Inflace v Evropě a boj s ní

od redakce

Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na rekordních 8,1 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu více než v březnu. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika má z členských zemí unie třetí nejvyšší inflaci, v dubnu činila 13,2 procenta. V eurozóně inflace zůstala na 7,4 procenta. Loni v dubnu byla míra inflace v EU na dvou procentech. V zemích platících eurem pak činila 1,6 procenta.

S inflací se tedy vypořádávají všechny země. Každá ale jinak. Například bulharská vládní koalice schválila soubor podpůrných opatření na pomoc firmám a nízkopříjmovým domácnostem; řazeny abecedně. Slovensko zase schválilo zvýšení obvyklé sumy dětských přídavků ve výši 25,88 eura (640 korun) měsíčně na rovných 100 eur tak, aby tuto vyšší částku rodiny dostaly v červnu. Vyšší přídavky se budou vztahovat na více než 1,1 milionu nezaopatřených dětí. Jak s inflací bojují další země?

Belgie – Země se v souvislosti s rostoucí cenou paliv rozhodla snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u pohonných hmot. Belgičtí spotřebitelé ušetří přibližně deset eur (246 Kč) u plné nádrže o objemu 60 litrů. DPH u pohonných hmot snížilo také Nizozemsko.

Británie – Na pomoc s účty za elektřinu a zemní plyn už britská vláda schválila opatření za 21 miliard liber (asi 623 miliard Kč). Kabinet britského premiéra Borise Johnsona také oznámil plán na propuštění přibližně pětiny z téměř půl milionu pracovníků státní správy. Uspořené peníze chce využít na zmírnění dopadů rostoucích životních nákladů.

Finsko – Finská vláda hodlá kompenzovat negativní dopady vysokých cen energií prostřednictvím subvencí a daňových úlev. Například zvýšení subvencí na dojíždění do práce, dočasné zrušení daně z nemovitosti pro zemědělce či podporu úvěrů na investice ke zlepšení energetické efektivity domácností.

Francie – Od léta by měli zaměstnanci dostat nezdaněnou prémii na podporu kupní síly až 600 eur (zhruba 14.600 Kč). Více peněz přislíbil prezident Emmanuel Macron i samostatně výdělečně činným. Zhruba 20 miliard eur už vláda dala do zastropování cen elektřiny a plynu. Další investice mají plynout do zdravotnictví a školství. Řádný minimální důchod má v budoucnu činit 1100 eur, zvýšena má být i podpora rodičů samoživitelů. V zemi také platí na čtyři měsíce sleva 15 centů (zhruba čtyři koruny) na litr pohonných hmot. Francouzskou vládu bude toto opatření, které se vztahuje na všechny spotřebitele, stát přes dvě miliardy eur.

Chorvatsko – Vláda v zemi zastropovala ceny pohonných hmot už loni na podzim. Benzin se u čerpacích stanic mohl prodávat maximálně za 11,10 kuny (37,30 Kč) za litr, nafta za 11 kun (37 Kč) za litr. Toto opatření platilo do března, kdy vláda rozhodla o snížení spotřební daně na tři měsíce a omezení marží u nafty a benzinu.

Maďarsko – Vláda premiéra Viktora Orbána zavedla cenový strop na pohonné hmoty už loni v listopadu. V únoru jej rozšířila, zatím platí do května. Ceny benzinu a nafty jsou zastropovány na částce 480 forintů (zhruba 33 Kč) za litr.

Německo – Na tři měsíce sníží cenu paliv o 30 centů (7,40 Kč) za litr benzinu a o 14 centů (3,50 Kč) za litr nafty. Zlevnění paliv vláda provede snížením energetické daně. Vláda snížila i cenu měsíčních jízdenek, lidé rovněž dostanou jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7360 Kč), rodiny s dětmi pak jednorázový bonus 100 eur (2470 Kč) a příjemci sociálních dávek jednorázovou částku 200 eur (4940 Kč).

