Macron: Je nutné chápat i Rusko

od redakce

Cílem Ruska v současné diplomatické krizi není Ukrajina, ale nastavení nových vztahů s NATO a Evropskou unií. Týdeníku Journal du Dimanche to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který se v Moskvě setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Před odletem do Moskvy Macron mluvil s prezidentem USA Joe Bidenem.

Podle Macrona je nutné chránit suverenitu východoevropských států, ale současně vážně diskutovat s Moskvou o novém mezinárodním uspořádání v Evropě. Cílem jeho cesty do Ruska je »odvrátit další růst napětí kolem Ukrajiny«. Avšak je to Západ, kdo cíleně udržuje vysokou míru napětí vyzbrojováním Ukrajiny.

»Geopolitickým cílem Ruska dnes evidentně není Ukrajina, ale vyjasnit si pravidla soužití s NATO a s Evropskou unií,« uvedl prezident Francie. Dialog s Ruskem podle jeho slov však nesmí vést k oslabení svrchovanosti států ve východní Evropě. »Musíme ochránit naše evropské bratry vytvořením nové rovnováhy, která by jim byla schopna zaručit svrchovanost a mír,« řekl Macron. I když mluví z pozice Západu, také vyjádřil, že »je ale nutné chápat i Rusko a jeho bezpečnostní požadavky«. Snad tedy Moskva dostane nějaký prostor na uplatnění svých požadavků.

V neděli večer hovořil s Joe Bidenem. Kvůli výměně informací z víkendových jednání a zkoordinování se s americkým protiruským přístupem. »Lídři jednali o blížících se diplomatických rozhovorech a snaze o odstrašení, což je odpověď na posilování vojenské přítomnosti u hranic s Ukrajinou ze strany Ruska,« uvedl k tomu Bílý dům. Volali si i americký ministr zahraničí Antony Blinken a jeho francouzský protějšek Jean-Yves Le Drian. »Jednali o společné snaze posílit východní část NATO,« uvedlo americké ministerstvo. Vedle toho projednali situaci v Mali a v africkém Sahelu.

Podle týdeníku Journal du Dimanche měl Macron s Putinem odpoledne a večer v Moskvě jednat bez časového limitu. Francouzský prezident uvedl, že s Putinem vždy vedl »hluboký dialog«. Cílem setkání sice je odvrácení růstu napětí, Rusko ale neudělá jednostranné kroky, řekl před schůzkou Macron. »Je nutné zabránit dalšímu zhoršení situace a následně vytvořit mechanismy a činy vzájemné důvěry,« dodal. Podle jeho mínění je nezbytné vytvořit »nový řád v Evropě«, založený na rovnosti mezi svrchovanými státy. Francouzský prezident zalitoval, že v současné krizi mezi Ruskem a Ukrajinou nemají unijní země větší váhu. Bylo chybou nesvolat vloni summit Evropská unie – Rusko, jak navrhoval s tehdejší německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Tím unijní státy umožnily, aby jejich jménem jednal někdo jiný, prohlásil podle Journal du Dimanche Macron.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.