Ve dnech 16. až 22. října 2022 se v Pekingu úspěšně konal 20. národní sjezd Komunistické strany Číny. Jednalo se o velmi důležitý sjezd, který probíhal v klíčovém okamžiku, kdy se celá strana a lidi všech etnických skupin v zemi vydaly na novou cestu vedoucí k všestrannému vybudování moderní socialistické země a směřují k cíli druhého stého výročí, který udá směr, předloží návrh plánu, přijme opatření a shromáždí síly pro další rozvoj Číny v následujících pěti a více letech, a otevře širší perspektivu rozvoje Číny.
Budoucí rozvoj Číny stojí na pevných základech
Velké změny, ke kterým došlo během uplynulých deseti let od 18. národní sjezdu Komunistické strany Číny, jsou historickými milníky v dějinách strany, Čínské lidové republiky, reformách a otevírání se světu, rozvoji socialismu a rozvoji čínského národa jako takového. Oslavili jsme 100. výročí založení Komunistické strany Číny (KSČ), vstoupili jsme do nové éry socialismu s čínskými rysy, splnili jsme historický úkol vymýtit chudobu a vybudovat středně prosperující společnost ve všech ohledech, čímž jsme dosáhli cíle prvního stého výročí. Hrubý domácí produkt Číny vzrostl z 54 trilionů jüanů na 114 trilionů jüanů (cca 376 trilionů Kč). Podíl Číny na světové ekonomice se tak zvýšil o 7,2 procentního bodu na 18,5 %, čímž se Čína s jistotou zařadila na druhé místo na světě. Čínský hrubý domácí produkt na obyvatele se zvýšil z 39 800 jüanů na 81 000 jüanů (cca 270 000 Kč). Výrobní sektor a devizové rezervy Číny jsou největší na světě. Čína se zařadila mezi inovativní země s druhou nejvyšší sociální investicí do výzkumu a vývoje na světě, a má rovněž nejvyšší celkový počet pracovníků ve výzkumu a vývoji na světě. Čína dosáhla také významných úspěchů v pilotovaných expedicích do vesmíru a průzkumů na Měsíci a Marsu. Čína vybudovala nejrozsáhlejší systém vzdělávání, sociálního zabezpečení a zdravotní péče na světě. Rovněž je považována za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě, přičemž očekávaná průměrná délka života se zde prodloužila v přepočtu na 78,2 roku na obyvatele. Číně se podařilo dosáhnout historických úspěchů a prošla historickými změnami, vydala se na novou cestu budování všestranné moderní socialistické země a vstoupila do nezvratného historického procesu dosažení velkého obrození čínského národa.
Budoucí rozvoj Číny má mocné vedení
Nejzásadnějším důvodem obdivuhodných úspěchů Číny za posledních deset let je skutečnost, že generální tajemník Si Ťin-pching nacházející se ve vedení Ústředního výboru Komunistické Strany Číny a celé strany jako takové, udává její směr a erudovaně ji řídí v souladu se Si Ťin-pchingovým Myšlením o socialismu s čínskými rysy v nové éře. Letošní 20. národní sjezd Komunistické strany Číny zdůraznil, že při podpoře mise socialismu s čínskými rysy na nové cestě v nové éře je nejdůležitější získat hluboké pochopení rozhodujícího významu upevnění klíčové pozice soudruha Si Ťin-pchinga v Ústředním výboru KSČ a v celé straně jako celku a hluboké pochopení vůdčí role Si Ťin-pchingovo myšlení o socialismu s čínskými rysy v nové éře a posílit naše vědomí nutnosti zachovat si politickou integritu, myslet v širších souvislostech, následovat centrální vedení a udržovat soulad s ústředním vedením strany. Měli bychom se utvrdit ve své důvěře v cestu, teorii, systém a kulturu socialismu s čínskými rysy. Měli bychom pevně zastávat vedoucí pozici soudruha Si Ťin-pchinga v ústředním výboru strany a v celé straně a podporovat autoritu ústředního výboru a jeho centralizované, jednotné vedení. Je důležité vědomě udržovat soulad mezi ústředním výborem strany a soudruhem Si Ťin-pchingem v myšlení, politickém postoji a jednání. Na následném prvním plenárním zasedání 20. ÚV KSČ bylo zvoleno nové ústřední vedení, a soudruh Si Ťin-pching byl znovu zvolen generálním tajemníkem ÚV KSČ, což bylo odrazem společného přání více než 96 milionů členů KSČ a více než 1,4 miliardy obyvatel Číny. Čím velkolepější je cesta, tím více potřebuje sílu vůdce. Komunistická strana Číny se po sto letech bojů stala silnější než kdy dřív ve svém revolučním duchu. Vždy byla silným vedoucím jádrem v historickém procesu udržování a rozvoje socialismu s čínskými rysy. Čínský národ se ještě těsněji sjednotí okolo Ústředního výboru KSČ v čele se soudruhem Si Ťin-pchingem, bude se držet své pevné důvěry v marxismus a socialismus s čínskými rysy. Pevně se utvrdí ve své důvěře v cestu, teorii, systém a kulturu socialismu s čínskými rysy, bude spolupracovat a tvrdě usilovat o všestranné vybudování moderní socialistické země a prosazovaní velkého obrození čínského národa.