Polsko – Dočasné snížení sazeb DPH u pohonných hmot a potravin. Součástí souboru je snížení sazby DPH u základních potravin na nulu ze standardních pěti procent. U pohonných hmot DPH klesne na osm ze standardních 23 procent.

Rakousko – Rakousko už v lednu představilo soubor opatření. Například téměř všechny domácnosti v Rakousku v rámci těchto plánů obdrží jednorázový příspěvek 150 eur (téměř 3700 Kč).

Řecko – Řecká vláda kvůli růstu cen energií od loňského září vyčlenila 3,7 miliardy eur (90,5 miliardy Kč), aby pomohla domácnostem, zemědělcům i firmám. Vláda zvýšila v lednu minimální mzdu o dvě procenta na 663 eur (přes 16.200 Kč) a slíbila další zvýšení v květnu.

Slovensko – Slovenská vláda zatím schválila jen příspěvky pro některé skupiny obyvatel jako částečnou kompenzaci. Nově pak navýšila přídavek na dítě.

Španělsko – Španělská vláda snížila ceny pohonných hmot pro nákladní dopravce. Vláda dopravcům také vyplatí přímou kompenzaci 1250 eur (zhruba 31.000 Kč) na kamion.

Česká republika – Česká vláda prosadila novelu, která pro letošek zvyšuje příspěvky na bydlení a rozšiřuje okruh jejich příjemců (cca 100.000 až 200.000 lidí). Navýší důchody (navýšila zákonně v lednu a další navýšení bude v červnu). Zvýšila slevu na poplatníka, na jednorázovou podporu rodin s dětmi vláda počítá s deseti miliardami korun. U podnikatelů a firem je zatím uvedena jediná forma pomoci, a to program Záruka Energie. Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr. Vláda také chystá příspěvek 5000 korun na dítě do 18 let pro domácnosti s ročním příjmem do jednoho milionu korun hrubého.

(hko, čtk)

Přečtěte si další články

5 komentáře

fronda 19/05/2022 - 22:42

Režim prostě už podruhé za 32 let okrádá pracující o úspory.

Martin Volný 19/05/2022 - 17:51

Trinity Bank : Čína chce nakupovat ruskou ropu do svých strategických rezerv. Vítězem střetu mezi Západem a Ruskem je právě ona.
The Guardian: Veškeré sankce dramaticky poškodí především Evropu a Rusku neublíží.🤔Rusko během dvou měsíců téměř zdvojnásobilo své příjmy z dodávek fosilních paliv do EU. I přes skutečnost, že klesl jejich objem, Rusko těží ze zvýšené ceny těchto komodit. Uvalením sankcí na ruskou ropu se dosáhne zcela totožného efektu.

Martin Volný 19/05/2022 - 16:04

paroubek
Myslím, že zejména s ohledem na rozpočtovou situaci a zájmy českého obyvatelstva by měly vládní strany velice uvažovat nad zbrojními výdaji. 30 Phantomů, 50 leopardů, 210 obrněných transportérů, to je fakt síla a je otázka, zda to opravdu potřebujeme, zda bychom neměli být ve svých budoucích zbrojních výdajích uměřenější.
Konec konců i ruská armáda, jak se denně dozvídáme např. z úst ukrajinského prezidenta Zelenského, nemá tu sílu, aby dělala nějaké větší ofenzivní válečné operace a už vůbec ne ve střední Evropě.

Martin Volný 19/05/2022 - 12:57

U Gazprombanky si otevřelo rublové účty už 20 evropských obchodníků s ropou a plynem, takže kroky Evropské komise, jakkoliv vážně vypadající, jsou ve skutečnosti deklarace, asi jako závěry XVII. sjezdu KSČ – všude byly publikovány, politici se jimi oháněli, ale nikdo podle nich nežil! Na celé té věci je akorát smutný osud České republiky. Jde to všechno mimo nás a jen platíme a chudneme

hogo fogo 19/05/2022 - 12:08

Putler prohlásil, že Evropa páchá ekonomickou sebevraždu na úkor vlastních obyvatel:
https://rumble.com/embed/v12h4yz/?pub=4

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.