Konflikt na Ukrajině rozpoutal Západ

od redakce

V projevu k federálnímu shromáždění, který ruský prezident Vladimir Putin pronáší tradičně, obvinil v úterý šéf Kremlu z rozpoutání konfliktu na Ukrajině Západ. Kyjev na to reagoval výrokem, že Putin je mimo realitu… Ale Kyjev se může i mýlit…

Západ se snažil zničit Rusko mj. ekonomickými sankcemi a dodával Ukrajině zbraně už před válkou, Rusko se snažilo situaci na Ukrajině vyřešit mírovými prostředky a válku zastavit, podle Českých novin řekl Putin. To Západ rozpoutal válku, Rusko používá sílu, aby ji zastavilo, prohlásil prezident Ruska a zopakoval, že motivací Moskvy byla i ochrana rusky mluvícího obyvatelstva Donbasu, které čelilo od roku 2014 útlaku. Tehdy tam proruští aktivisté vyhlásili dva státní útvary, Luhanskou lidovou republiku a Doněckou lidovou republiku, které Moskva loni uznala. Putin také zdůraznil, že Západ, který se snaží Ruskou federaci zničit, nemůže uspět, protože »porazit Rusko na bojišti nelze«. Vyzdvihl sílu ruské armády a skutečnost, že Rusku se daří odolávat i ekonomickým sankcím, které na ně Západ uvalil. Šéf Kremlu také mluvil o potřebě sociální podpory válečných veteránů a rodin padlých.

Zmínil se i o dohodě Nový START, jež omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů a oznámil, že Moskva v ní pozastavuje svou účast. Neodstupuje, takže už teď říká, že účast obnoví, až se jí dostane vysvětlení, jakým způsobem bude Nový START brát v potaz »celkový úderný arzenál Severoatlantické aliance«. Až bude Rusko vědět, o co jde zemím z paktu NATO, jako jsou Francie a Velká Británie. Požadavek, aby Rusko povolilo inspekce ve svých objektech obranné infrastruktury, označil za »absurdní drama«.

(ava)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.