Jasná hlavní úloha pro budoucí rozvoj Číny
Na 20. národním sjezdu Komunistické strany Číny bylo řečeno, že od nynějška bude hlavní úlohou Komunistické strany Číny sjednotit a vést lid všech etnických skupin k vybudování silné moderní socialistické země, k dosažení cíle druhého stého výročí a podpoře velkého obrození čínského národa prostřednictvím modernizace v čínském stylu. Taková modernizace vedená Komunistickou stranou Číny má společné rysy s modernizacemi v jiných zemích, ale obsahuje také čínské rysy na základě vlastních národnostních podmínek. Modernizace v čínskému stylu je modernizací zahrnující obrovský počet obyvatel, modernizací se společným blahobytem pro všechny, modernizací, kde je materiální a kulturně-etický pokrok v souladu, modernizací, v níž panuje harmonické soužití lidí a přírody a modernizací směřující k mírovému rozvoji. Při prosazování modernizace v čínském stylu se budeme rozhodně řídit vedením Komunistické strany Číny, socialismem s čínskými rysy, dosáhneme kvalitního rozvoje, rozvineme celoprocesní lidovou demokracii, obohatíme kulturní život lidí, dosáhneme společné prosperity pro všechny, podpoříme harmonické soužití lidí a přírody, podpoříme budování společenství se sdílenou budoucností lidstva a vytvoříme novou formu lidské civilizace. Modernizace v čínském stylu poskytne lidstvu novou možnost jak dosáhnout modernizace.
Budoucí rozvoj Číny bude podporovat větší otevřenost vůči světu
Otevřenost je cestou k prosperitě a rozvoji Číny a je to také charakteristický znak současné Číny. V roce 2021 dosáhla celková hodnota obchodu Číny se zbožím a službami 6,9 trilionů amerických dolarů, objem investic v zahraničí přesáhl 2,6 trilionů amerických dolarů a celkový objem přímých zahraničních investic přesáhl 2,6 trilionů amerických dolarů. Čína je již nyní největším obchodním partnerem více než 120 zemí a regionů a průměrný příspěvek ke světovému hospodářskému růstu činí 38,6 %, což z Činy dělá největší hnací sílu světového hospodářského růstu. Odhodlání Číny otevírat se světu nebude v budoucnu váhavé, dveře Číny vůči světu se budou naopak čím dál více rozevírat. 20. národní sjezd Komunistické strany Číny zdůraznil, že Čína se bude i nadále přidržovat své základní státní politiky otevírání se světu, bude důsledně prosazovat otevřenou strategii vzájemné prospěšnosti a oboustranně výhodné spolupráce, neustále poskytovat světu nové příležitosti nového rozvoje Číny, podporovat budování otevřené světové ekonomiky, která bude ještě více prospívat všem lidem světa. Budeme podporovat vysokou míru otevřenosti vůči světu, rozšíříme otevírání na základě pravidel, předpisů, řízení a norem. Budeme urychlovat budování silné obchodní země, podporovat kvalitní rozvoj iniciativy »Nové Hedvábné Stezky« a udržovat rozmanitou a stabilní mezinárodní hospodářskou strukturu a hospodářské a obchodní vztahy. Budeme se držet správného směru ekonomické globalizace, podporovat liberalizaci a usnadnění obchodu a investic, rozvíjet bilaterální, regionální a multilaterální spolupráci, podporovat mezinárodní koordinaci makroekonomické politiky, společně vytvářet mezinárodní prostředí příznivé pro rozvoj a společně pracovat na rozvoji nového impulsu pro globální rozvoj.
Budoucí rozvoj Číny se bude ubírat cestou mírového rozvoje
V současné chvíli dochází k nebývalým změnám světa, doby a dějin. Lidská společnost čelí nevídaným výzvám. Svět se opět ocitá na křižovatce dějin a volba, kudy se vydat, je na rozhodnutí lidí všech zemí. Čína vždy pevně stála na straně lidského pokroku a byla vždy budovatelem světového míru, přispěvatelem k celosvětovému rozvoji a obráncem mezinárodního řádu. 20. národní sjezd Komunistické strany Číny zdůraznil, že se Čína vždy drží cíle své zahraniční politiky, kterým je zachování světového míru a podpora společného rozvoje, a je připravena podporovat budování společenství se sdílenou budoucností lidstva. Čína pevně prosazuje nezávislou mírovou zahraniční politiku, vždy rozhoduje o vlastním postoji a politice na základě samotné podstaty věci, chrání základní normy mezinárodních vztahů, chrání mezinárodní spravedlnost a je rozhodně proti jakýmkoliv formám hegemonismu a mocenské politiky. Čína si nikdy nebude nárokovat hegemonii či se jakkoliv zapojovat do expanze. Čína trvá na rozvoji přátelství a spolupráce s ostatními zeměmi na základě pěti zásad mírového soužití, podporuje budování nového typu mezinárodních vztahů, prohlubuje a rozšiřuje globální partnerství rovnosti, otevřenosti a spolupráce a je připravena rozšiřovat sbližování zájmů s ostatními zeměmi. Čína se aktivně podílí na reformě a budování systému globálního řízení, dodržuje skutečnou mnohostrannost, podporuje demokratizaci mezinárodních vztahů a rovněž podporuje rozvoj globálního řízení spravedlivějším a rozumnějším směrem. Upřímně vyzýváme všechny země světa, aby prosazovaly společné hodnoty míru, rozvoje, spravedlnosti, demokracie a svobody pro celé lidstvo, a aby podporovaly vzájemné porozumění mezi lidmi všech zemí a podílely se na řešení globálních výzev společně.
