Kyjev si v Berlíně řekl o zbraně

od redakce

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková zavítala v minulém týdnu do Kyjeva. Přijela urovnat vzájemné vztahy pošramocené kvůli neochotě Berlína poskytnout Ukrajině zbraně. Přijela Ukrajinu ujistit o »jednoznačné podpoře SRN v konfliktu s Ruskem«. S protějškem Dmytrem Kulebou poté oznámili, že našli východisko. A zdůraznili, že nikomu se nepodaří vrazit klín mezi jejich země.

Striktně odmítavé stanovisko Berlína k dodávkám zbraní na Ukrajinu předtím vyslovil německý kancléř Olaf Scholz. »Spolková vláda má již mnoho let jasnou politiku, že nebudeme dodávat zbraně do krizových oblastí a že nebudeme dodávat smrtící zbraně na Ukrajinu,« řekl. Připomněl také, že stejný postoj zastávala i jeho předchůdkyně Angela Merkelová. Německo se ale kvůli tomuto svému přístupu dočkalo značné kritiky od některých partnerů v paktu NATO. Berlín zároveň čelí od východoevropských spojenců i od Spojených států amerických obvinění, že během ukrajinské krize vyvíjí příliš malý tlak na Rusko. Podle agentury DPA i ČTK přijela Annalena Baerbocková do Kyjeva rozptýlit veškeré pochybnosti Ukrajinců ohledně německé solidarity, přestože tam prohlašovala: »Uděláme vše pro to, aby nedošlo k dalšímu stupňování napětí.«

Prý obranný arzenál

Kuleba potvrdil, že s německou kolegyní jednali o zjevně rozdílných názorech Kyjeva a Berlína ohledně dodávek zbraní. »Našli jsme styčné body a čekáme na rozhodnutí německé vlády,« sdělil bez jakéhokoliv konkrétnějšího vysvětlení, čeho by se to mělo týkat. »Je velmi důležité, že jsme nyní – diplomaticky řečeno – mluvili nejen o tom, co Německo z toho či onoho důvodu nemůže udělat, ale také o tom, co Německo udělat může a co udělat hodlá, aby konkrétně podpořilo Ukrajinu v oblasti obrany a bezpečnosti,« dodal ukrajinský ministr zahraničí. Deník Süddeutsche Zeitung napsal, že Ukrajina zaslala německé vládě seznam zbraní, které by si přála získat. Má zájem o raketové systémy země-vzduch středního doletu, mobilní systémy protivzdušné obrany, pušky proti dronům, munici nebo zařízení pro noční vidění. Podle tvrzení Kyjeva se jedná vesměs a pouze o »zbraňové systémy obranné povahy«.

Pobavená reakce

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová koncem ledna uvedla, že Německo prozatím Ukrajině poskytne pět tisíc vojenských přileb, což v ukrajinských médiích vyvolalo pobavenou reakci. Kromě toho by prý Berlín měl poslat i vojenskou polní nemocnici. Té »obranné« výzbroje nakonec jistě bude víc, když byl Kuleba na tiskové konferenci po jednání tak moc tajemný.

(ava)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.