Johnsona odepisují vlastní poslanci

od redakce

Britský konzervativní premiér Boris Johnson čelí sílící vzpouře poslanců vlastní Konzervativní strany kvůli večírkům v premiérském sídle na Downing Street během koronavirových uzávěr. Podle médií se stranickému výboru hromadily dopisy potřebné k vyvolání hlasování o nedůvěře v lídra, při interpelacích v parlamentu tlak na Johnsona zvýšil ve středu exministr David Davis, který premiéra přímo vyzval k rezignaci. Jiný poslanec přeběhl od konzervativců k labouristům.

Johnson, který se dostal do nejvyšší funkce se slibem dokončit brexit, získal v roce 2019 v předčasných volbách 365 z celkových 650 křesel v Dolní sněmovně. To pro konzervativce představovalo nejvýraznější parlamentní většinu od vítězství Margaret Thatcherové v roce 1987. Nyní je ale Johnsonovo premiérství v ohrožení po sérii odhalení o večírcích v jeho sídle během loňských a předloňských lockdownů. Aby bylo možné zpochybnit jeho postavení lídra strany, musí 54 z 359 konzervativních poslanců napsat předsedovi poslaneckého klubu konzervativců známého jako Výbor 1922 dopis o vyslovení nedůvěry. Tento krok plánovalo učinit nejméně dvacet poslanců, kteří získali mandát v posledních parlamentních volbách, uvedl list The Daily Telegraph. Podle jeho informací ve středu dopis odevzdalo jedenáct zákonodárců.

Skandál Partygate

»Skupina poslanců z roku 2019 napíše dopisy, aby se pokusila dosáhnout hranice 54 zákonodárců pro zahájení hlasování,« uvedla zase politická redaktorka BBC Laura Kuenssbergová. Podle ní se jim možná podaří tohoto čísla dosáhnout. Analýza britského deníku The Times ukázala, že předsedu vlády kritizovalo kvůli večírkům 58 poslanců. Dopisy jsou nicméně důvěrné a předseda Výboru 1922 je jedinou osobou, která ví, kolik zákonodárců je skutečně napsalo. Skandál označovaný jako Partygate trvá už několik týdnů, v posledních dnech se ovšem vystupňoval a nabírá na síle kvůli zprávám o »zahradní slavnosti« z 20. května 2020, které se měl účastnit i sám premiér. Johnson se za sešlosti v době přísných protiepidemických restrikcí opakovaně omluvil a tvrdil, že o mnoha z nich nevěděl. Zmíněné setkání na zahradě Downing Street prý považoval za pracovní.

Ostudné chování premiéra

Za jeho přístup jej při středečních interpelacích zkritizoval někdejší předseda Konzervativní strany či ministr pro brexit Davis. »Od svých lídrů očekávám, že ponesou odpovědnost za kroky, které činí,« řekl. Následně Johnsonovi připomenul slova, která v roce 1940 adresoval tehdejší poslanec Leo Amery končícímu premiérovi Nevillu Chamberlainovi: »Ve jménu Božím, jděte.« Těsně předtím oznámil poslanec Christian Wakeford, že odchází k opoziční Labouristické straně, přičemž označil chování premiéra za ostudné. Vyzval ho, aby rezignoval na funkci předsedy vlády. Poté Johnson před poslanci prohlásil, že z funkce neodstoupí. Znovu vyzval, aby poslanci počkali na výsledek vyšetřování, které vede úřednice Sue Grayová. Kdy budou její zjištění o možném porušování karanténních opatření v premiérském sídle zveřejněna, nikdo neví. Johnson nicméně naznačil, že by to mohlo být příští týden.

Případný pád = mimořádný zvrat

Pokud by večírky v době koronavirových uzávěr vedly k pádu současného premiéra, znamenalo by to další mimořádný zvrat v téměř dvanácti letech bouřlivého vládnutí Konzervativní strany. To zahrnovalo mimo jiné odchod Británie z Evropské unie, referendum o nezávislosti Skotska a řadu voleb, z nichž některé byly předčasné. Spojené království Velké Británie by se po svržení Borise Johnsona ocitlo na dlouhé měsíce v nejistotě v době, kdy Západ hledá odpověď na ruské manévry u Ukrajiny a kdy se pátá největší ekonomika světa potýká s největší inflací za posledních třicet let.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.