Kyjev: Delegace »zadržují« Moskvu

od redakce

Český ministr zahraničí Jan Lipavský spolu se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska Ivanem Korčokem a Alexanderem Schallenbergem přicestoval na Donbas na východě Ukrajiny. S odvoláním na šéfa ukrajinské diplomacie o tom informovala tisková agentura TASS.

Lipavský tak zahájil dvoudenní návštěvu Ukrajiny, kde bude mimo jiné jednat se šéfem ukrajinské diplomacie Dmytro Kulebou. Ten podle serveru Ukrajinska pravda mezitím oznámil, že Ukrajina od Západu v poslední době dostala pomoc v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (přes 31 miliard korun) a 1000 tun zbraní či vojenského vybavení. Německo zatím odmítalo Ukrajinu vyzbrojovat, za což si vysloužilo kritiku od Kyjeva a některých zemí NATO.

Lipavský chce svou cestou vyjádřit solidaritu Ukrajině, která »čelí ruskému tlaku«, a podpořit její územní celistvost. Řekl to před odletem z Prahy. »Letíme do Kyjeva a na východ Ukrajiny, abychom se na místě podívali, co zažívá země, na jejíchž hranicích se srocuje cizí armáda. Jedeme vyjádřit solidaritu se zemí, která je pod velkým tlakem,« řekl s tím, že Ukrajina se vydala evropskou a euroatlantickou cestou a je třeba ji podpořit. Kuleba sdělil, že velký počet návštěv západních diplomatů a delegací v Kyjevě působí jako faktor, který Rusko »zadržuje«. Před chystaným útokem na Ukrajinu.

Kuleba se pustil do Zemana

Proto Kuleba v neděli uvedl, že český prezident Miloš Zeman se výroky o Ukrajině marně snaží poškodit česko-ukrajinské vztahy. Reagoval tak na Zemanův rozhovor na CNN Prima News, kde prezident uvedl, že nesdílí obavy z případné ruské agrese vůči Ukrajině, a také že není důvod přesouvat kvůli Ukrajině vojáky k východním hranicím NATO, nepodpořil by to, protože by šlo o »chřestění zbraněmi«. Také řekl, že nynější napětí zatím pokládá za válku slov z obou stran a přál by si, aby to tak zůstalo. Rusové podle Zemana »nejsou blázni« a útok na Ukrajinu by pro ně nebyl výhodný. »Pokud Ukrajina není členem NATO, není důvod, abychom tam posílali vojenské jednotky,« řekl Zeman. Nepřímo se také vyslovil proti přijetí Ukrajiny do NATO, neboť pakt »zásadně nepřijímá země, kde je občanská válka«. Ukrajina, míní Zeman, takovou zemí je, byť válka tam nyní má podobu zamrzlého konfliktu v oblasti Donbasu. Takový názor se Kulebovi nezamlouvá, proto chválí Lipavského, který podle něj reprezentuje odpovědnou vládu, jež chápe nebezpečí ruské agrese vůči Ukrajině pro ČR a celou Evropu…

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

2 komentáře

PetJednaLenin 08/02/2022 - 21:06

Takže do NATO by Ukrajina měla zájem vstoupit? Politika Ruska má přesně opačný efekt; posiluje totiž prozápadní nálady na Ukrajině. Ukrajinská společnost se v posledních letech změnila. Ještě před rokem 2014 byla Ukrajina rozdělená půl na půl; polovina lidí chtěla orientaci země na Východ, polovina na Západ. Dnes jsou to dvě třetiny pro Západ.

fronda 09/02/2022 - 00:02

Ostatní byli banderovci vyhnáni nebo vyvražděni?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.