Labouristé k akcím Johnsona: Další fraška

od redakce
Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson si vybral dva nové členy úřadu vlády místo těch, kteří v minulém týdnu podali demisi kvůli účasti na večírcích v sídle vlády v Downing Street během koronavirové uzávěry. Šéfem personálního oddělení bude Steve Barclay, poslanec a exministr pro vystoupení Británie z Evropské unie. Šéfem komunikace se stane Guto Harri, exkorespondent stanice BBC a Johnsonův poradce z doby, kdy byl starostou Londýna.

»Tento týden jsem slíbil změnu, abychom mohli pokračovat v práci, pro kterou nás britská veřejnost zvolila. Změny, které dnes oznamuji ve svém týmu vedoucích pracovníků, zlepší fungování úřadu vlády, posílí roli mého kabinetu a kolegů poslanců a urychlí naši rozhodující misi, kterou je stabilizace země,« uvedl Johnson. Bývalý personální šéf Tonyho Blaira vznesl pochybnosti, že by mohl Barclay zastávat významnou funkci na úřadu vlády a zároveň zůstat členem parlamentu. Obě tyto pozice podle něj vyžadují »práci na plný úvazek«. »Evidentně už došli seriózní lidé, kteří by byli ochotni pracovat pod chaotickým a nekompetentním vedením,« prohlásila zástupkyně předáka opozičních labouristů Angela Raynerová. Jmenování označila za frašku.

Premiér Johnson je pod velkým tlakem kvůli úřednímu i policejnímu vyšetřování rozsáhlých společenských akcí, které se opakovaně konaly v Downing Street 10 v době, kdy se Britové nesměli scházet kvůli pandemii. Johnsona už oficiálně vyzvaly k rezignaci zhruba dvě desítky poslanců z jeho vlastní strany, další tento záměr stále oznamují. Pro vyvolání hlasování o důvěře by muselo podat žádost 54 poslanců. V reakci na oficiální vyšetřování a snahy o jeho odchod Johnson v minulém týdnu oznámil rozsáhlou reformu úřadu vlády. Podle Johnsonových blízkých spolupracovníků citovaných deníkem The Times premiér v žádném případě nehodlá odstoupit. »Dal velmi jasně najevo, že byste museli poslat tankovou divizi, abyste ho dostali z vlády,« uvedl jeden z jeho poradců pod podmínkou zachování anonymity.

Charles Walker, donedávna místopředseda vlivného Výboru 1922, v němž jsou konzervativní poslanci, považuje Johnsonovo odstoupení za nevyhnutelnou tragédii. Johnson podle něj v každém případě nakonec skončí, ale bylo by důstojnější odejít sám a zanechat za sebou kus dobře odvedené práce než se nechat k demisi donutit, cituje Walkera deník The Guardian. Naopak podle ministra obchodu Kwasiho Kwartenga není nutné, aby Johnson odstoupil. »Počkáme a uvidíme,« řekl v rozhovoru se stanicí Sky News. Dodal, že s premiérem o víkendu jednali o obnově ekonomiky, což považuje za podstatnější.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.