Moskva se navýšení US žoldáků nebojí

od redakce

Kreml vyzval Spojené státy, aby přestaly stupňovat napětí v Evropě zvyšováním počtu svých vojáků v blízkosti Ruska, a pohrozil blíže neupřesněnými ruskými protiopatřeními.

Moskva tak zareagovala na středeční rozhodnutí amerického prezidenta Joe Bidena, který schválil rozmístění 3000 amerických vojáků v Polsku, Německu a Rumunsku. Údajně proto, že se Putin chová agresivně…

»Ustavičně vyzýváme naše americké protějšky, aby přestali zvyšovat napětí na evropském kontinentu. Bohužel, Američané v tom pokračují,« řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. »V daném případě nejde jen o provokativní prohlášení, že brzy vypukne válka a všichni zaplatí strašlivou cenu a podobně, ale o vyslání amerických vojáků do evropských zemí poblíž našich hranic,« dodal podle agentury TASS. »Je jasné, že to nejsou kroky ke snižování napětí, ale naopak, toto počínání povede k tomu, že napětí vzroste,« poznamenal Peskov.

»Znepokojení Ruska v tomto případě je naprosto pochopitelné, naprosto odůvodněné a naprosto vysvětlitelné a pochopitelné budou i jakákoliv opatření, která Rusko přijme, aby zajistilo vlastní bezpečnost a vlastní zájmy,« zdůraznil Putinův mluvčí. Na otázku, zda by tato opatření mohl upřesnit, Peskov odvětil, že půjde o »opatření, která považují za nezbytná ti, kdo mají na starosti naši bezpečnost«.

Bílý dům nicméně prý už nebude mluvit o možné ruské invazi jako o bezprostředně hrozící. Ve středu to řekla jeho mluvčí Jane Psakiová. Tento obrat se podle ní dá vyložit tak, že Washington ví, že se ruský prezident Vladimir Putin už rozhodl na Ukrajinu zaútočit. »Použila jsem to jednou, myslím, že ostatní to taky použili jednou,« řekla Psakiová o obratu »bezprostředně hrozící« invaze. »A pak jsme ho přestali používat, protože jsme, myslím, naznačili něco, co jsme naznačit nechtěli, tedy to, že víme, že prezident Putin se už rozhodl (pro invazi),« řekla Psakiová na středečním brífinku v Bílém domě. »A my stále nevíme, jestli se rozhodl,« přiznala konečně barvu.

Americká televize CNN na svých internetových stránkách uvedla, že Bílý dům už o bezprostřední hrozbě ruské invaze nechce mluvit kvůli neshodám s ukrajinskou stranou ohledně toho, jak nejlépe popsat nebezpečí ze strany Ruska. Zatímco Biden a jeho nejbližší spolupracovníci varovali, že Putin může kdykoliv poslat vojáky přes hranici, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlídky na bezprostřední hrozbu války nesdílí. Když Psakiová minulý týden o možném ruském útoku mluvila jako o bezprostředně hrozícím, rozčílila ukrajinské vedení. Jeho představitelé, včetně prezidenta Zelenského dali podle ČTK najevo, že s ní nesouhlasí a že takový popis situace vyvolává paniku a ekonomickou nestabilitu.

(rj)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.