komora.

Ve Francii je od roku 2005 přípustná pasivní eutanazie spočívající v odpojení od přístrojů a nepřímá eutanazie, při níž silné léky tiší bolest a zároveň jako vedlejší účinek urychlují umírání. V Británii je přerušení péče v některých případech povoleno od roku 2002.

Asistovaná sebevražda

V některých dalších státech je legální takzvaná asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Může se jednat o laika, nebo o lékaře. Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií spočívá v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám.

Asistovaná sebevražda je podle údajů Světového sdružení společností práva na smrt (WFRtDS) nyní legální například ve Švýcarsku, Německu, Rakousku nebo v některých státech USA a Austrálie. Ve Švýcarsku je asistovaná sebevražda legální již od roku 1942. Země také toleruje nepřímou eutanazii a pasivní eutanazii.

Italský ústavní soud minulý měsíc zamítl návrh na vypsání referenda o eutanazii, jehož zastánci sesbírali potřebný milion podpisů. Podle soudců je nepřípustné zcela dekriminalizovat zabití pacienta na jeho vlastní žádost, protože by tím bylo porušeno ústavní právo na ochranu života. V Itálii se v posledních letech intenzivně debatuje o tom, zda povolit nevyléčitelně nemocným pacientům asistovanou sebevraždu. Ústavní soud v roce 2019 rozhodl, že za splnění určitých podmínek ji lze provést. Loni v listopadu dostal souhlas s jejím provedením první člověk. Návrh zákona, který nevyléčitelně nemocným umožní požádat italský zdravotnický systém o asistovanou sebevraždu, nyní projednává italský parlament.

Vatikán ostře proti

Ostře odmítavé stanovisko má proti eutanazii a asistované sebevraždě Vatikán. Tyto praxe označil za neospravedlnitelný »akt vraždy«. Uzákonění eutanazie je podle Vatikánu důkazem »úpadku právních systémů«. »Musíme ale být opatrní, abychom si tuto pomoc nepletli s nepřijatelnými odchylkami vedoucími k zabíjení. Smrt musíme doprovázet, ne ji přivolat nebo pomáhat jakémukoliv způsobu sebevraždy,« uvedl papež František také možnosti asistované sebevraždy. Podobně odmítavě se k této praxi staví i tradičně katolické země, Polsko a Irsko.

V České republice eutanazie ani asistovaná sebevražda legální není. Novou snahu o legalizaci eutanazie, kterou předložili mimo jiné poslanci ANO a Pirátů, odmítla vláda v červenci 2020. V ČR se nyní eutanazie trestá jako vražda. Mezi odpůrce snahy uzákonit v tuzemsku usmrcení pacienta lékařem patří i prezident Miloš Zeman. »Budeme směřovat k uzákonění práva na eutanázii u nevyléčitelně nemocných osob,« měla loni v předvolebním programu sociální demokracie, která se nakonec do parlamentu nedostala.

(ici, čtk)

Přečtěte si další články

4 komentáře

PetJednaLenin 08/04/2022 - 22:06

O HISTORII VALEK, MASAKRU A ETNICKYCH CISTEK, VYVOLANYCH SSSR A CARSKYM I SOUCASNYM RUSKEM.
Prosím všechny, přečtěte si toto vlákno ⬇️.
Pro mě otevření očí, co se děje na #Ukrajině – a pro #ruský kolonialismus obecně. Zdá se, že je to nekonečný příběh, o kterém jsem osobně věděl tak málo… Děkujeme Maksym Eristavi za tuto kompilaci!
TWITTER @MaksimEristavi ; #RussianColonialism
KAZDY ROK DATUM, AKCE/ ZLOCIN, POPIS, FOTKY , ODKAZ NA WIKIPEDII. 😱ಠ︵ಠ🇨🇳

jmm 08/04/2022 - 16:29

Eutanazie O.K., ale musí být na velmi vysoké lékařské etické úrovni….

PetJednaLenin 08/04/2022 - 15:40

Zacina me stvat male mnozstvi clanku v rudych novinach, clovek se ani nestaci znechutit a zasnout. Potrebujeme vice Klanu, Kacen, mladych Kojzaru a Horeni, prabolsevici to proste nevytrhnou. Vydavat noviny, nepropoustet zamestnance, proste si tech par poslednich roku uzit poradnou jizdou. A ty unyle texty, at dosahne ruda spravedlnost na ty ulisne imperialisty a rusofoby!

jmm 08/04/2022 - 16:32

“FU”
Ach ta angl. klávesnice-možná, že jeto “A.I.”
A.I. Umělá inteligence (v anglickém originále Artificial Intelligence: AI)….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.