Francouzská média: Ale co bude dál?

od redakce

Ranní vydání francouzského tisku výsledky prezidentských voleb hodnotila. Levicově orientované deníky Libération a L’Humanité volily ironii a posměšky. Pravicový a ekonomický tisk byl v oslavě vítězství také spíše rezervovaný, zamýšlel se nad budoucností Francie a výzvami, které hlavu státu čekají. Všichni se shodli, že to bude složité a že nedělní volby jsou spíš poločasem než koncem zápasu.

Podle levicového deníku L’Humanité dělal Emmanuel Macron posledních pět let vše pro to, aby Národní sdružení (RN) Marine Le Penové stoupalo a teď se staví do pozice největšího soupeře RN. Na titulní straně má zmuchlaný volební lístek s odškrtnutým úkolem »Le Penová poražena«. Na dolní polovině strany se píše »teď ještě porazit Macrona«. Mnozí levicoví voliči stáli před neřešitelnou volbou, a nakonec k urnám nešli vůbec. »I když se mnozí ze všeho nejvíc obávali zvolení Le Penové, nemohli jít proti svému hlubokému vědomí škodlivosti dalšího mandátu Macrona a vyhnuli se této pro ně nemožné volbě,« píše vedoucí redakce deníku L’Humanité Sébastien Crépel.

Posměšná je i titulní strana levicového deníku Libération. Macronova hlava je tam zobrazena jen malá, napůl, na samém spodním okraji strany. Titulek zní »Macron vyhrál. Díky komu?« Macron se podle deníku nemá nechat zmást svým vítězstvím, čekají ho mnohé úkoly. »Formulováním demokratických, sociálních a ekologických projektů bude mít během svého druhého mandátu za úkol vrátit víru v budoucnost těm, kteří se cítí odsunuti na druhou kolej.«

Pravicový deník Le Figaro shrnuje na titulní straně to, co si myslí mnozí: »Velké vítězství, velké výzvy«. Text doprovází snímek, na němž Macron mává nadšenému davu. Šéfredaktor deníku Alexis Brézet staví svůj úvodník na opozici toho, jak věci vypadají, a jaké ve skutečnosti jsou. Situaci přirovnává k obrovi s hliněnýma nohama. Macron sice zvítězil a má prvenství v mnoha ohledech, jeho pozice ale zdaleka není tak silná a neotřesitelná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Macron si je své zranitelnosti dobře vědom, píše Brézet a pokračuje: »Nemá právo na milost a obtíže nebudou čekat ani do jeho jmenování. Přichází okamžik pravdy. Pokud se znovuzvolený prezident, který nemá co ztratit, protože nemůže znovu kandidovat, rozhodne pro cestu reforem a odvahy, bude moci počítat s podporou všech těch, jichž je ve společnosti více, než by se mohlo zdát, a kteří upřednostňují osud Francie před hádkami a soukromými zájmy.«

»Macronův vítězný večer bez triumfu, poznamenaný historickým výsledkem krajní pravice a obavami ze třetího politického a společenského kola,« napsal pravicový Le Monde. Připojuje i řadu analýz regionálního rozložení hlasů, počtu vhozených prázdných lístků nebo úvahu nad budoucností tradiční pravice a levice. Ekonomický deník Les Echos vyšel s Macronem se zdviženýma rukama s jeho stoupenci na pozadí a titulkem Nový začátek. »Francouzi opět odmítli extremismus a zvolili cestu rozumu,« začíná úvodník Nicolase Barrého. Macron podle deníku bude i nadále čelit mnoha krizím, které během kampaně nepohasly. Jako hlavní jmenuje konflikt na Ukrajině, inflaci a kupní sílu, důchodovou reformu nebo opětovný vzestup počtu případů COVID-19.

(čtk)

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 26/04/2022 - 10:47

Semknout levic – levice je v demokracii velmi důležitái:
Levice a levý střed
Parti communiste français – Francouzská komunistická strana
Parti de gauche – Strana levice
Mouvement républicain et citoyen – Republikánské a občanské hnutí
Parti socialiste – Socialistická strana
Les Verts – Zelení
Parti radical de gauche – Levicová radikální strana

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.