Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi v sobotu na návštěvě Íránu řekl, že oživení jaderné dohody z roku 2015 nebude možné, dokud se nepodaří vyřešit některé přetrvávající neshody mezi Teheránem a MAAE. Šéf íránského jaderného programu Mohammad Islámí pak prohlásil, že Teherán do poloviny června dá agentuře dokumenty, které se těchto problémů týkají.
Rusko nicméně přišlo s novými požadavky vůči USA, které by podle Reuters mohly celý proces ještě narušit. Moskva chce od USA záruky, že jejich sankce nenaruší schopnost Ruska spolupracovat s Íránem. »Rozhodli jsme se prozkoumat sporné otázky pragmatickým způsobem, do hloubky, ale také s jasným úmyslem dojít k výsledkům,« řekl na tiskové konferenci Grossi. Podle Islámího Teherán souhlasil, že agentuře »předloží dokumenty, aby se podařilo uzavřít zbývající problémy«. »Požádali jsme o písemné záruky, že současný sankční proces vyvolaný Spojenými státy americkými žádným způsobem nepoškodí naše právo na svobodnou a plnou obchodní, ekonomickou a investiční spolupráci a vojensko-technickou spolupráci s Islámskou republikou,« řekl novinářům šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Sankce, které na Moskvu uvalil Západ kvůli ruskému vstupu na Ukrajinu, podle něj způsobily »problém«. »Všechno by to bylo v pořádku, ale lavina agresivních sankcí, která vzešla ze Západu a která, pokud vím, zatím nepřestala, vyžaduje lepší pochopení, především od právníků,« dodal. Nejmenovaný činitel Teheránu pak řekl, že postoj Ruska považuje za nekonstruktivní. »Rusové položili tento požadavek na stůl před dvěma dny. Panuje přesvědčení, že změnou své pozice v rozhovorech ve Vídni si chce Rusko zabezpečit své zájmy na jiných místech. Takový krok není při vídeňských jaderných rozhovorech konstruktivní,« uvedl.
Původní jaderná dohoda uzavřená v roce 2015, jež měla Teherán přimět ke zpomalení jaderného programu výměnou za ukončení sankcí, přestala fungovat v roce 2018, kdy od ní odstoupily USA. Diplomaté Íránu, Británie, Francie, SRN, Ruska a Číny o návratu k dohodě o jaderném programu jednají už několik měsíců. USA se rozhovorů účastní jen zprostředkovaně, protože právě Washington se z předchozí dohody stáhl. Podle vyjádření diplomatů z posledních dní je nová dohoda na dosah. MAAE se ale ještě snaží vyřešit otázku, zda Írán nedisponuje jaderným materiálem, který agentuře nedeklaroval. Toho se zřejmě podle agentur týkají neshody, které je podle Grossiho ještě nutné dojednat.
(ava, čtk)