Kaczyňski hrozil Rusku kvůli Smolensku

od redakce

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski v neděli obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, při níž před 12 lety zahynul jeho bratr-dvojče, tehdejší polský prezident Lech Kaczyňski a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Kaczyňski slíbil »velice brzy« předložit důkazy pro svá tvrzení.

Delegace, složená z vysoce postavených představitelů polské politiky a armády, letěla v dubnu 2010 do Smolenska, aby v Katyni uctila památku polských důstojníků. Letoun havaroval v husté mlze při přistávání na smolenském letišti. Vyšetřování odhalilo chyby posádky a podle Poláků i dispečerů ruského letiště. Neštěstí se stalo zlomem polské politiky: konzervativci v čele s Jaroslawem Kaczyňským vinili tehdejší liberální vládu z nedbalosti při přípravě návštěvy a nedostatečného vyšetřování. Rusko odpovědnost připsalo Polsku. Opoziční média připomínají, že vláda PiS nedokázala od podzimu 2015, odkdy je u moci, předložit hodnověrné důkazy pro tvrzení, že letecké neštěstí bylo atentátem.

»Dnes víme, co se stalo. Máme odpovědi. Budou předloženy veřejnému mínění,« řekl Kaczyňski podle TVN 24 na shromáždění tisíců lidí k výročí katastrofy před prezidentským palácem ve Varšavě. »To je ta změna, o které jsem chtěl právě dnes, na 12. výročí katastrofy, na 12. výročí tohoto zločinu, hovořit,« uvedl. »Mnoho z nás mělo v mysli a srdcích velké pochyby. Velice mnoho lidí vědělo, že to není pravda, že celý příběh, který jsme slyšeli oficiálně, nemá s pravdou nic společného. Ale je velký rozdíl mít předtuchu, dokonce být hluboce přesvědčen, a mít důkazy, mít vyčerpávající, důslednou odpověď na otázky, co vedlo k té tragédii,« tvrdil. V posledních třech letech došlo podle Kaczyňského k »velké změně« při objasňování okolností katastrofy. Za nesmírné obtížné označil shromáždění důkazů, které trvalo roky. »Dnes víme, co se stalo. Máme tu odpověď, poprvé úplnou, důslednou, odpovídající na všechny otázky, a také ověřenou různými středisky, a to i mimo Polsko,« prohlásil. »Řeč o tom bude v příštích dnech i týdnech. Bude to předloženo veřejnému mínění.«

Zdůraznil, že jeho bratr dokázal dělat politiku, křížící ruské plány, které dokázal rozšifrovat, popsat i předvídat. A měl odvahu pomoci Gruzii, válčící s Ruskem v srpnu 2008. V zájmu Polska i svobodné Evropy je podle Kaczyňského nutné nastolit otázku o odpovědnosti za zločin a »jak se má zacházet s těmi, kteří přijali rozhodnutí a ti, kteří je vykonali«, a to »jak tady v Polsku, ale především ě Rusku«. »Je to otázka, zda budeme nadále svobodní, nebo budeme žít pod hrozbou teroru teroristického, banditského státu,« prohlásil s tím, že to, co se děje na Ukrajině, se může dít i v Polsku, ale i v Paříži, Berlíně a Římě. »Zbabělost a hloupost vždy prohrávají, a to v Moskvě dokážou využít,« řekl a vyzval »celou svobodnou Evropu k velké mobilizaci při obraně Ukrajiny, obraně svobody«. Součástí této obrany by mělo být i definitivní objasnění smolenské katastrofy a postavení pachatelů před soud. »To je cíl, který musíme splnit,« zdůraznil.

Opoziční list Gazeta Wyborcza napsal, že Kaczyňski poprvé veřejně prohlásil, že má o smolenském »zločinu« a »atentátu«, který se stal v »zájmu Moskvy« nezbytné důkazy. Ač jméno ruského prezidenta Vladimira Putina nezaznělo, je zřejmé, že ho měl na mysli, když mluvil o pachatelích před soudem. »Dnes všichni chtějí zúčtování s Putinem. Kaczyňski přidává Putinovi smolenský ‘zločin’ a chce, aby se celá Evropa zmobilizovala a postavila Putina před soud. Kaczyňski prostě využívá Ukrajiny, aby ukázal a potrestal ty, kteří podle jeho názoru zavinili katastrofu z 10. dubna 2010. Protože ten, kdo není s námi ve věci Smolenska, ten je s Putinem,« napsal deník.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

6 komentáře

PetJednaLenin 12/04/2022 - 21:46

BOLSEVICI ZAPOMNELI STAVIT. HRDINNE MYTY – 77r spoluvyhrana 2WW, 61r vypusteni Sputniku, dal nic… Dnes je dobrý den, abychom si připomněli Jurije Gagarina, skromného mladého muže, který přestal pít, kouřit a trénoval 11 let, to vše proto, aby strávil 108 minut mimo Sovětský svaz. // “- Jak se máte, potomci? Už letíte na Mars?
– Bojujete s Ukrajinou? Proti komu?”

fronda 12/04/2022 - 20:27

Takhle nějak podobně to nejspíš bude i s ostatními tvrzeními Západu o Rusku. Kačera omlouvá osobní ztráta, měl by vyhledat psychologa.

Emil Novák 12/04/2022 - 15:25

Nemuselo se to stát. Konflikt na Ukrajině zavinili USA, NATO, EU, za Českou republiku pak profašistická vláda Petra Fialy.

28 12/04/2022 - 09:06

Nato vstávej,je potřeba zvláštní voj.akci na vytlačení Rusů z Ukrajiny .na co ještě čekáte?nacionalista Putin je vrah.

jmm 12/04/2022 - 09:37

“82”-pato vrať se do hrobu
Chce to zvláštní materiální pomoc pro Afriku!
Pro ten kontinent, kteří otrokáři vycucali a odkopli….
A jejich neokonalisti-ti jsou teď globalistická, militantní a rozpínavá elita
zbohatlíků kteří vycucali i své země ….
30 let je toho důkazem…

fronda 12/04/2022 - 20:26

Každý může jít svobodně do války pomáhat banderovcům…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.