Latinská Amerika, skládka odpadu z USA

od redakce

Latinská Amerika se stává novou skládkou plastového odpadu ze Spojených států amerických, které jsou jeho největším exportérem na světě. Od roku 2018 jeho vývoz do latinskoamerických zemí výrazně vzrostl a loni dosáhl rekordu. Největší část z něj mířila do Mexika, informuje server BBC Mundo s odkazem na údaje ekologické organizace Last Beach Cleanup, která má sídlo v Kalifornii.

Podle této organizace vyvezly USA loni jen do října na 90 000 tun plastového odpadu, z toho asi 60 500 tun do Mexika. »Podle našich studií nelze přes 50 procent tohoto odpadu recyklovat a končí tak na skládkách či v řekách,« řekla BBC Mundo zakladatelka organizace Last Beach Cleanup Jan Dellová. Většina zemí regionu má přitom vlastního odpadu dost a nestačí ho recyklovat. Navíc při zpracování odpadu je potřeba množství vody, což dále zvyšuje její nedostatek v některých oblastech, například právě na severu Mexika, dodala Dellová.

Díra v legislativě

»Za nárůstem exportu plastového odpadu z USA do Latinské Ameriky v loňském roce je mimo jiné zpřísnění pravidel pro jeho dovoz do Turecka či do některých asijských zemí. A také k tomu mohla přispět kontejnerová krize, která výrazně zvýšila náklady na přepravu z USA do Asie,« míní María Fernanda Solísová z Andské univerzity Simóna Bolívara (UASB). »Pomohla k tomu ovšem i nedostatečná legislativní úprava dovozu odpadu do našich zemí,« dodala. Podle Solísové ale řada firem zákony stejně obchází, mnohé například tak, že dovážejí odpad pod nálepkou »surovina«. Firmy, které přivážejí odpad legálně, tvrdí, že dávají práci tisícům lidí. Jenže mnohé z nich jim vyplácejí jen nízké mzdy a nezaručují bezpečné pracovní podmínky. Některé také zaměstnávají i mladistvé, napsal server BBC Mundo.

Čína už první není

Spojené státy americké jsou podle britského deníku The Guardian největším světovým exportérem plastového odpadu. Jeho množství od roku 2015 výrazně kleslo poté, co Čína, někdejší největší dovozce odpadu, začala zpřísňovat svá pravidla z toho důvodu, že už nechce být světovou skládkou.

Summit proti znečištění oceánů plasty

V únoru jednali ve francouzském přístavním městě Brest politici na summitu One Ocean o udržitelné a trvalé ochraně moří. Setkání svolal francouzský prezident Emmanuel Macron v rámci francouzského předsednictví Rady Evropské unie. Zástupci EU, OSN a asi třicítky zemí hledali cesty, jak zabránit nadměrnému rybolovu nebo znečištění oceánů plasty, informovaly zahraniční agentury. Skupina evropských rozvojových bank plánuje zdvojnásobit finanční obnos, který poskytuje na boj proti znečišťování oceánů plastovým odpadem, na čtyři miliardy eur (97,6 miliard korun). Iniciativa Čisté oceány, kterou vedou francouzská a německá rozvojová banka a Evropská investiční banka, původně slibovala dvě miliardy eur do roku 2025, ale většina této částky již byla použita na projekty na Srí Lance, v Číně nebo v Egyptě.

Slib přepravce

Francouzská lodní přepravní společnost CMA CGM se na summitu zavázala, že od 1. června přestane na svých plavidlech přepravovat plastový odpad, aby tak přispěla k boji se znečištěním a zabránila dovozu plastu do zemí, kde není zajištěna jeho recyklace. Firma aktuálně přepraví plastový odpad o objemu asi 50 000 kontejnerů ročně, uvádí Reuters. Akce se osobně zúčastnil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, jehož země bude letos hostit každoroční klimatický summit OSN, přijela předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, zvláštní vyslanec USA pro klima John Kerry a několik dalších afrických a evropských lídrů. Další politici se ke konferenci připojili prostřednictvím videa.

Von der Leyenová v Brestu vyzdvihla posun v jednání o smlouvě na ochranu volného moře, které nespadá pod jurisdikci žádného státu. Jednání přerušená pandemií opět započala, pokračovat budou během tohoto měsíce v New Yorku. Agentura UNESCO v Brestu oznámila záměr zmapovat do roku 2030 nejméně 80 procent světového mořského dna. Aktuálně zatím vědci probádali pouhých jen asi 20 procent.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.