20. národní sjezd Komunistické strany Číny znovu ukázal, že rozvoj Číny posiluje sily světového míru a je příležitostí pro společný rozvoj všech zemí. Čína je připravena spolupracovat se všemi zeměmi světa, včetně České republiky, na ochraně míru, podpoře rozvoje a spolupráce, a společně tvořit lepší budoucnost pro lidstvo.
Feng Piao, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Čínské lidové republiky v České republice
13 komentáře
Jestli někdo ví co je s Dalajlámou, tak by to sem mohl napsat . Dosud každý rok měl starosta, na náměstí, projev o Tibetu a Dalajlámovi, o tom jak se v Číně potlačují tradiční hodnoty a vyvěsil tibetskou vlajku A letos nic.
Dalajláma je velice špatně slovo a vlajku spálit.
Čína moudře spravovaná komunisty buduje socialismus.
Ale ty nevíš, co ta slova znamenají.
Kdo by šel do Číny, do Japonska také zrovna ne. Zkusil jsi mluvit čínsky nebo japonsky ? Já jsem nikoho nevyhnal, naopak jsem odešel, po revoluci se vrátil. Lidé odcházejí odcházejí stále, Anglie je plná Poláků a Čechů, až to angláni chtěli zarazit vystoupením z EU. Už chápeš? Ty bys nešel za lepším, kdybys na to měl v hlavě?
Odešel a zase se vrátil hňupe proto že
jsi viděl to svinstvo co se tam děje.Nedokazal bys se o sebe postarat tady dostáváš té nefakcenko dávky.
Doufám že nedostávás komunistický důchod když tady nedělala svině demokratická.
HDP země se za jeho vlády více než zdvojnásobil z 54 bilionů jüanů na 114 bilionů jüanů (asi 16 bilionů dolarů); HDP na obyvatele vzrostl z necelých 40 000 jüanů na 81 000 jüanů. Podíl Číny na celosvětovém HDP se během deseti let zvýšil o 7,2 % a dosáhl 18,5 %. Země je na předním místě v oblasti průmyslu a devizových rezerv.
panucetni alias petjedna lenin alias ale no tak, hlavní vychovatel mládeže v komunistické Naší Pravdě zapomněl že :
2017 :Nejvíce absolutně zadluženým státem světa jsou Spojené státy americké, které dluží téměř 20 bilionů dolarů, což je přibližně 106 % ročního HDP USA.
Vnitřní dluh USA nabývá alarmujících rozměrů. Podle nedávné analýzy 75 nejlidnatějších měst ve Spojených státech, 63 z nich nemůže platit své závazky a celková výše jejich nezaplaceného dluhu je téměř 330 miliard dolarů.
No a takové Japonsko, co leží vedle Číny. panučetní, má státní dluh J10 biliónů dolarů
Ale vše se vyvíjí Celkové zadlužení USA přesahuje výši jejich HDP a nominálně je nejvyšší na světě. V září 2020 narostl dluh Japonska na astronomickou hodnotu 223 % vlastního HDP.
Ty seš pomat ,,statisíce,, praskni tam prostě pár milionů motýli hloupá…..
NE (100%, Hlasů 28)
No vidíš a tebe tady komunisti nechají psát takové sprosťárny. Zkus to napsat někde, demente. ,
My nic nečekáme jako ty. Proč by odcházel, když Čínská ekonomika se vypracoval pod jeho vedením na nejsilnější na světě. Proč by odvolávali úspěšného trenéra.
Jen upozornění – Bidenovi je podle tebe “jen” 79 let, co má dělat mu píší na papírku a ještě chce znovu kandidovat.
Proč to všechno za komunistů perfektně funguje a v demokracii a svobodě padáme drzkou k zemi . Příklad za vsechny jak jsme byli soběstačný,vyrobili všechno a kvalitně.Ted držku rypákem dřeme o dno nákupního vozíku.Zlati komunisté,zlatý socialismus, zlaté časy 1945-1989.
Komentáře jsou uzavřeny.