Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková zavítala v minulém týdnu do Kyjeva. Přijela urovnat vzájemné vztahy pošramocené kvůli neochotě Berlína poskytnout Ukrajině zbraně. Přijela Ukrajinu ujistit o »jednoznačné podpoře SRN v konfliktu s Ruskem«. S protějškem Dmytrem Kulebou poté oznámili, že našli východisko. A zdůraznili, že nikomu se nepodaří vrazit klín mezi jejich země.
Striktně odmítavé stanovisko Berlína k dodávkám zbraní na Ukrajinu předtím vyslovil německý kancléř Olaf Scholz. »Spolková vláda má již mnoho let jasnou politiku, že nebudeme dodávat zbraně do krizových oblastí a že nebudeme dodávat smrtící zbraně na Ukrajinu,« řekl. Připomněl také, že stejný postoj zastávala i jeho předchůdkyně Angela Merkelová. Německo se ale kvůli tomuto svému přístupu dočkalo značné kritiky od některých partnerů v paktu NATO. Berlín zároveň čelí od východoevropských spojenců i od Spojených států amerických obvinění, že během ukrajinské krize vyvíjí příliš malý tlak na Rusko. Podle agentury DPA i ČTK přijela Annalena Baerbocková do Kyjeva rozptýlit veškeré pochybnosti Ukrajinců ohledně německé solidarity, přestože tam prohlašovala: »Uděláme vše pro to, aby nedošlo k dalšímu stupňování napětí.«
Prý obranný arzenál
Kuleba potvrdil, že s německou kolegyní jednali o zjevně rozdílných názorech Kyjeva a Berlína ohledně dodávek zbraní. »Našli jsme styčné body a čekáme na rozhodnutí německé vlády,« sdělil bez jakéhokoliv konkrétnějšího vysvětlení, čeho by se to mělo týkat. »Je velmi důležité, že jsme nyní – diplomaticky řečeno – mluvili nejen o tom, co Německo z toho či onoho důvodu nemůže udělat, ale také o tom, co Německo udělat může a co udělat hodlá, aby konkrétně podpořilo Ukrajinu v oblasti obrany a bezpečnosti,« dodal ukrajinský ministr zahraničí. Deník Süddeutsche Zeitung napsal, že Ukrajina zaslala německé vládě seznam zbraní, které by si přála získat. Má zájem o raketové systémy země-vzduch středního doletu, mobilní systémy protivzdušné obrany, pušky proti dronům, munici nebo zařízení pro noční vidění. Podle tvrzení Kyjeva se jedná vesměs a pouze o »zbraňové systémy obranné povahy«.
Pobavená reakce
Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová koncem ledna uvedla, že Německo prozatím Ukrajině poskytne pět tisíc vojenských přileb, což v ukrajinských médiích vyvolalo pobavenou reakci. Kromě toho by prý Berlín měl poslat i vojenskou polní nemocnici. Té »obranné« výzbroje nakonec jistě bude víc, když byl Kuleba na tiskové konferenci po jednání tak moc tajemný.
(ava)