Jádro a plyn mezi čistými zdroji energie

od redakce

Evropská komise schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie, na něž mají některé členské země Evropské unie zásadně odlišné názory. Komise v tzv. taxonomii vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či ČR.

Ty chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu. Pravidla, jejichž cílem je přesvědčit soukromé investory k podpoře zmíněných zdrojů v příštích dvou desítkách let, kritizuje skupina dalších států a Rakousko Komisi hrozí žalobou.

Konečná podoba taxonomie se proti původnímu návrhu z přelomu roku dočkala několika změn. Komise například odstranila dílčí termíny pro přechod k čistému plynu a ponechala jen konečný rok 2035, kdy budou muset zelenými investicemi podpořené podniky využívat pouze nízkoemisní plyny. Už v současnosti se však budou muset vejít do maximálních povolených hodnot produkce oxidu uhličitého. U jádra se zásadní podmínky nezměnily, státy tedy budou muset mj. mít hlubinná úložiště vyhořelého paliva od roku 2050. Zelený status budou mít pouze ty nové jaderné bloky, které získají stavební povolení do roku 2045. Každé tři roky přitom bude moci Komise na základě nových vědeckých poznatků pravidla přehodnotit a navrhnout změnu podmínek.

»Posílení soukromých investic v přechodu k čistým energiím je klíčem pro dosažení našich klimatických cílů. Proto přicházíme se striktními pravidly, která pomohou získat finance pro podporu tohoto přechodu od zdrojů, jako je uhlí, způsobujících větší škody,« řekla eurokomisařka pro finanční služby Mairead McGuinnessová, podle níž se v EU zhruba 15 % energie stále vyrábí z uhlí, což chce Brusel co nejrychleji změnit.

Komise podle ČTK zdůrazňuje, že pravidla mají být pouze návodem pro investory, kteří budou chtít své peníze vložit do udržitelných projektů. Nijak však neomezují členské státy v tom, jaký energetický mix si zvolí, mají pouze urychlit přechod k nízkouhlíkovému hospodářství a dosažení klimatické neutrality do poloviny století. »Taxonomie přinese předvídatelnost pro trh a v dlouhodobějším měřítku také levnější energii vyrobenou v Evropě. A tak pomůže nezávislosti Evropy na geopolitické mocenské hře,« uvedla místopředsedkyně Komise Věra Jourová. Výsledná podoba pravidel je podle ní »zdravý evropský kompromis a dobrá dohoda pro ČR«.

Naopak fanaticky protijaderné Rakousko už oznámilo, že v příštích týdnech podá žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie – proti rozhodnutí Evropské komise.

(rj)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.